Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

RECENZE: Dostane Leo DiCaprio za Revenanta konečně toho Oscara?

 
úterý, 12. ledna 2016, 14:54

Ve čtvrtek vstupuje do kin dlouho očekávaný film The Revenant, který drží fanoušky v napětí ne z hlediska toho, jak moc je film dobrý, ale spíše koluje šeptanda v čele s otázkou, jestli konečně Leo DiCaprio dostane v únoru Oscara. Nu, možná napoví naše recenze...

Předně, v této recenzi budu úplně bojkotovat název filmu v české distribuci, který zní REVENANT Zmrtvýchvstání. Ano, v angličtině Revenant sice má význam "toho, co se vrátil do světa živých", ale kristepane, vysvětlí mi někdo, proč je Revenant v českém názvu zdůrazněn kapitálkami, načež bez jakéhokoli ladu a skladu navazuje slovo "zmrtvýchvstání"? No uf, to jsem se na začátek trochu rozčílil, a teď už zpátky k filmu. Hů – sá.

Film samotný hned na začátku, kdy američtí lovci kožešin kdesi v aljašském indiánském teritoriu loví zvěř, dává znát, že režisér Alejandro González Iñárritu pojal snímek jinak, než je divák zvyklý. První, co vás totálně zařeže do sedačky a vyplivne vás to pravděpodobně až na konci filmu, je úžasná kamera. V bojových scénách prakticky nenajdete jediný střih, což evokuje v divákovi naprostou syrovost a autenticitu scény. Navíc je známo, že celý štáb při natáčení kdesi ve Wisconsinu dost trpěl zimou a nepříznivými přírodními podmínkami, což je znát na každé scéně. Fyzicky vás bude bolet pohled na zubožené postavy lovců, kterým ve vlasech lezou vši a o bělosti zubů nemůže být ani řeč.

Vrcholem je pak samotná scéna s medvědicí, která je dobře vidět i v traileru. Radím myslet na dýchání, ať to s tím zatajeným dechem nepřetáhnete. Z fimařského hlediska je to totiž čistá fantazie. Klobouček.

Pojďme ale k tomu, co chtějí všichni slyšet – co Leo? Nu, Leonardo DiCaprio se již dávno před Revenantem stal hereckou ikonou, která je pro mnohé jiné nedostižným vzorem. Mám ale takový pocit, že ač jeho zmrtvýchvstání je opravdu nezapomenutelné a celou dobu svůj bolest dokáže přenést i na diváky, pořád tady je to velké ALE, pod kterým se skrývá výkon ve Vlkovi z Wall Street. Mám takový dojem (subjektivní!), že ve Vlkovi ukázal ze svého hereckého talentu více... a nestačilo to. Pokud mu Akademie dá tento rok Oscara za Revenanta, zcela jistě to bude spíš Oscar za jeho poslední role, než jen za tu poslední. Ale přeju mu to, klukovi.

Leo je sice alfou a omegou celého filmu, za zmínku ale stojí i výkon hlavního humusáka ve filmu, kterého charakteristicky ztvárnil Tom Hardy. Ten, narozdíl od Lea, může ve filmu vyniknout i po stránce dialogové, a jeho příběhy u ohně se vám vryjí do paměti stejně, jako šrámy na Leových zádech.

Jediné, co bych této strastiplné, špinavé, a přitom úžasné podívané vytknul, je její přílišná délka. Leo by se přece jen mohl plazit sem tam trochu rychleji, a sem tam by mohl míň snít. Potom by byl zážitek z Revenanta maximální.

Drbna hodnotí: 90%

Napsal(a) Jakub Wittka | Foto 20th Century Fox

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie vyšetřuje od sobotního rána nález...

  • FOTO: Vyhlášenou kolibu 4 Kameny u dálnice...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...

  • Kavárna Organza mění koncept. Liberečany...

 
 

Kam dál?

GLOSA: Géniové hudební scény odcházejí... Zemřel David Bowie

pondělí, 11. ledna 2016, 09:38

Je neděle 10. ledna a já si na youtube vyhledávám nový klip Davida Bowieho - Lazarus. Při jeho poslechu se tetelím...

KULTURNÍ PŘEHLED: Populární Krausberry míří do libereckého Bunkru

sobota, 9. ledna 2016, 18:26

Xavier Baumaxa, Vladimír Mišík nebo Krausberry. To je jen krátký výpis koncertů, které můžete během ledna navštívit....

V oživlém kině Varšava se loni konalo 112 akcí, navštívilo ho skoro 7 tisíc lidí

sobota, 9. ledna 2016, 14:46

Nejstarší liberecké kino, postavené v roce 1908, od loňska znovu slouží pořádání kulturních akcí. Spolek Zachraňme kino...