Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muzeum chce zapsat perličkové ozdoby z Poniklé na seznam UNESCO

 
úterý, 15. listopadu 2016, 14:24

Muzeum Českého ráje v Turnově usiluje o zapsání výroby perličkových ozdob z Poniklé na Semilsku na seznam UNESCO. Nikde jinde ve světě nic takového nemají, řekla dnes novinářům ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Návrh chce muzeum předložit v březnu příštího roku, rozhodnutí očekává řádově v měsících.

Ponikelská výroba vánočních ozdob ze skleněných foukaných perliček patří od loňského roku na národní seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Ručně vyráběné ozdoby z foukaných perlí se v krkonošské vísce začaly vyrábět před více než 100 lety. Perličky se foukaly, stříbřily, řezaly, navlékaly na drátky a formovaly do tvarů skoro v každé ponikelské rodině. Do práce byli zapojeni všichni, od dětí až po dědečky.

Dnes je vyrábí už jen jedna malá ponikelská firma Rautis, která navazuje na společnost založenou v roce 1902 Stanislavem Hornou. Muzeum s Rautisem připravuje výstavu zaměřenou na tuto tradici. Návštěvníkům na ní přiblíží postup výroby. "Každá ozdoba se dělá zvlášť, je na tom odvedeno hodně ruční práce," uvedla kurátorka výstavy Lenka Tuláčková. K výrobě patří foukání perlí z dutých trubiček, stříbření roztokem olova a zinku, řezání na jednotlivé perličky a montování ozdoby. Návštěvníci si způsob výroby budou moci osvojit v tvůrčích dílnách, které budou součástí výstavy.

Výstava nazvaná Třpytivé Vánoce bude v Kamenářském domě od 23. listopadu do konce roku. Rautis na ní bude mít velkou část své produkce perličkových ozdob z historických i moderních kolekcí. Sklárna nabízí kolem 19 tisíc vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy. Návštěvníci uvidí na výstavě i jednu vzorkovnici vytvořenou zhruba před půl stoletím. Podle ředitelky muzea je na vzorkovnicích z Poniklé zajímavé to, že vznikají jiným způsobem, než je obvyklé. "Nejprve se ozdoba vyrobí a teprve pak zakreslí do vzorkovnice. Na tom je hezké, že to vychází z invence těch domácích dělníků," dodala.

Napsal(a) ČTK | Foto Kudykam.cz
 


 

Kam dál?

Metalová událost roku? V pátek vychází nová deska kapely Metallica

úterý, 15. listopadu 2016, 12:24

Mnozí fanoušci „těžkého kovu“ nemohou v těchto dnech dospat. Počítají každou hodinu do pátečního dne... 18. listopadu oficiálně...

RECENZE: Je Hacksaw Ridge nejlepším válečným filmem od dob...

pátek, 11. listopadu 2016, 13:14

Za zvuku symfonické hudby od Ruperta–Gregsona Williamse k filmu začínám psát tuto recenzi, zatímco se mi v uších mísí jednotlivé...

Zemřel legendární písničkář a básník Leonard Cohen

pátek, 11. listopadu 2016, 10:04

Kanadský hudebník a básník zemřel ve svých 82 letech. Úmrtí bylo oznámeno na jeho fanouškovské facebookové stránce. Příčina úmrtí...

Naivní divadlo má nejinspirativnější loutkovou hru sezony. Dostala...

čtvrtek, 10. listopadu 2016, 14:46

Druhý výrazný úspěch si připsalo liberecké Naivní divadlo. Po nedávno udělené Ceně Divadelních novin si tentokrát inscenace Čechy...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Krev pro dítě s leukémií. Facebookem se šíří další hoax

Řada lidí v posledních dnech a hodinách sdílela výzvu na pomoc dítěti s leukémií, které potřebuje darovat krev. Zpráva se šíří velmi rychle, jde ale o další z hoaxů.

Konečná pro Konečného. Zastupitelé odvolali budějckého náměstka pro dopravu

František Konečný (ANO) byl odvolán z funkce náměstka budějckého primátora. Rozhodli tak zastupitelé na svém dnešním jednání. Hlavní důvod, proč koalice náměstka odvolala, na jednání nepadl. S největší pravděpodobností jde o spojitost s nedávnými informacemi ohledně výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka.

Kontroverzního Kušnarenka vyloučilo ze svých řad Ústředí muslimských obcí

Ústředí muslimských obcí se v neděli rozhodlo jednohlasně zrušit členství Leonida Kušnarenka. Dnes už bývalý předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Jeho výzva podle Výkonné rady Ústředí muslimských obcí poškozuje celou muslimskou společnost a proto bylo jeho vyloučení nutné.