Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival Nemlčíme bourá tabu a otvírá téma sexuálního násilí, navíc představí putovní výstavu

 
úterý, 10. září 2019, 12:08

Projekt Nemlčíme už několik měsíců odkrývá téma sexuálního násilí formou autentických rozhovorů s obětmi i pachateli sexuálního násilí. A teď přichází autoři s originální putovní výstavou.

Festival Nemlčíme proběhne v sobotu 21. září v komunitní zahradě LIAS na konci Široké ulice. Poprvé zde budete moci spatřit výstavu Proč jsme mlčeli. „Ojedinělá výstava Proč jsme mlčeli odhaluje cyklus deseti příběhů sexuálního násilí v České republice​,“ uvedla Veronika Hlavatá, která spolu se svým manželem stojí za celým projektem.

Psali jsme: VIDEO: Karin zneužíval trenér, uvědomila si to až v dospělosti. Její příběh přináší projekt Nemlčíme

V rámci projektu Nemlčíme natáčí mladá dvojice rozhovory týkající se sexuálního násilí napříč celým Českem. Jednotlivé příběhy můžete zhlédnout na webu nemlcime.cz.

„Našim cílem je seznámit širokou veřejnost s různými podobami sexuálního násilí prostřednictvím autentických rozhovorů s oběťmi, pachateli i odborníky. Rozhovory, ve kterých je možné vidět tvář dotyčného, slyšet jeho hlas a vnímat jeho emoce, bereme jako nejčistší formu. Společně si dodáváme odvahu nemlčet a učíme se o sexuálním násilí mluvit,“ upřesnila Hlavatá.

Festival odstartuje v 15:30 a nabídne i pohled do zákulisí natáčení rozhovorů. „V rámci doprovodného programu se bude mluvit o tom, proč se většina obětí z video rozhovorů Nemlčíme bála promluvit dřív, s jakými nejčastějšími stereotypními dotazy se projekt setkává a jak společně můžeme podpořit ostatní k tomu, aby také promluvili o svém příběhu,“ komentovala autorka.

Psali jsme: Tisíce znásilněných žen a zneužitých mužů, přesto společnost před sexuálním násilím zavírá oči

Hosty festivalu budou například Kateřina Kiliánová, která připravila přednášku s diskuzí na téma Proč a jak se bavit (nejen) s dětmi o sexu, a také Annie Pity, skvělá hudebnice, která celou vernisáž zahájí. Její hudba je ovlivněná tvorbou zejména britských muzikantů.

„Od 18 hodin proběhne samotná diskuze s účastníky video rozhovorů projektu Nemlčíme. Jak bylo těžké začít mluvit o sexuálním násilí? Jak probíhali výslechy a soudní proces? Karolína, Sofie a Marie se svěří návštěvníkům akce se svými příběhy. Večer nebude chybět ani pestrý hudební program v podání místních kapel Loopstation, Lifelines a Dysfázie,“ dodala Hlavatá. Vstupné na festival je dobrovolné. Výtěžek z celého festivalu bude věnován na podporu projektu Nemlčíme a jeho výstavu.

Vizitka autora

 

Denisa Albaniová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: albaniova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

TIPY NA ZÁŘÍ: Vyražte na slavnosti do Jablonce nebo oktoberfest na...

pondělí, 9. září 2019, 16:18

Prázdniny jsou u konce, září je ale plné zajímavých kulturních akcí. Liberecká Drbna vám přináší přehled těch nejzajímavějších.

Díla Olbrama Zoubka teď najdete nejen před radnicí ale i v galerii

pondělí, 9. září 2019, 09:20

V městské galerii nyní můžete vidět jedinečná díla sochaře Olbrama Zoubka. Jeho sochy můžete nyní spatřit také před libereckou...

Katka Říhová vydává první videoklip, vypráví svůj osobní příběh

pátek, 6. září 2019, 18:41

Tvář TV Nova Katka Říhová vydává na konci léta videoklip Napořád. Text k písni si skládala sama, takže jde o velmi osobní příběh....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.