Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Thalie pro libereckou operu po devíti letech. Prestižní cenu získal Ondřej Koplík za roli Dona Ramira v Popelce

 
úterý, 8. října 2019, 14:03

Liberecká opera divadla F. X. Šaldy letos zažila nezvyklý úspěch. Po devíti letech má držitele Ceny Thálie, získal ji Ondřej Koplík za roli Dona Ramira v Popelce Gioacchina Rossiniho. V širší nominaci měla navíc dalších pět umělců. „To nepamatuji," řekl vedoucí operního souboru v Liberci Martin Doubravský.

„Možná to svědčí o tom, že se nám daří oslovovat a vybírat zpěváky dobře a že si toho všimne i odborná veřejnost, která rozhoduje o těchto cenách. Vnímáme to jako velké ocenění," řekl Doubravský.

Cenu Thálie před Koplíkem převzal za roli v liberecké opeře jako poslední v roce 2010 Pavel Vančura. Letošní ocenění pro Koplíka vnímá Doubravský jako oprávněné. „V oboru rossinovském je v českých zemích naprosto dle mého názoru ojedinělý a nezbývá, než si přát, aby dostal v tomto oboru více příležitostí," uvedl vedoucí liberecké opery.


Do užší nominace na Cenu Thálie se letos dostal Csaba Kotlár za roli Ducha Vergilia a Vévody v opeře Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. A do takzvané širší nominace byli zařazeni sopranistka Miroslava Časarová za roli Leonory v inscenaci Il Trovatore (Trubadúr), mezzosopranistka Kateřina Jalovcová za roli Azuceny ze stejné opery, barytonista Pavol Kubáň za roli Lanciota Malatesty z inscenace Francesca da Rimini a Lakomý rytíř a tenorista Josef Moravec za roli Caramella v operetě Noc v Benátkách.

Už loni měla liberecká opera v užší nominaci na Cenu Thálie dva kandidáty, Andrije Škurhana a Titusze Tóbisze. Podle Doubravského je jednou z podmínek pro takový úspěch dobrý kolektiv. „Bez toho by k nám jinak ani osobnosti nechodily. Nepřeplácíme je závratnými honoráři, ale nabízíme jim kvalitní práci v kvalitním kolektivu," řekl. Podle něj jsou taková ocenění pozvánkou pro diváky. „Aby se o naší operu zajímali více nejen z libereckého, ale i širšího okolí. Aby se zajeli přesvědčit, zda tato ocenění odpovídají realitě, která svědčí o vysoké kvalitě našich inscenací," dodal. Velké divadlo v Liberci je ale nyní kvůli opravě zavřené, operní představení se v něm budou hrát od listopadu.

Napsal(a) ČTK | Foto DFXŠ
 


 

Kam dál?

Obyčejný večer pro neobyčejné lidi, takový bude další ples Českého...

úterý, 8. října 2019, 07:36

Mezi významné kulturní události se v průběhu let zařadil Benefiční ples Červeného kříže v Jablonci nad Nisou, který se tentokrát...

Křižovatka Vítězné a Masaryčky. Místo, kde se zrodil moderní Liberec

pondělí, 7. října 2019, 07:01

Přízvisko Zlatý kříž nese křižovatka Vítězné ulice a promenádní Masarykovy ulice v Liberci, kde se dnes konala jedna z akcí Dnů...

Začíná nová sezóna pohádek u Fryče. Divadlo Zuzany Frycové uvede...

sobota, 5. října 2019, 09:27

Klasika všech klasik v neděli odstartuje novou sezonu pohádek pro děti v libereckém knihkupectví Fryč. Divadlo Zuzany Frycové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.