Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhodnuto! Kino Varšava ožije, dostane ho skupinka nadšenců

 
středa, 17. července 2013, 09:59

Občanské sdružení Zachraňme kino Varšava dostane šanci obnovit slávu chátrajícího kina ve Frýdlantské ulici. To, o čem se delší dobu spekulovalo, posvětila v úterý rada města. Členové sdružení teď doufají v přiklepnutí dotací z evropského integrovaného plánu rozvoje města.

„Určitě máme z rozhodnutí rady města radost. Dokud ale nebudeme mít podepsanou smlouvu a v ruce klíče, není zatím co slavit,“ prozradil Jiří Žid ze sdružení Zachraňme kino Varšava.

Jeho zdrženlivost je na místě. V posledních týdnech se totiž odehrál neskutečný kolotoč schvalování, odvolávání a opětovného schvalování. Rada města už jednou sdružení projekt přiklepla, jenže město na poslední chvíli ucuklo a chtělo vypsat nové výběrové řízení. Přihlásil se totiž investor, který chtěl z kina vytvořit muzeum Vlasty Buriana a městu nabízel víc peněz. Zvedla se vlna nesouhlasu a rada města nakonec své rozhodnutí opět změnila a kino tak nakonec snad opravdu dostane sdružení Zachraňme kino Varšava.

O ročním pronájmu Varšavy mladým nadšencům rozhodla úterní rada města jednomyslně. „Bylo třeba postupovat v této věci zcela transparentně a to především s ohledem na to, aby v budoucnu nemohl být celý postup jakkoli zpochybněn. Již od počátku jsme ale plánům občanského sdružení Zachraňme kino Varšava vyjadřovali podporu a spolupracovali na naplňování společných cílů,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Osud kina je teď plně v rukou členů sdružení. Mladí nadšenci nejsou v jednoduché pozici. Prostory kina jsou v nevyhovujícím stavu. „Zrovna nejlépe na tom není elektřina ani toalety. V budově navíc nefunguje topení, takže v zimě by to bylo promítání pod dekou,“ popsal hlavní problémy Jiří Žid. Sám přiznává, že by chtěl prostory zpřístupnit veřejnosti ještě letos na podzim.

Projekt na záchranu zchátralého kina připravuje sdružení už bezmála rok. Chce z Varšavy vybudovat s pomocí evropských dotací multikulturní centrum, v němž by se vedle filmových představení odehrávalo i divadlo nebo tanec. Zázemí pro svůj dramatický kroužek by zde měla najít také Základní umělecká škola Liberec.

Podle projektu přijde rekonstrukce Varšavy na zhruba 20 milionů korun. Z toho 17 milionů by sdružení chtělo získat z evropských dotací. Část povinné spoluúčasti jim přislíbil Liberecký kraj. „Nějaké peníze bychom popřípadě mohli získat i prodejem Maškovky,“ vysvětlil Jiří Žid.

Napsal Michael Daněk a malý Ptica

 
 

Štítky liberec, varšava

 


 

Kam dál?

Obrazem: Liberec se bavil skvělým jazzem

úterý, 16. července 2013, 21:51

Bohemia Jazz fest 2013 se v úterý 16. července zastavil v Liberci. Nebylo nás málo, kdo jsme si přišli zpříjemnit odpoledne a...

Poslouchat, tančit a jazzovat přijďte v úterý před radnici

pondělí, 15. července 2013, 18:40

Mimořádný hudební zážitek. Takový jistě bude Bohemia Jazz fest, který už v úterý 16. července na jediný den zastaví v Liberci. Od...

Do hospody na pivo a na umění

sobota, 13. července 2013, 15:04

Poskytnout prostor mladým umělcům a obohatit tak Libereckou výstavní činnost, která mladé a ne zcela známé umělce přehlíží. To je...

Tragédie v Hrádku. Dělník nepřežil pád ze střechy

sobota, 13. července 2013, 10:12

Tragicky skončila výšková práce na střeše fabriky Drylock v Hrádku nad Nisou pro třicetiletého dělníka. Ten spadl v sobotu kolem...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.