Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Varhaník z obřadní síně, učitel hudby a zakladatel Experimentálka. Tři osobnosti mají medaili města Liberce

 
pondělí, 16. září 2019, 08:55

Karel Hájek, Rudolf Mihulka a Petr Vostřák. Tato trojice je od čtvrtka novými držiteli Medaile za zásluhy o rozvoj města v oblasti hudby a kultury.

Se jménem prvního oceněného, Petra Vostřáka, je řadu let spjat kulturní stánek v Lidových sadech. Jeho pořadatelský podpis nesou například festivaly Godyho memoriál nebo Jizerská nota. „Petr patřil mezi regionální osobnosti a světlonoše, kteří ve své oblasti rozšiřovali prostory pro moderní vnímání kultury i proti vůli komunistické vrchnosti. Podařilo se mu vydupat ze země klub, který mohla Liberci závidět mnohá další města,“ říká zastupitel a dlouholetý Vostřákův kolega Tomáš Hasil. Populární Experimentální studio v Barvířské ulici bylo zaměřené na folk, rock i vážnou muziku a také na poezii, divadlo a výstavy. Později se přestěhovalo do zrekonstruovaných prostor v přízemí budovy „Lidové sady“. Petr Vostřák zemřel v roce 2018. Medaili města převzala jeho žena Marcela.

Varhany Karla Hájka

Určitě každý Liberečan za svůj život minimálně jednou navštívil obřadní síň liberecké radnice. Při všech slavnostních okamžicích zněly varhany Karla Hájka, který na liberecké radnici působí od roku 1959. A kdo náhodou nebyl v obřadní síni, tak chodil na odpolední čaje s orchestrem Ladislava Bareše nebo prošel Lidovou školou umění, později Základní uměleckou školou, proto usměvavého pana Hájka zná a vždy ho rád vidí.

Rodák z Hradce Králové žije v Liberci od konce 40. let. Karel Hájek je univerzálním muzikantem, ovládá hru na varhany, housle, klavír, trubku, pozoun a kontrabas. Skládal i hudbu, například k úspěšnému představení Divadla F. X. Šaldy Únos bohyně aneb o vinařově vině z roku 1960, upravoval pro žákovský orchestr populární i muzikálové melodie. V neděli 29. září oslaví Karel Hájek neuvěřitelných 90 let.
Třetím v pořadí oceněných je hudebník, pedagog a kapelník Ruda Mihulka. V oboru hra na klávesové nástroje vychoval stovky žáků, řada z nich se úspěšně zúčastnila republikových a mezinárodních klavírních soutěží. Zcela zásadní přínos představuje jeho činnost dirigentská a aranžérská. „Jako kapelník žákovského Big Bandu ZUŠ Liberec, v jehož čele stojí již od roku 1967, dovedl tento orchestr k řadě vítězství v republikových i v mezinárodních soutěžích a on i jeho svěřenci představovali a představují naprostou špičku v této oblasti. Někteří členové orchestru působili nebo působí ve významných hudebních tělesech, ať již ve filharmoniích a souborech klasické hudby nebo v souborech v oblasti populární hudby a jazzu,“ uvádí kamarád, kolega a muzikant Jan Prchal.

Starší generace Liberečanů ho má v paměti jako kapelníka orchestru COMBO 62, který v roce 1962 založil. Kapela v Liberci působila až do roku 1995 a stala se neodmyslitelnou součástí libereckých „čajů“, plesů, podnikových akcí a dalších hudebně společenských událostí v Liberci. Letos v září oslaví Rudolf Mihulka 84 let.

Napsal(a) redakce | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

Pražská se promění v kinosál. Je tu šestý ročník festivalu KI-NO...

čtvrtek, 12. září 2019, 11:41

Dříve hlavní tepna libereckého života, posledních hodně let ale už především ulice, kterou se jen prochází z horního do dolního...

Charity bazar by Denisa Pfauserová a Jiří Mádl. Hvězdy otevřely své...

středa, 11. září 2019, 16:28

Už ve čtvrtek 12. září 2019 se koná charity day v Organze. Patronem charitativního bazaru je herec Jiří Mádl a výtěžek bude...

Krátké a úderné divadlo se po deseti letech vrací s premiérou

středa, 11. září 2019, 13:15

Zítra bude hostit Malé divadlo novou hru souboru Krátké a úderné divadlo. S novým představením přichází parta nadšenců po deseti...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.