Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak se stavělo v devadesátkách? Den architektury v Jablonci představí porevoluční stavby

 
čtvrtek, 3. října 2019, 18:56

Den architektury v Jablonci nad Nisou představí v neděli zájemcům zajímavé stavby z 90. let minulého století. Prohlídku povede městský architekt David Pavlišta. Nepůjde ale o vycházku, zajímavé stavby objedou zájemci na bicyklech. Akce je součástí 9. ročníku festivalu Den architektury, který po celé zemi nabízí až do 7. října prohlídky jindy nepřístupných staveb a také procházky po známých i neznámých místech s výkladem odborníků.

„O formátu projížďky rozhodl fakt, že jedna ze zajímavých staveb z této doby je až v Břízkách u biatlonového kolečka. Kolo nám umožní zvládnout více zastávek po celém Jablonci, ale určitě není záměrem udělat ze Dne architektury sportovní akci. Tempo bude vlídné i pro sváteční cyklisty nebo starší spoluobčany," řekl David Pavlišta. Chce zájemcům představit nejen zajímavé stavby ve městě, ale seznámit je také s aktuálními městskými plány a investicemi.

Sídlo IPB

Start cyklovyjížďky bude v neděli v 15:00 na Dolním náměstí před domem, který jako sídlo pro Investiční a poštovní banku v roce 1995 adaptoval architekt Josef Faltejsek z Ateliéru 4. „Ten udělá i krátký výklad jak k domu samotnému, tak k době, v níž vznikal," doplnil Pavlišta. Cílem projížďky, která bude mít zhruba deset až 15 zastavení, pak bude podle něj právě biatlonové kolečko v Břízkách.

Do Dne architektury se letos zapojila bezmála stovka českých a slovenských měst. V Libereckém kraji nabídne komentované prohlídky o víkendu také například Česká Lípa. Návštěvníkům se otevře v sobotu dopoledne Základní škola na sídlišti Sever, jejímiž autory jsou architekti Zdeněk Zavřel a Dalibor Vokáč. Odpoledne je pak na programu procházka s autory sídliště Holý vrch postaveného v 60. a 70. letech minulého století.

Prohlídky i v Liberci

Prohlídky s průvodcem čekají milovníky architektury také v Liberci. V sobotu je na programu procházka s historikem architektury a památkářem Jaroslavem Zemanem, který přiblíží stavby, jež v Liberci a širším okolí navrhnul architekt Pavel Švancer včetně libereckého bazénu. V neděli zase historička architektury a památkářka Alena Řičánková představí urbanistický a architektonický vývoj křižovatky Masarykovy a Vítězné ulice, kde stojí mimo jiné Severočeské muzeum a nedávno rekonstruovaná budova lázní, dnes Oblastní galerie.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Jablonec
 


 

Kam dál?

GLOSA: Sympaťák, bavič, a především velký zpěvák... Karel Gott...

středa, 2. října 2019, 17:46

Český Frank Sinatra… To je vždycky první, co mě napadne, když se řekne Karel Gott. Oni k sobě opravdu měli blízko. Byli nesmírně...

Krátce před půlnocí zemřel Karel Gott. Bylo mu 80 let

středa, 2. října 2019, 10:32

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny, řekla dnes jeho manželka...

Liberecké divadlo uvede Ibsenovu hru Paní z moře

středa, 2. října 2019, 09:23

Liberecké divadlo F. X. Šaldy po osmi letech uvede hru klasika světového dramatu z 19. století Henrika Ibsena. V Malém divadle...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.