Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Začíná nová sezóna večerů Science Café. Prvním hostem bude jazykovědec Oliva

 
úterý, 8. října 2019, 17:39

V libereckém knihkupectví Fryč začíná už ve středu nová sezóna populárně-naučných přednášek a debat s názvem Science Café Liberec. Prvním hostem bude jazykovědec Karel Oliva, připravuje se večer s psychiatrem Cyrilem Höschlem nebo přírodovědcem Jiřím Flouskem. Start je v 18 hodin.

„V příjemném a neformálním prostředí přibližují různá témata mimořádní odborníci české vědy. Science Café jsou již tradiční a oblíbené události, mimo jiné proto, že můžeme nahlédnout za pomyslné dveře laboratoří, badatelen, pracoven špičkových vědců,“ říká Tereza Svatoňová z týmu Science Café Liberec.


Prvním hostem bude zřejmě nejznámější český jazykovědec Karel Oliva. Tématem bude přejímání slov, která čeština přejala z jiných jazyků. „Věřím, že kromě tématu zvoleného jazykovědcem Karlem Olivou bude i živá debata, například o vlivu vyjadřování politiků a známých osobností na úroveň češtiny, o jazyku, který užíváme na sociálních sítích a podobné horké aktuality," doplňuje Martin Fryč, knihkupec a spolupořadatel.

Karel Oliva

Jazykovědec a vysokoškolský pedagog Karel Oliva se zabývá matematickou lingvistikou a formální syntaxí. V letech 2003-2016 působil jako ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Externě vyučuje na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Hovoří anglicky, bulharsky, italsky, německy a rusky, částečně ovládá i řadu dalších jazyků.

Napsal(a) redakce | Foto Knihkupectví Fryč
 


 

Kam dál?

Thalie pro libereckou operu po devíti letech. Prestižní cenu získal...

úterý, 8. října 2019, 14:03

Liberecká opera divadla F. X. Šaldy letos zažila nezvyklý úspěch. Po devíti letech má držitele Ceny Thálie, získal ji Ondřej...

Obyčejný večer pro neobyčejné lidi, takový bude další ples Českého...

úterý, 8. října 2019, 07:36

Mezi významné kulturní události se v průběhu let zařadil Benefiční ples Červeného kříže v Jablonci nad Nisou, který se tentokrát...

Křižovatka Vítězné a Masaryčky. Místo, kde se zrodil moderní Liberec

pondělí, 7. října 2019, 07:01

Přízvisko Zlatý kříž nese křižovatka Vítězné ulice a promenádní Masarykovy ulice v Liberci, kde se dnes konala jedna z akcí Dnů...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?