Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nicholas Winton byl velmi skromný, říká o něm jedna z jeho „dcer“ Zuzana Marešová

 
pondělí, 20. května 2019, 19:55

Asi není nutné připomínat neskutečný čin Nicholase Wintona, muže, který zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká mincovna nyní nechala vytvořit zlatý dukát s vyobrazením právě tohoto hrdiny.

Zlatý dukát připomíná skvělý čin, za který byl Winton odměněn například Řádem Tomáše Garriqua Masaryka IV. třídy, Řádem Bílého lva nebo řádem British Hero of the Holocaust. Slavnostní ražby se zúčastnila i Zuzana Marešová. Ta je jednou z posledních čtyř dětí. Tedy dětí, které Winton zachránil.

„Byl velmi skromný, z dukátu by ale určitě měl náš Nicky velkou radost,“ komentovala ražbu Zuzana Marešová. Vzhled medaile, na které je národní hrdina vyobrazen, si pochvalovala. „Medaile se mi líbí. Krásně vyvedené jsou i symboly na rubové straně, kde je židovská hvězda a rozlomený hákový kříž,“ řekla Marešová. Jak se ukázalo, Jizerské hory má Zuzana Marešová hluboko v srdci. Kdysi pracovala v penzionu v Kořenově. 

Za podobou zlatého dukátu stojí akademický sochař Jiří Dostál. Cena zlaté medaile je 6 250 korun. Stříbrná medaile pak 1 550 korun.

Napsal(a) redakce | Foto Česká mincovna
 


 

Kam dál?

Alšova jihočeská galerie zve na výstavy a muzejní noc

neděle, 19. května 2019, 18:11

Podivuhodné stroje a vynálezy… Téma, jež bude provázet výstavní sezónu v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni, pobočce Alšovy...

Kostel a zahrada u Malého náměstí se slavnostně otevře

sobota, 18. května 2019, 19:58

Vždycky jste se chtěli podívat do zahrady a nahlédnout do kostel Nalezení svatého kříže v Liberci nedaleko Malého náměstí? Budete...

Lázně v Lázních? Galerie vystavuje grafiky ze svých sbírek

pátek, 17. května 2019, 12:45

Dnes oficiálně odstartovala nová výstava v liberecké galerii. Tak ze svých sbírek stylově vytáhla grafiky lázní, které vystavuje...

Unese tě! Festival současného divadla WTF?! již po osmé nabídne...

pátek, 17. května 2019, 09:14

Do Malého divadla v Liberci se vrací festival WTF?!, výjimečná přehlídka divadel ze všech možných míst. Od pátku do neděle si...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.