Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Turnově budou vystavovat obrazy Jaroslava Klápštěho, některé nikdy vystaveny nebyly

 
sobota, 6. července 2019, 18:26

K připomínce 20 let od úmrtí umělce Jaroslava Klápštěho připravuje Muzeum v Turnově výstavu jeho krajinomaleb a zátiší. Na výstavě se sejdou obrazy od různých majitelů.

Muzeum v Turnově připravuje výstavu zátiší a krajinomaleb malíře Jaroslava Klápštěho. Ve výstavním sále budou i obrazy, které dosud veřejně vystavené nebyly. Budou tam i dvě díla, která tvoří pomyslný diptych, řekla novinářům kurátorka výstavy Lenka Patková.

„Na to se těším, že se tyto dva obrazy zase spolu potkají a zase budou tvořit celek, který by měly tvořit neustále,“ uvedla Lenka Patková. Obrazy mají různé majitele. Obraz čekárny v Nedvězí je z galerie Josefa Jíra na Malé Skále a druhý zachycující nádraží v Bakově vlastní soukromý sběratel.

Výstavu muzeum pořádá jako připomínku 20 let od úmrtí Klápštěho. Slavnostně začne ve čtvrtek odpoledne a potrvá do 15. září. Název výstavy Odvaha reality podle kurátorky vychází z Klápštěho tvůrčího přístupu. „Celý svůj život maloval a vycházel z reality, ze skutečnosti a ve svých obrazech ji používal dalo by se říci až tvrdošíjně,“ uvedla.

Klápště se narodil v roce 1923 v Záhoří u Semil, po smrti svého otce žil u prarodičů v obci Čikvásky u Semil a během gymnaziálních let pak se svou matkou v Turnově. Po maturitě nastoupil na nucené práce na železnici. Po druhé světové válce studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru Františka Tichého a později Emila Filly. Do Turnova se vrátil po ukončení studií a vojenské služby. „Soustavně se věnoval krajinomalbě a malbě zátiší, což v kontextu druhé poloviny 20. století a tehdejšího umění je unikátní. Tato dvě témata budou na výstavě prezentována,“ uvedla kurátorka.

Na výstavě budou především Klápštěho olejomalby, tempery a kvaše s motivy z okolí Turnova, Semil a Čikvásek, kde měl chalupu. „Odtud měl rozhled jak na Krkonoše, tak do Českého ráje. Zátiší měl rozesetá všude kolem sebe, kam se v chalupě podíval. Nejsou to žádná komponovaná nebo aranžovaná zátiší, ale opravdu to jsou reálné pohledy do interiéru, kde žil a tvořil,“ dodala Patková.

Napsal(a) ČTK | Foto cesky-raj.info
 


 

Kam dál?

Rockový léto na Rock Radiu

pátek, 5. července 2019, 12:45

Zdál se Vám loňský způsob léta poněkud nešťastným? Měli jste málo slušného rocku? Na Rock Radiu to vidí stejně. A tak vyhlásili...

Dvě holčiny se rozhodly, že oživí zapomenutá místa. V kostele v...

pátek, 5. července 2019, 10:25

Dvě studentky se rozhodly, že by lidé neměli zapomínat na krásné památky ve svém okolí jen proto, že zrovna nezáří novotou, nebo...

FOTO: Vystoupila ze stínu slavného manžela. Galerie vystavuje dílo...

pondělí, 1. července 2019, 07:01

Na málo známé koláže a fotografie světově uznávané výtvarnice Běly Kolářové láká Oblastní galerie v Liberci. Podle kurátorky...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.