Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Turnově budou vystavovat obrazy Jaroslava Klápštěho, některé nikdy vystaveny nebyly

 
sobota, 6. července 2019, 18:26

K připomínce 20 let od úmrtí umělce Jaroslava Klápštěho připravuje Muzeum v Turnově výstavu jeho krajinomaleb a zátiší. Na výstavě se sejdou obrazy od různých majitelů.

Muzeum v Turnově připravuje výstavu zátiší a krajinomaleb malíře Jaroslava Klápštěho. Ve výstavním sále budou i obrazy, které dosud veřejně vystavené nebyly. Budou tam i dvě díla, která tvoří pomyslný diptych, řekla novinářům kurátorka výstavy Lenka Patková.

„Na to se těším, že se tyto dva obrazy zase spolu potkají a zase budou tvořit celek, který by měly tvořit neustále,“ uvedla Lenka Patková. Obrazy mají různé majitele. Obraz čekárny v Nedvězí je z galerie Josefa Jíra na Malé Skále a druhý zachycující nádraží v Bakově vlastní soukromý sběratel.

Výstavu muzeum pořádá jako připomínku 20 let od úmrtí Klápštěho. Slavnostně začne ve čtvrtek odpoledne a potrvá do 15. září. Název výstavy Odvaha reality podle kurátorky vychází z Klápštěho tvůrčího přístupu. „Celý svůj život maloval a vycházel z reality, ze skutečnosti a ve svých obrazech ji používal dalo by se říci až tvrdošíjně,“ uvedla.

Klápště se narodil v roce 1923 v Záhoří u Semil, po smrti svého otce žil u prarodičů v obci Čikvásky u Semil a během gymnaziálních let pak se svou matkou v Turnově. Po maturitě nastoupil na nucené práce na železnici. Po druhé světové válce studoval Uměleckoprůmyslovou školu v Praze v ateliéru Františka Tichého a později Emila Filly. Do Turnova se vrátil po ukončení studií a vojenské služby. „Soustavně se věnoval krajinomalbě a malbě zátiší, což v kontextu druhé poloviny 20. století a tehdejšího umění je unikátní. Tato dvě témata budou na výstavě prezentována,“ uvedla kurátorka.

Na výstavě budou především Klápštěho olejomalby, tempery a kvaše s motivy z okolí Turnova, Semil a Čikvásek, kde měl chalupu. „Odtud měl rozhled jak na Krkonoše, tak do Českého ráje. Zátiší měl rozesetá všude kolem sebe, kam se v chalupě podíval. Nejsou to žádná komponovaná nebo aranžovaná zátiší, ale opravdu to jsou reálné pohledy do interiéru, kde žil a tvořil,“ dodala Patková.

Napsal(a) ČTK | Foto cesky-raj.info
 


 

Kam dál?

Rockový léto na Rock Radiu

pátek, 5. července 2019, 12:45

Zdál se Vám loňský způsob léta poněkud nešťastným? Měli jste málo slušného rocku? Na Rock Radiu to vidí stejně. A tak vyhlásili...

Dvě holčiny se rozhodly, že oživí zapomenutá místa. V kostele v...

pátek, 5. července 2019, 10:25

Dvě studentky se rozhodly, že by lidé neměli zapomínat na krásné památky ve svém okolí jen proto, že zrovna nezáří novotou, nebo...

FOTO: Vystoupila ze stínu slavného manžela. Galerie vystavuje dílo...

pondělí, 1. července 2019, 07:01

Na málo známé koláže a fotografie světově uznávané výtvarnice Běly Kolářové láká Oblastní galerie v Liberci. Podle kurátorky...

TIPY NA ČERVENEC: První měsíc prázdnin nabídne Hejnické slavnosti i...

neděle, 30. června 2019, 16:30

První prázdninový měsíc je plný kluturních a sportovních akcí. Kam se vydat? Tady máte základní přehled toho nejdůležitějšího, co...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.