Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Díla Olbrama Zoubka teď najdete nejen před radnicí ale i v galerii

 
pondělí, 9. září 2019, 09:20

V městské galerii nyní můžete vidět jedinečná díla sochaře Olbrama Zoubka. Jeho sochy můžete nyní spatřit také před libereckou radnicí.

V Liberci dočasně přibyla další díla sochaře Olbrama Zoubka. Sedm jeho komorních plastik a zhruba 40 reliéfů je na nové výstavě městské galerie, kde budou k vidění do 10. listopadu. Vystavená díla představují průřez Zoubkovy dvacetileté tvorby od 70. let minulého století, uvedla kurátorka Malé výstavní síně Jitka Mrázková. „Splácíme tím dluh autorovi, který neměl v Liberci výstavu 50 let,“ řekla Jitka Mrázková.

Před půlstoletím byl Zoubek jedním z 30 umělců, kteří se zapojili do libereckého projektu Socha a město 1969 a jejichž díla byla tehdy po celém městě. Zoubek měl na Šaldově náměstí soubor soch Chodci, kteří se zdraví. Za něj tehdy získal Cenu Matyáše Brauna.

Jako připomínka uvedeného projektu jsou nyní před libereckou radnicí Zoubkovy bronzové sochy nazvané Kúros, Klytaimnéstra, Jidáš, Ifigénie. Sochy v životní velikosti zůstanou před radnicí do léta příštího roku. Zoubkova díla nyní pomyslně obsadila i opačnou stranu náměstí, kde je městská galerie.

Zoubek patří k nejznámějším českým sochařům, zemřel před dvěma lety ve věku 91 let. Známý je veřejnosti především jako autor posmrtné masky Jana Palacha a Pomníku obětem komunismu na Petříně. Jeho díla do Liberce zapůjčil Nadační fond Kmentová Zoubek.

Napsal(a) ČTK | Foto Galerie Klatovy
 


 

Kam dál?

Katka Říhová vydává první videoklip, vypráví svůj osobní příběh

pátek, 6. září 2019, 18:41

Tvář TV Nova Katka Říhová vydává na konci léta videoklip Napořád. Text k písni si skládala sama, takže jde o velmi osobní příběh....

Liberecká knihovna má po opravě i tichou studijní zónu

úterý, 3. září 2019, 18:04

Krajská vědecká knihovna v Liberci nově nabízí čtenářům tichou studijní zónu a kolektivní studovnu. Vznikly v rámci opravy, která...

Liberecký rockový klub opět ožije festivalem Divadlo v Bunkru

úterý, 3. září 2019, 07:34

Už po šesté se v libereckém Bunkru představí amatérští i profesionální umělci. Festival Divadlo v Bunkru představí divadelní...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.