Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z novoborské roubenky bude archiv muzea i infocentrum

 
úterý, 28. května 2019, 10:18

Nový Bor bude mít úplně nové turistické informační centrum i archiv zdejšího muzea. Nové prostory nabídne roubenka, která ale nejdřív musí projít kompletní nákladnou rekonstrukcí.

Bezmála 19 milionů korun bude stát rekonstrukce zchátralého roubeného domu v sousedství sklářského muzea v Novém Boru na Českolipsku. Velkou část zaplatí Evropská unie v rámci česko-polského projektu Cesta skla, informovala mluvčí novoborské radnice Radmila Pokorná. V budoucnu bude objekt sloužit muzeu jako archiv, vzniknou tam i badatelny a prostory pro představení sklářských technik. Přesune se tam také turistické informační centrum, které v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách.

Dům z druhé poloviny 18. století

Roubený dům v Kalinově ulici postavili pravděpodobně kolem roku 1768. Fasády jsou překryté bedněním, štíty vykládané břidlicí, v patře je krátká pavlač. I přes některé nevhodné pozdější zásahy je podle památkářů cenným dokladem převážně roubené pozdně barokní architektury města. „V souladu s požadavky Národního památkového ústavu provede firma STAMO kompletní rekonstrukci od bouracích prací, přes stavbu nových nosných konstrukcí, výměny střechy, oken, podlah a dveří až například po osazení klimatizační jednotky,“ popsal rozsah prací Lukáš Michvot z městského odboru investic. Stavební práce by podle něj měly být hotovy do konce příštího roku.

Rekonstrukce domu je jen částí projektu Cesta skla, který má rozšířit nabídku pro návštěvníky Nového Boru na Českolipsku i polské Jelení Hory. „Ambicí není stavět nové turistické cíle, ale propojit ty, které už existují a motivovat turisty, aby se v regionu zdrželi a navštívili i další zajímavá místa,“ řekla k projektu vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková. Na Cestě skla jsou podle ní i další cíle jako Kamenický Šenov, Liberec, Jablonec nebo Sklářská Poreba.

Vandrovní knížka

Sklářské muzeum v Novém Boru plánuje workshopy a exkurze, vydat chce i průvodce muzeem. „Vznikne také vandrovní knížka a společenská desková hra. Vandrovní knížka byla vydávána tovaryšům, když putovali za zkušenostmi. Později se tento název vžil pro jakési cestovní deníky. Vandrovní knížka Cesty skla představí jednotlivá zastavení. Pokud návštěvník postupně posbírá ze všech razítka, získá jako odměnu deskovou hru s motivem Cesty skla,“ dodala Vavříčková. Celý projekt přijde na téměř 1,2 milionu eur (31 mil.Kč).

Napsal(a) ČTK | Foto mapy.cz
 


 

Kam dál?

FOTO: Beko Fresh festival naservíroval dva dny gastro zážitků

úterý, 28. května 2019, 10:11

Dva dny skvělého jídla, pití, ochutnávání, zážitků, skvělého počasí a hlavně pohody si užili návštěvníci letošního Beko Fresh...

Radka Denemarková u Fryče představí knihu roku Hodiny z olova

úterý, 28. května 2019, 09:46

Další literární večer se chystá na úterý do Knihkupectví Fryč. Tentokrát dorazí spisovatelka Radka Denemarková se svou knihou...

Zážitkový den v Liberci díky Road Festu

pondělí, 27. května 2019, 14:29

Dne 30. května 2019 se v Liberci bude konat netradiční dětský den ROAD FEST Liberec 2019. Děti, studenti nebo i zvídaví dospělí...

Skleněné dílo dvojice známých výtvarníků věnuje Jablonec muzeu

pondělí, 27. května 2019, 11:05

Plastiku z dílny dvojice sklářských výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové daruje Jablonec jabloneckému...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.