Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O hrob slavného matematika se nikdo nestaral, Semily ho adoptovaly

 
neděle, 21. dubna 2019, 15:14

Zní to popravdě trochu zvláštně. Že se adoptují děti nebo zvířata, na to jsme asi zvyklí, ale adoptovat hrob? I to je možné. A Semily se rozhodly, že nenechají hrob svého rodáka ležet ladem.

Semily adoptovaly zanedbaný hrob rodáka Františka Adama Petřiny na Olšanských hřbitovech v Praze. Slavného matematika a fyzika nyní připomíná také semilské muzeum na výstavě Vynálezci a Šikulové ze Semil a okolí. Rozpočet města adopce výrazně nezatíží. Přijde na 6500 korun na deset let a obnova hrobu bude stát do 30.000 korun, řekla starostka Lena Mlejnková.

Petřina se v Semilech narodil 24. prosince 1799 v rodině krejčího. Byl mimo jiné autorem několika patentů, jeho jméno nese Petřinova spirála, která se v elektrotechnice poměrně dlouhou dobu používala jako jednoduchý přerušovač proudu. Petřinovo jméno je mezi jmény neslavnějších Čechů na obnovené fasádě Národního muzea, o jeho hrob se však dlouhá léta nikdo nestaral.

„My máme v rozpočtu každý rok 100.000 korun na obnovu hrobů a památek ve městě, každý rok něco opravíme. Takže peníze na to máme připravené,“ doplnila Lena Mlejnková. Petřina podle ní patřil k nejvýznamnějším rodákům, podnět k adopci jeho zapomenutého hrobu dal ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk, který ho objevil při přípravě výstavy.

Semily nejsou prvním městem v Libereckém kraji, které adoptovalo hrob svého rodáka. Od roku 2016 se na Olšanech stará o jeden z hrobů také Nový Bor. Město adoptovalo zpustlý a zanedbaný hrob básníka Josefa Jaroslava Kaliny, který byl současníkem Karla Hynka Máchy. Město se rozhodlo hrob adoptovat a u příležitosti 170. výročí básníkovy smrti ho nechalo opravit. Práce byly součástí projektu Adopce hrobů českých velikánů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Sedmnáct mrtvých na nádraží kvůli pochodu smrti. Květnovou událost si...

neděle, 21. dubna 2019, 09:42

Událost z 6. května 1945 si v České Lípě připomínají každý rok. Tehdy bylo na českolipském nádraží vyneseno z vagonu hned...

TIPY NA VÍKEND: Pletení pomlázek, speciální prohlídky Grabštejnu nebo...

pátek, 19. dubna 2019, 13:13

V následujících dnech si můžete užít přípravy na Velikonoce jako je tradiční barvení vajíček nebo pletení pomlázek. Můžete ale...

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

V divadle po devíti letech končí šéfka baletu Alena Pešková. Nemáme...

úterý, 16. dubna 2019, 10:23

Balet libereckého divadla F. X. Šaldy bude mít po devíti letech nového šéfa. K poslednímu červenci skončí na vlastní žádost Alena...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.