Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O hrob slavného matematika se nikdo nestaral, Semily ho adoptovaly

 
neděle, 21. dubna 2019, 15:14

Zní to popravdě trochu zvláštně. Že se adoptují děti nebo zvířata, na to jsme asi zvyklí, ale adoptovat hrob? I to je možné. A Semily se rozhodly, že nenechají hrob svého rodáka ležet ladem.

Semily adoptovaly zanedbaný hrob rodáka Františka Adama Petřiny na Olšanských hřbitovech v Praze. Slavného matematika a fyzika nyní připomíná také semilské muzeum na výstavě Vynálezci a Šikulové ze Semil a okolí. Rozpočet města adopce výrazně nezatíží. Přijde na 6500 korun na deset let a obnova hrobu bude stát do 30.000 korun, řekla starostka Lena Mlejnková.

Petřina se v Semilech narodil 24. prosince 1799 v rodině krejčího. Byl mimo jiné autorem několika patentů, jeho jméno nese Petřinova spirála, která se v elektrotechnice poměrně dlouhou dobu používala jako jednoduchý přerušovač proudu. Petřinovo jméno je mezi jmény neslavnějších Čechů na obnovené fasádě Národního muzea, o jeho hrob se však dlouhá léta nikdo nestaral.

„My máme v rozpočtu každý rok 100.000 korun na obnovu hrobů a památek ve městě, každý rok něco opravíme. Takže peníze na to máme připravené,“ doplnila Lena Mlejnková. Petřina podle ní patřil k nejvýznamnějším rodákům, podnět k adopci jeho zapomenutého hrobu dal ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily Miroslav Šnaiberk, který ho objevil při přípravě výstavy.

Semily nejsou prvním městem v Libereckém kraji, které adoptovalo hrob svého rodáka. Od roku 2016 se na Olšanech stará o jeden z hrobů také Nový Bor. Město adoptovalo zpustlý a zanedbaný hrob básníka Josefa Jaroslava Kaliny, který byl současníkem Karla Hynka Máchy. Město se rozhodlo hrob adoptovat a u příležitosti 170. výročí básníkovy smrti ho nechalo opravit. Práce byly součástí projektu Adopce hrobů českých velikánů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Sedmnáct mrtvých na nádraží kvůli pochodu smrti. Květnovou událost si...

neděle, 21. dubna 2019, 09:42

Událost z 6. května 1945 si v České Lípě připomínají každý rok. Tehdy bylo na českolipském nádraží vyneseno z vagonu hned...

TIPY NA VÍKEND: Pletení pomlázek, speciální prohlídky Grabštejnu nebo...

pátek, 19. dubna 2019, 13:13

V následujících dnech si můžete užít přípravy na Velikonoce jako je tradiční barvení vajíček nebo pletení pomlázek. Můžete ale...

FOTO, VIDEO: Co s Jablečnými lázněmi? Hledá se nová vize pro dvacet...

čtvrtek, 18. dubna 2019, 06:00

Kdysi vyhlášené lázně postavené na počest císaře Františka Josefa I. dnes jen matně připomínají dávno zašlou slávu. Popraskané...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.