Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z novoborské roubenky bude archiv muzea i infocentrum

 
úterý, 28. května 2019, 10:18

Nový Bor bude mít úplně nové turistické informační centrum i archiv zdejšího muzea. Nové prostory nabídne roubenka, která ale nejdřív musí projít kompletní nákladnou rekonstrukcí.

Bezmála 19 milionů korun bude stát rekonstrukce zchátralého roubeného domu v sousedství sklářského muzea v Novém Boru na Českolipsku. Velkou část zaplatí Evropská unie v rámci česko-polského projektu Cesta skla, informovala mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. V budoucnu bude objekt sloužit muzeu jako archiv, vzniknou tam i badatelny a prostory pro představení sklářských technik. Přesune se tam také turistické informační centrum, které v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách.

Dům z druhé poloviny 18. století

Roubený dům v Kalinově ulici postavili pravděpodobně kolem roku 1768. Fasády jsou překryté bedněním, štíty vykládané břidlicí, v patře je krátká pavlač. I přes některé nevhodné pozdější zásahy je podle památkářů cenným dokladem převážně roubené pozdně barokní architektury města. „V souladu s požadavky Národního památkového ústavu provede firma STAMO kompletní rekonstrukci od bouracích prací, přes stavbu nových nosných konstrukcí, výměny střechy, oken, podlah a dveří až například po osazení klimatizační jednotky,“ popsal rozsah prací Lukáš Michvot z městského odboru investic. Stavební práce by podle něj měly být hotovy do konce příštího roku.

Rekonstrukce domu je jen částí projektu Cesta skla, který má rozšířit nabídku pro návštěvníky Nového Boru na Českolipsku i polské Jelení Hory. „Ambicí není stavět nové turistické cíle, ale propojit ty, které už existují a motivovat turisty, aby se v regionu zdrželi a navštívili i další zajímavá místa,“ řekla k projektu vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková. Na Cestě skla jsou podle ní i další cíle jako Kamenický Šenov, Liberec, Jablonec nebo Sklářská Poreba.

Vandrovní knížka

Sklářské muzeum v Novém Boru plánuje workshopy a exkurze, vydat chce i průvodce muzeem. „Vznikne také vandrovní knížka a společenská desková hra. Vandrovní knížka byla vydávána tovaryšům, když putovali za zkušenostmi. Později se tento název vžil pro jakési cestovní deníky. Vandrovní knížka Cesty skla představí jednotlivá zastavení. Pokud návštěvník postupně posbírá ze všech razítka, získá jako odměnu deskovou hru s motivem Cesty skla,“ dodala Vavříčková. Celý projekt přijde na téměř 1,2 milionu eur (31 mil.Kč).

Napsal(a) ČTK | Foto mapy.cz
 


 

Kam dál?

FOTO: Beko Fresh festival naservíroval dva dny gastro zážitků

úterý, 28. května 2019, 10:11

Dva dny skvělého jídla, pití, ochutnávání, zážitků, skvělého počasí a hlavně pohody si užili návštěvníci letošního Beko Fresh...

Radka Denemarková u Fryče představí knihu roku Hodiny z olova

úterý, 28. května 2019, 09:46

Další literární večer se chystá na úterý do Knihkupectví Fryč. Tentokrát dorazí spisovatelka Radka Denemarková se svou knihou...

Zážitkový den v Liberci díky Road Festu

pondělí, 27. května 2019, 14:29

Dne 30. května 2019 se v Liberci bude konat netradiční dětský den ROAD FEST Liberec 2019. Děti, studenti nebo i zvídaví dospělí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.