Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberecká knihovna má po opravě i tichou studijní zónu

 
úterý, 3. září 2019, 18:04

Krajská vědecká knihovna v Liberci nově nabízí čtenářům tichou studijní zónu a kolektivní studovnu. Vznikly v rámci opravy, která největší knihovnu v kraji zcela uzavřela na tři měsíce. Po téměř 20 letech provozu už ale objekt obnovu podle vedení knihovny nutně potřeboval. Stavbaři vyměnili světlík, kterým zatékalo, a nový je i nábytek, koberce či toalety. Staré zářivky nahradilo moderní úsporné LED osvětlení, které reaguje na množství světla, které do budovy dopadá zvenčí.

Krajská vědecká knihovna v Liberci, známá jako Stavba smíření, slouží veřejnosti od listopadu 2000. Dvanáctipodlažní komplex ze skla a kovu stál včetně vybavení téměř 520 milionů korun. Z velké části ho zaplatil stát. V rámci programu přeshraniční spolupráce Phare na něj přispěly i Evropská unie, česko-německý Fond budoucnosti a německá a švýcarská vláda. Budova stojí na místě, kde bývala židovská synagoga, kterou vypálili nacisté. V roce 2001 získala moderní budova titul Stavba roku.

Oprava byla součástí projektu zaměřeného nejen na obnovu samostatné budovy. Cílem bylo i zlepšení péče o cenné tisky a zkvalitnění a zpřístupnění knihovního fondu a jeho zabezpečení a prezentace. Modernizace bude stát asi 37,4 milionu. Z toho kraj dá čtyři miliony a zbytek pokryjí dotace z evropských a státních fondů.
Samotné stavební úpravy stály přes 20 milionů. Knihovna ale dostala také nové LED informační tabule nebo boxy na vracení knih. Součástí úprav byla mimo jiné i modernizace trezoru pro vzácné tisky nebo restaurování vzácných knih a jejich digitalizace. „Na tom se ještě pracuje," řekla ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Knihy ve volném výběru dostaly nově elektronické čipy. Fungovat ale začnou až po Novém roce, kdy knihovna dostane i nové bezpečnostní rámy. Technologie v budoucnu umožní samoobslužné půjčování knih a výrazně zrychlí odbavení. „Zatím to nemůžeme pustit, z 300 tisíc titulů, které jsou ve volném výběru, máme asi 85 tisíc rozpůjčováno. Vracejí se postupně, lhůtu na jejich vrácení mají čtenáři prodlouženou do 10. října. I tyto tituly musíme opatřit čipy," řekla Konvalinková. Celkově má knihovna ve svém fondu zhruba 1,5 milionu titulů. Ty, které jsou ve skladech, čipy nemají.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Liberecký rockový klub opět ožije festivalem Divadlo v Bunkru

úterý, 3. září 2019, 07:34

Už po šesté se v libereckém Bunkru představí amatérští i profesionální umělci. Festival Divadlo v Bunkru představí divadelní...

Liberec získal další umělecký originál. Graffiti kontejner poslouží...

neděle, 1. září 2019, 08:10

Společnost ASEKOL zabývající se sběrem vysloužilého elektra se rozhodla spojit osvětu s uměním a pod hlavičkou projektu „Umění...

Nová podlaha, zamítnutá rekonstrukce. Kino Varšava vstupuje do šesté...

sobota, 31. srpna 2019, 17:45

Kino Varšava startuje svoji 6. sezonu po svém znovuotevření v roce 2012 s novou podlahou v sále. Celá podlaha byla přitom...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.