Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Varhany potřebují zachránit. Kraj přispěje půl milionu, potřeba je desetkrát tolik

 
neděle, 24. března 2019, 07:01

Liberecký kraj přispěje půl milionem korun na obnovu cenných varhan kostela Nejsvětějšího srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou. Vzácná památka nutně potřebuje renovaci. Obnovu by chtěli zahájit už letos, náklady odborníci předběžně odhadli na pět až šest milionů korun. Nashromáždit se zatím podařilo zhruba polovinu díky darům města a kraje, prostřednictvím akcí a také díky adopcím píšťal.

Varhany Rieger-Kloss jsou v kostele na Horním náměstí od roku 1932 a zatím neprošly zásadní rekonstrukcí. Třímanuálový pneumatický nástroj se 43 hlavními rejstříky je vybaven 2862 píšťalami od několika centimetrů až po několikametrové. „Na první pohled vypadají hezky. Stroj uvnitř i konstrukční skříně jsou ale hodně napadené červotočem. Jsou tam i kusy, kde prostrčíte do dřeva prst," řekl varhanář Bohumil Žloutek, jehož firma se o nástroj stará. Podle organologa Radka Rejška patří varhany ke zvukově nejbohatším nástrojům v litoměřické diecézi.

Varhany jsou po loňském suchu ve špatném stavu

„Začít bychom chtěli co nejdříve, protože ty varhany už hrají opravdu velmi špatně po loňském suchu," řekla Irena Kreislová z Nadačního fondu Jablonecké varhany. Nemá podle ní smysl čekat, až se podaří shromáždit všechny potřebné peníze, protože oprava bude postupná po etapách a může trvat i několik let. Navíc ceny rostou.

„Bude záležet na tom, která varhanářská firma s námi uzavře smlouvu, a jak rychle bude mít kapacitu. Firem je málo a varhan se v poslední době opravuje hodně. Ne všichni také umí dělat pneumatické varhany a my je navíc chceme zachovat v původním stavu," dodala.

Nadační fond Jablonecké varhany vznikl předloni na podzim, otevřel transparentní účet a nabízí adopci jednotlivých píšťal. Celkem zatím lidé adoptovali 243 píšťal, varhany jich ale mají přes 2800, takže spousta píšťal ještě k adopci zbývá. Peníze na opravu pomáhají přinést například i koncerty. Proto nadační fond chystá další koncerty ve spolupráci s varhaníky, kterým také není osud jabloneckých varhan lhostejný. Nejbližší se uskuteční 25. dubna. "Přijede varhanice Jiřina Dvořáková Marešová se svým varhanním pozitivem," dodala Kreislová.

Informace, jak na obnovu varhan přispět, ale také o akcích, jsou na internetových stránkách projektu www.jabloneckevarhany.cz.

Napsal(a) ČTK | Foto Nadační fond jablonecké varhany
 


 

Kam dál?

Byl u bitev proti Napoleonovi. Muzeum restauruje necesér maršála...

sobota, 23. března 2019, 11:00

V libereckém muzeu sice probíhá rekonstrukce, to ale neznamená, že se nic neděje. Nadále dochází například k restauracím...

Mezinárodní den Romů oslaví v jabloneckém klubu Woko

pátek, 22. března 2019, 15:46

Úplně poprvé se budou v jabloneckém klubu Woko konat oslavy Mezinárodního dne Romů, a to již zítra od 14 hodin. Nebude chybět...

Khoiba po letech vydává desku. V dubnu ji představí i v Liberci

pátek, 22. března 2019, 14:12

Ema Brabcová a Filip Míšek, to je jádro tvořící skupinu Khoiba. Ta před lety vydala dvě desky, pak ale činnost přerušila. Pauza...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.