Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Křižovatka Vítězné a Masaryčky. Místo, kde se zrodil moderní Liberec

 
pondělí, 7. října 2019, 07:01

Přízvisko Zlatý kříž nese křižovatka Vítězné ulice a promenádní Masarykovy ulice v Liberci, kde se dnes konala jedna z akcí Dnů architektury. Po horském hotelu a vysílači a centru města je toto místo z hlediska architektury třetí nejdůležitější v Liberci, řekl vedoucí městské kanceláře architektury Jiří Janďourek.

„V této části se zrodil novodobý moderní Liberec ve smyslu uvažování o tom, jak se má bydlet, jak se má žít," uvedl Janďourek. Podle něj jde o velmi kvalitní zástavbu a velkoryse koncipované zahradní město. "Pro mě je to exkluzivní místo. Myslím, že z hlediska kvality veřejného prostoru, jak byl koncipovaný, tak dokáže vstřebat i dnešní potřeby. To znamená, že i po sto letech je to stále kvalitní místo pro bydlení, pro život," dodal.

Před 150 lety úvozová cesta

Ještě před nějakými 150 lety dnešní Masarykovou ulicí vedla jen klikatá úvozová cesta z centra do podhůří Jizerských hor a nebyla tam prakticky žádná zástavba. V místě křižovatky býval rybník. Podstatnou část své současné podoby s reprezentativními vilami získala tato oblast v době největšího rozmachu města, na přelomu 19. a 20. století. „Z bezvýznamného podhorského městečka se Liberec změnil v severočeské velkoměsto," uvedla průvodkyně, historička architektury a památkářka Alena Řičánková. V té době také vznikla klasická křižovatka ulic Masarykova a Vítězná, do té doby cesta nahoru k Husově ulici nevedla.

Na křižovatce vznikl na přelomu 19. a 20. století architektonicky ojedinělý celek, který tvoří Severočeské muzeum a dvě honosné budovy, jež mají jiné využití než v minulosti. V třípodlažním bývalém sídle Obchodní a živnostenské komory je nyní poliklinika, bývalé lázně císaře Františka Josefa I. se proměnily v galerii. Opodál křižovatky je i kdysi slavné výstaviště, stavěné po druhé světové válce, jež se mění v muzeum techniky.

Úpravy dopravního režimu

Křižovatka bude potřebovat úpravy v dopravním režimu, vede tam tramvajová trať, která se kříží s rušnou osobní dopravou. Janďourek je pro zachování koncepce z přelomu 19. a 20. století. „To znamená, z mého pohledu by se měla držet pořád promenádní třída Masarykova jako taková dominantní osa pro pěší, cyklisty a MHD. A kříží to tam ulice Vítězná, která bude součástí vnitřního městského okruhu," uvedl. V minulosti se mluvilo o tom, že by se na křižovatku umístily semafory, jež by ale narušily architektonický ráz tohoto místa. „Připravili jsme koncepční řešení, kdy semafory potřeba nebudou," řekl architekt. Připravuje se také oprava povrchů Vítězné ulice od polikliniky směrem ke kasárnám. Podle Janďourka by se tam měla vrátit alej po celé její délce.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Začíná nová sezóna pohádek u Fryče. Divadlo Zuzany Frycové uvede...

sobota, 5. října 2019, 09:27

Klasika všech klasik v neděli odstartuje novou sezonu pohádek pro děti v libereckém knihkupectví Fryč. Divadlo Zuzany Frycové...

TIPY NA VÍKEND: Nature Run, den zvířat i den architektury

pátek, 4. října 2019, 14:14

Víkend sice slibuje deštivé počasí, přesto se koná řada zajímavých sportovních a kulturních akcí. Kam se vydat? Liberecká Drbna...

Jak se stavělo v devadesátkách? Den architektury v Jablonci představí...

čtvrtek, 3. října 2019, 18:56

Den architektury v Jablonci nad Nisou představí v neděli zájemcům zajímavé stavby z 90. let minulého století. Prohlídku povede...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.