Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Severočeské muzeum představí v nové expozici vzácnou renesanční skříňku z 16. století

 
neděle, 18. srpna 2019, 18:28

Po dokončení rekonstrukce Severočeského muzea uvidí návštěvníci celou řadu nových expozicí. Mezi nově vystavenými objekty bude i vzácná skříňka na pašijové náčiní ze Španělska.

Aktuálně prochází malovaná a zlacená renesanční skříňka z 16. století restaurací. „Skříňku zakoupilo u starožitníka Julia Böhlera v Mnichově v roce 1894,“ komentoval mluvčí kraje Jan Mikulička. Postupně se zjistilo, že se skříňka užívala na pašijové náčiní.

Skříňka je zdobena různými reliéfy připomínající závěr Kristova života a další biblická témata. Na skříňce se výrazně podepsal čas. „Objevily se praskliny, drobná poškození a malby zdegradovaly,“ dodal Mikulička. Původní krásu dodají skříňce restaurátorské práce. Praskliny vyplní a povrch zaretušují. „Skříňka bude umístěna v nové expozici uměleckých řemesel ve druhém podlaží muzea,“ řekl Jan Virt, kurátor Severočeského muzea v Liberci.

Napsal(a) redakce | Foto Severočeské muzeum
 


 

Kam dál?

Před libereckou radnicí se objevily čtyři díry. Od zítřka v nich...

neděle, 18. srpna 2019, 07:00

Po padesáti letech se před libereckou radnici vrátí sochy významného českého umělce Olbrama Zoubka. Od pondělí zaplní čtyři sochy...

Po celý den se po Benešáku nesla hudba z flašinetů. Další ročník...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 21:04

Už zdálky vábily lidi různorodé tóny na náměstí před libereckou radnicí. Letošní ročník Libereckého flašinetáře opět představil...

V liberecké synagoze zazní známá filmová hudba v podání mladého...

úterý, 13. srpna 2019, 08:10

Prostory liberecké synagogy oživí filmová hudba v podání dětského a mládežnického smyčcového orchestru. Koncert proběhne v sobotu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco dnes na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.