Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Krása a půvab v liberecké galerii. Čtrnáct sochařek se šešlo na jedné výstavě

 
čtvrtek, 21. března 2019, 19:04

Liberecká Oblastní galerie vystavuje sochařská díla, která vytvořilo čtrnáct žen. Výstava Krása a půvab má ukázat rozmanitost tvorby současných českých umělkyň mladé a střední generace. Zároveň je výstava poctou pěti sochařkám, jejichž díla se dostala před 50 lety do výběru pro památnou venkovní výstavu, kdy po Liberci bylo instalováno 31 soch.

Nynější výstava v galerii potrvá do začátku června, některé ze soch jsou umístěné i kolem budovy. „Hlavním kritériem při výběru byla především kvalita. Nechtěli jsme prezentovat jen jeden výtvarný názor, ale naopak ukázat, jak bohaté výrazové prostředky současné české sochařství má," uvedla řekla kurátorka výstavy Markéta Kroupová.

Na výstavě je asi 60 děl, od abstraktních až po figurální motivy, které jsou z kamene, laminátu či vosku. „Pro mě to je zajímavé v tom, že je tady i nejmladší generace, kterou osobně neznám. Člověk vidí, kam se to posouvá nebo valí. Myslím, že to je zajímavé i pro diváka, takovou příležitost moc často nemá," uvedla sochařka Monika Immrová.

Mezi nejmladší vystavující sochařky patří Miriam Kaminská, která má v galerii červeně laděný abstraktní cyklus Krev a člověk. Výstava ji utvrzuje v názoru, že do sochařství patří barva. „Často mi na AVU (Akademie výtvarných umění) chyběla, protože pořád tam byly bílé, šedivé sochy," uvedla.

Vystavující sochařky

Bronislava Bakule Malá – Anna Hulačová – Monika Immrová – Miriam Kaminská – Kateřina Komm – Markéta Korečková – Eva Matušek-Vláčilíková – Lenka Melkusová – Markéta Melkusová – Petra Pešková – Magdaléna Roztočilová – Paulina Skavova – Sáva Spirova – Dagmar Šubrtová

Barevnost provází také tvorbu Magdalény Roztočilové. Na liberecké výstavě má například růžovofialový květ růže či dílo nazvané Malá dáma. Podle ní představuje totem - rituální objekt, který pomáhá přírodním národům něco překlenout. „Tak to je pro mě objekt ženy, která se přerozuje. Je tam spousta výrazných symbolů, což jsou třeba podpatky," uvedla Roztočilová. Dalším jsou hlavy, na totemu jsou čtyři, z toho jedna skrytá.

Galerie v Liberci má ještě jednu novou výstavu, která potrvá do 9. června. Jde o záznam performance Kateřiny Olivové nazvané Tetovaná mořská víla.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Ocenění pro legendu libereckého divadla. Medaili města dostane herec...

čtvrtek, 21. března 2019, 12:28

Ladislav Dušek je známou libereckou postavou. Lidé ho znají jako herce místního divadla, ale i politika, celkem třikrát byl...

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií...

úterý, 19. března 2019, 18:12

Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní princezny Marty Švédské během...

Co je v každé čtvrti Liberce to nej? To ukazují nové mapy

pondělí, 18. března 2019, 20:02

Poznejte Liberec, tak zní název projektu, který má za cíl přinést turistům ale i místním přehled nejzajímavějších míst i budov v...

Pět let reportérem na Blízkém východě. Novinář Jakub Szántó přijede k...

pondělí, 18. března 2019, 15:04

Jeho tvář znají diváci České televize z nespočtu dramatických reportáží z frontové linie, míst teroristických útoků i státních...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.