Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Týká se to nás všech. Výstava otevírá citlivé téma inkontinence

 
neděle, 4. srpna 2019, 15:36

Ukázat, že se inkontinence týká každého z nás – to je cílem osvětové výstavy, která putuje po městech Libereckého kraje. Velkoformátové fotografie Radka Petráška zachycují reálné situace, při nichž se inkontinence stává komplikací a omezuje běžný život člověka. Černobílé snímky jsou až do 26. srpna k vidění v prostorách radnice v Krásné Lípě, v září se přestěhují do vestibulu radnice ve Frýdlantě, v říjnu do Městské knihovny ve Varnsdorfu a v listopadu na Městský úřad v Hrádku nad Nisou.

Mnoho lidí se za svůj problém – za ono nesdělitelné „to“– stydí a nechce o tom mluvit. Desítka uměleckých fotografií zobrazuje lidi, kteří se s problémem potýkají v kontextu běžného dne. „To“ tak dostává konkrétní podobu, o které je možno hovořit či se s ní ztotožnit. Jedná se například o seniora v hospici, který je odkázaný na pomoc druhých, těhotnou ženu či mladou běžkyni, pro kterou je každý krok nepříjemný. 

Inkontinence se týká všech

„V Hrádku nad Nisou denně vyrobíme téměř 6 milionů plen pro děti a 300 tisíc plen pro dospělé. Zatímco ty dětské jsou všeobecně vnímány jako samozřejmost, o těch druhých už se tolik nemluví. Proto jsme se rozhodli toto citlivé téma otevřít výstavou, která chce lidem s inkontinencí říct, že se není za co stydět,“ říká Leoš Preisler, ředitel hrádeckého Drylocku, jehož firma výstavu pořádá.

V České republice trpí únikem moči odhadem více než jeden milion lidí, z toho jen polovina vyhledá lékařskou pomoc. Inkontinence se netýká pouze seniorů, žen po menopauze nebo starších mužů. Onemocnění postihuje i mladé ženy po porodu, muže po operaci nebo děti. 

„Uspořádání výstavy velice kvitujeme. Jsme rádi, když se o problematice inkontinence veřejně hovoří. Jedná se o onemocnění, které je stále velkým tabu, přitom je častější, než si mnozí myslí. Potěšil nás i název výstavy, který souzní s myšlenkou našeho sdružení – nepotýkat se se svými starostmi sám, ale sdílet je s těmi, kteří zápasí s podobnými potížemi,“ říká Jana Navrátilová, zakládající členka pacientského sdružení Inko-gnito, které výstavu podporuje.

Fotografie jsou dílem libereckého fotografa Radka Petráška a vznikaly v prostředí Hospicu sv. Zdislavy, Krajské nemocnice Liberec a Studia pilates M jóga Liberec.

Výstava Inkognito

 • Srpen 2019 – radnice v Krásné Lípě
 • Září 2019 – vestibul radnice ve Frýdlantě
 • Říjen 2019 – Městská knihovna ve Varnsdorfu
 • Listopad 2019 – Městský úřad v Hrádku nad Nisou
  Napsal(a) redakce | Foto Jiří Částka
   


   

  Kam dál?

  Restaurátorka muzea vrátila podobu gotickému svícnu. Před tím byl...

  sobota, 3. srpna 2019, 13:10

  Až se znovu otevře Severočeské muzeum, lidé budou moci obdivovat řadu exponátů, které před tím byly schovány v depozitářích....

  Jiskra pro Terezu a Lukáše. Ve Vratislavicích pořádají akci na pomoc...

  pátek, 2. srpna 2019, 11:51

  Už třetí ročník charitativní akce Jiskra pro se koná v sobotu ve Vratislavicích. Pořádá ji tamní fotbalový klub Jiskra a letos...

  Tajemství věhlasného léčitele Hadaře i minulost obcí odhaluje Jan...

  čtvrtek, 1. srpna 2019, 12:02

  Jan Havelka je sice původně Pražák, oblast Podještědí mu ale úplně učarovala. Po více než deseti letech, kdy na Českodubsko...

   
   
   

  O čem píše Drbna.cz

  Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

  Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

  Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

  Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

  Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

  Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.