Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PĚT OTÁZEK PRO: U Najsky jsme vyrůstali, byla to smradlavá stoka, říká spisovatel Vojtěch Vaner

 
středa, 15. května 2019, 12:26

Už druhou knihu vydává liberecký autor Vojtěch Vaner. Po prozaické sbírce Machovec v koutě přichází s povídkovou knihou Přátelé od Najsky. A tak jsme se ho zeptali, o čem vlastně kniha je nebo jak těžké je dnes vydat knihu a jak se mu daří psaní skloubit s povoláním technika nedestruktivního zkoušení.

Název knihy napovídá, že je o lidech v Liberci. Je to tak? Je Najska Nisa? Říkáte jí tak, nebo to má nějaký další smysl?
Sbírka se jmenuje podle jedné z povídek a skutečně je míněna Nisa. V osmdesátých letech jsme jako děti říkali Najska řece, u které jsme vyrůstali. Ale pro nás nebyla řekou, nýbrž smradlavou stokou. Nebylo vidět na dno, voda měla každý den jinou barvu podle toho, jakou přízi zrovna barvili v Hedvě. Namočit se v Najsce nebo se v ní dokonce topit znamenalo posměch a opovržení. Takže jde vlastně o nadávku. Po roce 1989 se řeka vyčistila, objevily se v ní ryby, my jsme dospěli a začali jí říkat Nisa. Tohle všechno ve zmíněné povídce je. Je to jedna ze čtyř či pěti libereckých povídek, ostatní jsou odlišné. Vlastně je každá povídka sbírky úplně jiná. 

Jde o vaši první knihu?
Na konci roku 2016 vyšla prozaická sbírka Machovec v koutě, je určena všem, kteří se literaturou baví hlavně po formální stránce. Předtím jsem psal do časopisů a podílel se na nějakých nebeletristických publikacích.

Jak těžké je v dnešní době knihu vydat?
Vydat knihu nejspíš obtížné není, ale vydat knihu sám jsem nechtěl. U obou svých knížek jsem vybíral zavedené nakladatele, kteří věnují velkou pozornost redakční práci. Přátelé od Najsky vycházejí v Boru a redaktorkou byla nakladatelka Eva Koudelková, takže po této stránce je všechno více než v pořádku. Jsem s knihou spokojený a jsem rád, že vyšla v Liberci a právě teď.

Našel jsem si, že pracujete jako technik nedestruktivního zkoušení. To je pro autora poměrně zajímavé povolání. Jak se dá spojit s psaním?
Kontrola a měření ve strojírenství či energetice je pro autora beletrie stejně hloupé povolání jako řada jiných. Často mi chybí intelektuální prostředí, bývám fyzicky unavený, deptá mě všední stereotyp nebo naopak musím improvizovat a přeskakovat v myšlenkách z poezie do techniky. Ale to neznamená, že industriální prostředí není podnětné nebo že technicky vzdělaní a fyzicky pracující lidé jsou pitomci. V knížce najdete i texty inspirované mou prací a pracovními zkušenostmi. Povídka Zpěv hadů se celá odehrává na uhelné elektrárně, snažil jsem se tenhle svět popsat, jak ho vidím: jako ojedinělý, svým způsobem krásný až mysteriózní. Pro řadu čtenářů to ale bude nejtěžší čtení z celé knihy. Pro techniky příliš surrealismu, pro intetektuály příliš strojařiny. 

Na čem pracujete nyní?
Co se týká mého dalšího psaní, jsem spíš líný autor a žádný zarputilec. Mám rozepsáno několik málo povídek a pravděpodobně bych dokázal ze šuplíku sestavit jednu či dvě sbírky poezie.

Přátelé od Najsky

Sbírka próz Přátelé od Najsky je záměrně poskládána ze stylově různorodých textů. Její autor, hledající možnosti a hranice žánru povídky, v ní střídá civilní vyprávění s alegorií či básní v próze; autenticky působící dialog s parodií či fiktivními dopisy. A o čem tyto povídky jsou? O vášni k cestování, o málo známé kráse industriálního prostředí, o hloupé minulosti i surreálné budoucnosti a o ledasčem jiném. Také nezřídka o Liberci a jeho obyvatelích, nahlížených z osobité perspektivy. (Knihy Kosmas)

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto archiv
 


 

Kam dál?

Rozporuplnou výstavu nabízí semilský úřad. Ústředním tématem je...

pondělí, 13. května 2019, 11:51

Nová výstava v prostorách Městského úřadu v Semilech se zabývá konfliktními druhy, tedy takovými zvířaty, která se v minulosti...

Úspěch pro Severáček. Na mezinárodní soutěži v Bratislavě získal tři...

neděle, 12. května 2019, 11:04

Na mezinárodní soutěži International Festival Slovakia Cantat 2019 v Bratislavě si připsal liberecký pěvecký sbor Severáček velký...

Dirigent Divadla F.X. Šaldy František Babický se stane čestným...

pátek, 10. května 2019, 12:05

František Babický je muž mnoha tváří. Nejznámější je asi jako dirigent, zároveň je ale pedagog a dlouholetý umělecký šéf Opery...

O titul Vesnice roku bude v kraji bojovat celkem 16 obcí

úterý, 7. května 2019, 13:11

Letos proběhne už pětadvacátý ročník soutěže Vesnice roku. Komise letos zavítá na celkem 16 míst. Nejvíce přihlášených obcí je z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 7 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.