Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Severočeské muzeum odhalí jedinečnou vitráž z devatenáctého století

 
pondělí, 12. srpna 2019, 10:46

Mezi novými exponáty, které Severočeské muzeum v Liberci v příštím roce představí veřejnosti, bude i Meltzerova vitráž Madona s dítětem. Ta bude součástí expozice uměleckých řemesel.

Meltzerova novorenesanční vitráž byla vyrobena speciálně pro Severočeské muzeum v roce 1890. „Nyní se vitráž Madony s dítětem dočkala restaurátorského zákroku od zkušeného Davida Roskovce z Hrubé Horky,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Vitráže nesmí podle radní pro kulturu v Severočeském muzeu chybět. „Výroba vitráží má v kraji hlubokou tradici,“ řekla Květa Vinklátová a dodala, že je skvělé mít v kraji restaurátora. Meltzerovu vitráž tvoří sedící Panna Marie s Ježíškem s lilií v levé ruce. Nápis na díle připomíná, že vitráž věnoval muzeu Karl Meltzer, majitel a vedoucí „první české malírny uměleckého skla ve Skalici“.

Díky restaurátorské práci uvidí návštěvníci vitráž tak, jak ji mohli lidé vidět před 130 lety.

 

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Archiv Severočeského muzea
 


 

Kam dál?

FOTO: Na Keltský to žilo. Zazářili Visáči, Krucipüsk i Monkey Business

neděle, 11. srpna 2019, 21:03

Další ročník krkonošského open air festivalu Keltská noc je už minulostí. I letos nabídl festival pestrou nabídku kapel i...

Historii zaniklých obcí Horní vsi připomene výstava muzea v Náhlově

neděle, 11. srpna 2019, 11:30

Bezmála dvě desítky obcí dnes již připomínají jen historické fotografie a předměty. A nově také expozice v Muezu Horních vsí. Na...

FOTO: Křehké krásky představují i odvážné modely

sobota, 10. srpna 2019, 09:42

Asi nejnavštěvovanější částí doprovodného programu Křehké krásy v Jablonci nad Nisou je oblíbená módní přehlídka Made in...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.