Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec vystavuje díla zapomenutého nadprůměrného malíře

 
pátek, 12. září 2014, 08:41

Výstava věnovaná zapomenutému libereckému malíři a grafikovi německého původu Erwinu Müllerovi začala dnes v Oblastní galerii Liberec. V první polovině 20. století patřil sice v tuzemsku k nadprůměrným, kvůli svému německému původu byl ale zapomenut, řekla kurátorka výstavy Anna Habánová.

"Neobjevuje se ale na nich jedno pro Liberec nejtypičtější panorama, a to Ještěd. To považoval za největší kýč," uvedla Habánová.

Erwin Müller se narodil 1. dubna 1893 do rodiny libereckého tiskaře a majitelky obchodu s papírenským zbožím. Jeho tvorbu označuje kurátorka za osobitou. "Byl to svérázný malíř. Třeba modely nemaloval otrocky tak, jak je viděl, ale snažil se tam dát kus humoru nebo sociální kritiky," uvedla.

Obrazy ze života Liberce

Müller se ve své tvorbě zaměřoval hlavně na portréty a figurální a krajinné náměty s městským a venkovským životem v bezprostřední blízkosti Liberce. "Zachycoval drsný život na vesnici nebo si naopak všímal vtipných momentů maloměšťáctví," zmínila Habánová. Podle ní byla jeho tvorba ve 20. a 30. letech minulého století vysoce hodnocena. "Dobová kritika mu pouze vyčítala, že pokud nepřekročí hranice libereckého regionu a nepůjde třeba do Německa, bude to pro něj velká škoda. A on ten krok neudělal," uvedla Habánová.

Liberec mu byl až nuceně zapovězen po druhé světové válce, jeho obrazy se podařilo před zničením zachránit díky jeho příteli a prvnímu řediteli oblastní galerie Jaro Beranovi. "V 70. letech byla opětovná snaha vyřadit jeho dílo ze sbírek galerie a zničit, díky své kvalitě ale zůstalo zachováno," dodala Habánová.

Ve sbírce je i malířovo vysvědčení

Galerie má ve sbírkách kolem 40 Müllerových děl, další ji pro výstavu zapůjčili soukromí vlastníci. Na výstavě jsou i dobové fotografie zachycující malíře a opis jeho maturitního vysvědčení z roku 1913. "Má na něm samé čtyřky, ale stejné známky měli i jeho spolužáci. Lepší vysvědčení měly jen dvě dívky," poznamenala kurátorka výstavy.

Napsala ČTK

 


 

Kam dál?

Galerii ohrožuje voda z dešťů, pomůže oprava Vítězné

úterý, 9. září 2014, 23:24

Liberec připravuje rekonstrukci Vítězné ulice odhadem za 15 milionů korun. Úpravy mají mimo jiné napomoci tomu, aby voda po...

Ve čtvrtek v Liberci zahrají Retarded Fish ze slovenských Košic

úterý, 9. září 2014, 09:01

Čtvrteční večer bude v libereckém klubu Azyl patřit dvěma slovenským kapelám. Zastaví se tu Retarded Fish a Stepaside. Koncert je...

Na netradiční prohlídku hradů přišlo přes 700 lidí

neděle, 31. srpna 2014, 11:36

Skoro o třetinu méně návštěvníků než před rokem měly o Hradozámecké noci památky v Libereckém kraji. Důvodem ale nebyl nezájem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman loni řekl, že abolici Babišovi neudělí a názor nezmění

Miloš Zeman před loňskou volbou prezidenta v České televizi prohlásil, že trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v žádném případě nezastaví, premiér se musí podle jeho tehdejšího vyjádření očistit sám. Názor nezměním, protože bych se tím zesměšnil, řekl tehdy. Ve čtvrtek přitom v rozhovoru pro televizi Barrandov Zeman uvedl, že kdyby bylo nedávno zastavené Babišovo stíhání v kauze Čapí hnízdo obnoveno, takzvanou abolici by v případě předsedy vlády udělil. Doufá ale v to, že to nebude nutné. Podle Hradu Zeman názor nezměnil.

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.