Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Vystoupila ze stínu slavného manžela. Galerie vystavuje dílo světově uznávané výtvarnice Kolářové

 
pondělí, 1. července 2019, 07:01

Na málo známé koláže a fotografie světově uznávané výtvarnice Běly Kolářové láká Oblastní galerie v Liberci. Podle kurátorky výstavy Marie Klimešové její dílo patří k vrcholům experimentální fotografie.

„Jak se ukazuje, má takový úspěch ve světě a už zvolna i tady u nás, protože to její dílo, přestože se uzavřelo už před delší dobou, tak je pořád velice svěží. Překonalo dobu, kdy vznikalo a zůstalo pořád velmi živé, velmi přitažlivé, velmi inspirativní," řekla Marie Klimešová.

Ve stínu manžela Jiřího

Kolářová podle ní dlouho zůstávala ve stínu svého manžela Jiřího, který od 40. let minulého století patřil mezi významné postavy české kulturní scény. „Dlouho se o ní nevědělo, až po smrti jejího manžela se to začalo obracet. Ve světě je dnes považována za jednu z nejzajímavějších ženských autorek poválečného období," uvedla kurátorka.

Výtvarnice začala fotografovat v 50. letech a od roku 1961 začala experimentovat s takzvaným umělým negativem a kresbami světlem. Právě fotografie a fotogramy z tohoto období jsou na liberecké výstavě zastoupeny nejhojněji. „Rozhodli jsme se vsadit na méně známé soubory, které vypovídají nejen o jejím citlivém a hravém přístupu k tvorbě, ale také o jejím zaujetí fenoménem času, světla a pohybu," uvedla druhá z kurátorek Markéta Kroupová.

Asambiáž bez názvu

Na výstavě je také asambláž "Bez názvu", která byla poprvé a naposledy k vidění na skupinové výstavě Někde něco ve Špálově galerii v Praze v roce 1969. „Kolářová zde sestavila jakousi didaktickou tabuli vztahující se k historii pěstování obilí," dodala Klimešová.

Fotografie a koláže Kolářové, která zemřela před devíti lety, budou v liberecké galerii do konce září. Na druhé hlavní letní výstavě galerie je přes 70 obrazů malíře Josefa Jíry. Návštěvníci galerie se mohou také seznámit s tvorbou Tomáše Kajánka, který se dlouhodobě zabývá tématem virtuální manipulace s lidským tělem a jeho vztahem k objektům, nástrojům, či situacím, které testují jeho hranice. Častým inspiračním zdrojem jeho práce je youtube a jiné platformy pro sdílení obsahu. Jeho výstava bude v galerii do 8. září.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

TIPY NA ČERVENEC: První měsíc prázdnin nabídne Hejnické slavnosti i...

neděle, 30. června 2019, 16:30

První prázdninový měsíc je plný kluturních a sportovních akcí. Kam se vydat? Tady máte základní přehled toho nejdůležitějšího, co...

Již po jednadvacáté pomůžou zpěváci benefičním koncertem Noc s...

pátek, 28. června 2019, 14:24

Letos se interpreti opět sejdou první srpnovou sobotu na vyhořelém zámku Zahrádky v Libereckém kraji a budou finančním výtěžkem...

Galerie připravila velkou výstavu Josefa Jíry, lidé si mohou k...

čtvrtek, 27. června 2019, 16:23

Uznávaný maloskalský malíř Josef Jíra vystavuje v hlavním výstavním sále liberecké Oblastní galerie. Návštěvníci si mohou více...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.