Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Historii zaniklých obcí Horní vsi připomene výstava muzea v Náhlově

 
neděle, 11. srpna 2019, 11:30

Bezmála dvě desítky obcí dnes již připomínají jen historické fotografie a předměty. A nově také expozice v Muezu Horních vsí. Na slavnostní křest zve Sdružení Náhlov v oblasti Ralsko, Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Náhlově a Krajanská skupina bývalých Horních vsí.

Ten proběhne v rámci tradičních Oslav Horních vsí, které pořádá v Náhlově každoročně Spolek historie Mimoňska. „Expozice představí nejen fotografie dnes již zaniklých obcí, ale také listiny a předměty denní potřeby,“ informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.

Výstava tak připomene, jak se lidem v těchto obcích žilo ještě předtím, než došlo na odsun Němců po druhé světové válce. „Jednalo se sice o prostý a skromný život, i tak se ale zdejší lidé radovali ze života při různých oslavách,“ komentoval Mikulička.

Že je důležité historii připomínat, potvrzuje i radní Květa Vinklátová. „Období po válce zcela proměnilo oblast Sudet. Důležité je nejen připomínat tuto dobu, ale také důsledky odchodu původních obyvatel,“ uvedla Květa Vinklátová. Muzejní expozice se poprvé otevře v sobotu 17. srpna.

Napsal(a) redakce | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

FOTO: Křehké krásky představují i odvážné modely

sobota, 10. srpna 2019, 09:42

Asi nejnavštěvovanější částí doprovodného programu Křehké krásy v Jablonci nad Nisou je oblíbená módní přehlídka Made in...

Na zámku Zahrádky proběhla již jednadvacátá Noc s hvězdami a bylo...

pátek, 9. srpna 2019, 11:10

Na zámku Zahrádky se minulou sobotu konal již 21. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ a bylo opět co poslouchat a na co...

Křehká krása nabízí tradiční módní přehlídku i nové umělce ve...

pátek, 9. srpna 2019, 07:42

Oblíbená akce Křehká krása probíhá právě v těchto dnech v Jablonci nad Nisou. Veřejnost láká nejen na celou řadu stánků, ale i na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.