Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Nové sochy před radnicí. Do Liberce se po půl století vrací dílo Olbrama Zoubka

 
pondělí, 19. srpna 2019, 10:44

Na nároží radnice už stojí nové sochařské dílo. A je rovnou od jednoho z nejznámějších sochařů Olbrama Zoubka. Liberečáci tak budou příštích dvanáct měsíců procházet mezi charakteristickými postavami soch Kúra, Klytaimnéstry, Jidáše a Ifigénie.

Sochy Olbrama Zoubka byly v Liberci vystaveny naposledy před padesáti lety na legendární výstavě Socha a město 1969. Té se zúčastnilo na třicet sochařů a některá díla v Liberci můžeme vidět dodnes. Zoubek měl umístěn soubor soch Chodci, kteří se zdraví na Šaldově náměstí. Za tento soubor soch získal Cenu Matyáše Brauna.

Posmrtná Palachova maska

Sochy, které jsou od pondělí umístěné před radnicí, tak výstavu připomenou. „Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš, Ifigénie tvoří průřez tvorby významného českého sochaře, který je veřejnosti známý především jako autor posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.


Kromě výstavy má ale připomínat i další výročí – třicet let od Sametové revoluce. „Sochař Olbram Zoubek je současně symbolem boje proti komunismu a boje za svobodu, což s třicátým výročím Sametové revoluce koresponduje," dodala mluvčí.

Sochy jsou bronzové, vysoké od 196 do 220 centimetrů, každá jedna váží 150 kilogramů. U radnice budou umístěny rok, město je má zapůjčené na rok. V úterý v 16 hodin proběhne slavnostní odhalení soch za účasti Zoubkovy dcery Polany Bregantové. 

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Severočeské muzeum představí v nové expozici vzácnou renesanční...

neděle, 18. srpna 2019, 18:28

Po dokončení rekonstrukce Severočeského muzea uvidí návštěvníci celou řadu nových expozicí. Mezi nově vystavenými objekty bude i...

Před libereckou radnicí se objevily čtyři díry. Od zítřka v nich...

neděle, 18. srpna 2019, 07:00

Po padesáti letech se před libereckou radnici vrátí sochy významného českého umělce Olbrama Zoubka. Od pondělí zaplní čtyři sochy...

Po celý den se po Benešáku nesla hudba z flašinetů. Další ročník...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 21:04

Už zdálky vábily lidi různorodé tóny na náměstí před libereckou radnicí. Letošní ročník Libereckého flašinetáře opět představil...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.

O ekologického Oskara bojuje deset projektů. Kvalita přihlášených projektů každým rokem roste

Celkem deset inovativních projektů soupeří v ekologické soutěži E.ON Energy Globe, která letos odstartovala už pojedenácté. Ekologického Oskara získá ale jen jeden. Vítězný projekt bude Českou republiku zastupovat na mezinárodním finále ve Finsku. České vyhlášení odvysílá 12. října ČT1.