Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Krása a půvab v liberecké galerii. Čtrnáct sochařek se šešlo na jedné výstavě

 
čtvrtek, 21. března 2019, 19:04

Liberecká Oblastní galerie vystavuje sochařská díla, která vytvořilo čtrnáct žen. Výstava Krása a půvab má ukázat rozmanitost tvorby současných českých umělkyň mladé a střední generace. Zároveň je výstava poctou pěti sochařkám, jejichž díla se dostala před 50 lety do výběru pro památnou venkovní výstavu, kdy po Liberci bylo instalováno 31 soch.

Nynější výstava v galerii potrvá do začátku června, některé ze soch jsou umístěné i kolem budovy. „Hlavním kritériem při výběru byla především kvalita. Nechtěli jsme prezentovat jen jeden výtvarný názor, ale naopak ukázat, jak bohaté výrazové prostředky současné české sochařství má," uvedla řekla kurátorka výstavy Markéta Kroupová.

Na výstavě je asi 60 děl, od abstraktních až po figurální motivy, které jsou z kamene, laminátu či vosku. „Pro mě to je zajímavé v tom, že je tady i nejmladší generace, kterou osobně neznám. Člověk vidí, kam se to posouvá nebo valí. Myslím, že to je zajímavé i pro diváka, takovou příležitost moc často nemá," uvedla sochařka Monika Immrová.

Mezi nejmladší vystavující sochařky patří Miriam Kaminská, která má v galerii červeně laděný abstraktní cyklus Krev a člověk. Výstava ji utvrzuje v názoru, že do sochařství patří barva. „Často mi na AVU (Akademie výtvarných umění) chyběla, protože pořád tam byly bílé, šedivé sochy," uvedla.

Vystavující sochařky

Bronislava Bakule Malá – Anna Hulačová – Monika Immrová – Miriam Kaminská – Kateřina Komm – Markéta Korečková – Eva Matušek-Vláčilíková – Lenka Melkusová – Markéta Melkusová – Petra Pešková – Magdaléna Roztočilová – Paulina Skavova – Sáva Spirova – Dagmar Šubrtová

Barevnost provází také tvorbu Magdalény Roztočilové. Na liberecké výstavě má například růžovofialový květ růže či dílo nazvané Malá dáma. Podle ní představuje totem - rituální objekt, který pomáhá přírodním národům něco překlenout. „Tak to je pro mě objekt ženy, která se přerozuje. Je tam spousta výrazných symbolů, což jsou třeba podpatky," uvedla Roztočilová. Dalším jsou hlavy, na totemu jsou čtyři, z toho jedna skrytá.

Galerie v Liberci má ještě jednu novou výstavu, která potrvá do 9. června. Jde o záznam performance Kateřiny Olivové nazvané Tetovaná mořská víla.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Ocenění pro legendu libereckého divadla. Medaili města dostane herec...

čtvrtek, 21. března 2019, 12:28

Ladislav Dušek je známou libereckou postavou. Lidé ho znají jako herce místního divadla, ale i politika, celkem třikrát byl...

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií...

úterý, 19. března 2019, 18:12

Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní princezny Marty Švédské během...

Co je v každé čtvrti Liberce to nej? To ukazují nové mapy

pondělí, 18. března 2019, 20:02

Poznejte Liberec, tak zní název projektu, který má za cíl přinést turistům ale i místním přehled nejzajímavějších míst i budov v...

Pět let reportérem na Blízkém východě. Novinář Jakub Szántó přijede k...

pondělí, 18. března 2019, 15:04

Jeho tvář znají diváci České televize z nespočtu dramatických reportáží z frontové linie, míst teroristických útoků i státních...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.