Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Vystoupila ze stínu slavného manžela. Galerie vystavuje dílo světově uznávané výtvarnice Kolářové

 
pondělí, 1. července 2019, 07:01

Na málo známé koláže a fotografie světově uznávané výtvarnice Běly Kolářové láká Oblastní galerie v Liberci. Podle kurátorky výstavy Marie Klimešové její dílo patří k vrcholům experimentální fotografie.

„Jak se ukazuje, má takový úspěch ve světě a už zvolna i tady u nás, protože to její dílo, přestože se uzavřelo už před delší dobou, tak je pořád velice svěží. Překonalo dobu, kdy vznikalo a zůstalo pořád velmi živé, velmi přitažlivé, velmi inspirativní," řekla Marie Klimešová.

Ve stínu manžela Jiřího

Kolářová podle ní dlouho zůstávala ve stínu svého manžela Jiřího, který od 40. let minulého století patřil mezi významné postavy české kulturní scény. „Dlouho se o ní nevědělo, až po smrti jejího manžela se to začalo obracet. Ve světě je dnes považována za jednu z nejzajímavějších ženských autorek poválečného období," uvedla kurátorka.

Výtvarnice začala fotografovat v 50. letech a od roku 1961 začala experimentovat s takzvaným umělým negativem a kresbami světlem. Právě fotografie a fotogramy z tohoto období jsou na liberecké výstavě zastoupeny nejhojněji. „Rozhodli jsme se vsadit na méně známé soubory, které vypovídají nejen o jejím citlivém a hravém přístupu k tvorbě, ale také o jejím zaujetí fenoménem času, světla a pohybu," uvedla druhá z kurátorek Markéta Kroupová.

Asambiáž bez názvu

Na výstavě je také asambláž "Bez názvu", která byla poprvé a naposledy k vidění na skupinové výstavě Někde něco ve Špálově galerii v Praze v roce 1969. „Kolářová zde sestavila jakousi didaktickou tabuli vztahující se k historii pěstování obilí," dodala Klimešová.

Fotografie a koláže Kolářové, která zemřela před devíti lety, budou v liberecké galerii do konce září. Na druhé hlavní letní výstavě galerie je přes 70 obrazů malíře Josefa Jíry. Návštěvníci galerie se mohou také seznámit s tvorbou Tomáše Kajánka, který se dlouhodobě zabývá tématem virtuální manipulace s lidským tělem a jeho vztahem k objektům, nástrojům, či situacím, které testují jeho hranice. Častým inspiračním zdrojem jeho práce je youtube a jiné platformy pro sdílení obsahu. Jeho výstava bude v galerii do 8. září.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

TIPY NA ČERVENEC: První měsíc prázdnin nabídne Hejnické slavnosti i...

neděle, 30. června 2019, 16:30

První prázdninový měsíc je plný kluturních a sportovních akcí. Kam se vydat? Tady máte základní přehled toho nejdůležitějšího, co...

Již po jednadvacáté pomůžou zpěváci benefičním koncertem Noc s...

pátek, 28. června 2019, 14:24

Letos se interpreti opět sejdou první srpnovou sobotu na vyhořelém zámku Zahrádky v Libereckém kraji a budou finančním výtěžkem...

Galerie připravila velkou výstavu Josefa Jíry, lidé si mohou k...

čtvrtek, 27. června 2019, 16:23

Uznávaný maloskalský malíř Josef Jíra vystavuje v hlavním výstavním sále liberecké Oblastní galerie. Návštěvníci si mohou více...

Šaldovo divadlo připravuje světovou premiéru adaptace románu Karolíny...

čtvrtek, 27. června 2019, 10:32

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci připravuje pro novou divadelní sezonu 12 premiér. Bude to o dvě méně než v uplynulé sezoně, důvodem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.