Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kam na výlet? Třeba na výstavu filmových kostýmů na Valdštejn

 
sobota, 22. června 2019, 21:32

Hrad Valdštejn opět láká na výstavu filmových kostýmů. S výstavou se přenesete do doby husitské. Výstava zároveň připomíná hned dvě kulatá významná výročí.

Hrad Valdštejn v Českém ráji má po dvou letech opět výstavu filmových kostýmů. Tentokrát z husitské trilogie režiséra Otakara Vávry z 50. let minulého století. Výstava připomíná 595 let od obsazení hradu Janem Žižkou z Trocnova a 600 let od první pražské defenestrace, která zažehla husitské bouře, uvedl za hrad Radim Štícha.

Letní výstava kostýmů před dvěma lety zvedla hradu návštěvnost asi o pět procent, tehdy byla zaměřená na známé televizní pohádky. I tentokrát jsou filmové rekvizity zapůjčené z Barrandov Studia. Všechny kostýmy je možné vidět v biliárním sále pod aehrenthalskou terasou, budou tam až do konce letních prázdnin. Podle Štíchy vybírali oděvy, které měly na sobě ve Vávrově trilogii herecké legendy. V trilogii hráli i Karel Höger, Zdeněk Štěpánek, Miloš Kopecký či Ladislav Pešek.

„Vávrovy velkofilmy sice byly do jisté míry kritizované za určitý propagandistický náhled, ale bylo to i tím, v jaké době byly natočeny. Na svou dobu to ale byla monumentální díla, i co se týká výpravy, kostýmů a samozřejmě zachycení bitevních scén,“ řekl Štícha. Doplňkem výstavy jsou zbraně z filmové husitské trilogie či velké obrazy zachycující výjevy z husitské doby. Speciálně pro tuto výstavu je namaloval jablonecký malíř Josef Vokál.

Upoutávkou na výstavu je na prvním hradním nádvoří dobový sedlácký vůz, ze kterého v 15. století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu. U Klasicistního domu na druhém nádvoří jsou navíc panely s důležitými informacemi z husitské doby, včetně časové osy s klíčovými daty. „Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit jako například puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani fotokoutek s velkoformátovým plakátem Jana Žižky,“ dodal Štícha.

Hrad Valdštejn patří mezi nejnavštěvovanější památky v Libereckém kraji, ročně si ho prohlédne kolem 60.000 turistů. Hrad založil kolem roku 1260 rod Markvarticů, který ho držel asi do roku 1380. Další majitelé, páni z Vartenberka, ho měli do počátku husitských válek. Obsazení hradu husity, následně loupeživými rytíři a časté střídání majitelů bylo příčinou, že se hrad původně ostrožný rozdělil na hrady dva. Opuštěn byl od konce 15. století, byl vyhořelý a zničený. K nové slávě ho pozvedli Valdštejnové, po Albrechtu z Valdštejna jim patřil dalších 200 let.

Napsal(a) ČTK | Foto Hrad Valdštejn
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Gurmánský zážitek ve Vratislavicích nebo třeba Tatrhy

pátek, 21. června 2019, 13:13

Tento víkend se děje spousta zajímavých akcí nejen v Liberci, ale i v okolí. Třeba oblíbené Tatrhy se tentokrát konají v Zásadě....

U Památníku obětem komunismu proběhne ve středu vzpomínková akce

pátek, 21. června 2019, 12:01

Při příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu proběhne u Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici příští středu...

ČTK připravuje výstavu Okamžiky sametové revoluce. Shání fotografie...

pátek, 21. června 2019, 08:20

Ke třicátému výročí sametové revoluce připravila Česká tisková kancelář (ČTK) projekt, do kterého významně zapojí obyvatele celé...

První děkan Fakulty architektury byl oceněn Českou komorou architektů

čtvrtek, 20. června 2019, 18:12

Jiří Suchomel stál u zrodu Fakulty umění a architektury (FUA) na Technické univerzitě v Liberci. Nyní se dočkal významného...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.