Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec získal další umělecký originál. Graffiti kontejner poslouží dobré věci

 
neděle, 1. září 2019, 08:10

Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilého elektra se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Liberci a následně v dalších krajských městech umístí červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty. O grafický návrh a samotné zpracování libereckého kontejneru se postaral umělec Dalibor Krch (MAX). Designový kontejner, který nyní stojí v ulici Aloisina výšina, byl slavnostně předán do rukou vedoucí Odboru ekologie a veřejného prostoru Lucii Sládkové 26. srpna.

Neziskově hospodařící společnost ASEKOL, která je provozovatelem nejhustší veřejně dostupné sítě sběrných míst, se rozhodla projektem Umění třídit vypořádat hned s několika problémy. „Chtěli jsme netradičně upozornit na potřebu třídit vysloužilé elektro a zároveň naše kontejnery ochránit před vandaly,“ vysvětluje Karel Krejsa, ředitel systému ASEKOL. „Uvědomujeme si svou přítomnost ve veřejném prostoru, která nemusí být vždy vnímána pozitivně, a proto jsme se rozhodli propojit účel s uměním, tedy zachovat dostupnost červených kontejnerů a přizpůsobit je místu, kde se nacházejí. S ohledem na zkušenosti ze zahraničí funguje street art velmi dobře i jako preventivní prvek proti vandalům, což jsme si mohli ověřit již na prototypu, který byl umístěn v Pardubicích v minulém roce.”O návrhy a realizaci maleb se postarali přední čeští výtvarníci a streetartoví umělci, které vedl Nikola Vavrous (Khoma). Kontejner pro Liberec znázorňuje "Dítě z Marsu" od Jaroslava Róny a marťana, jenž dálkovým ovládáním právě nastartoval vesmírné plavidlo, což se zaujetím sledují různé postavičky elektrospotřebičů, které se s jeho pomocí hodlají vrátit na planetu Elektra XL04.

Za grafickým návrhem i ztvárněním stojí výtvarník a ilustrátor Dalibor Krch (MAX). Ten propůjčil svůj komiksový rukopis mimo jiné etiketám piva známého tuzemského minipivovaru CLOCK, přebalům hudebních alb kapel jako Urban Robot, High Purity, Pop Killers nebo Brünnfield. „K práci na projektu jsem se dostal přes kamaráda Khomu, se kterým rád spolupracuju, takže nebylo o čem přemýšlet! Pro mě je bonus, že jsem se skrze pět návrhů, které jsem realizoval, dozvěděl zase něco nového o krajích a jejich krajských městech. Navíc třídění odpadů je u nás, řekl bych, už národní sport, tak proč si to neudělat alespoň na pár kontejnerech hezčí,“ doplňuje Krch, který se postaral kromě libereckého i o pražský, královehradecký, kladenský a jihlavský kontejner.

Nástřik za dva týdny

Na výtvarných návrzích a realizaci se kromě Khomy a MAXe podílel i Ivan Svárovský (Yvans), Michal Filák (Prorok), Jan Gruml (Slakinglizard), Nelli Plevová (Vanelli) a Oto Vehovský (Phormel). Umělci se po vytvoření návrhů sešli v Roudnici nad Labem ve společnosti Meva, kde se červené kontejnery vyrábějí a repasují. Jednotlivé nástřiky trvaly necelé dva týdny a malby byly doplněny i o antigraffiti nátěr, pro který se společnost ASEKOL rozhodla především z úcty k uměleckým dílům, ve která se kontejnery proměnily. 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Nová podlaha, zamítnutá rekonstrukce. Kino Varšava vstupuje do šesté...

sobota, 31. srpna 2019, 17:45

Kino Varšava startuje svoji 6. sezonu po svém znovuotevření v roce 2012 s novou podlahou v sále. Celá podlaha byla přitom...

FOTO: Ve schránce jindřichovického kostela našli i mince ze 17....

středa, 28. srpna 2019, 08:01

I mince ze 17. a 18. století ukrývala časová schránka nalezená ve věži opravovaného barokního kostela Nejsvětější Trojice v...

Orchestr libereckého divadla vstoupí do stávkové pohotovosti, bojuje...

pondělí, 26. srpna 2019, 15:12

Členové orchestru libereckého divadla F. X. Šaldy vstoupí od 1. září do stávkové pohotovosti kvůli platům, které jsou podle nich...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.