Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozhodnuto! Kino Varšava ožije, dostane ho skupinka nadšenců

 
středa, 17. července 2013, 09:59

Občanské sdružení Zachraňme kino Varšava dostane šanci obnovit slávu chátrajícího kina ve Frýdlantské ulici. To, o čem se delší dobu spekulovalo, posvětila v úterý rada města. Členové sdružení teď doufají v přiklepnutí dotací z evropského integrovaného plánu rozvoje města.

„Určitě máme z rozhodnutí rady města radost. Dokud ale nebudeme mít podepsanou smlouvu a v ruce klíče, není zatím co slavit,“ prozradil Jiří Žid ze sdružení Zachraňme kino Varšava.

Jeho zdrženlivost je na místě. V posledních týdnech se totiž odehrál neskutečný kolotoč schvalování, odvolávání a opětovného schvalování. Rada města už jednou sdružení projekt přiklepla, jenže město na poslední chvíli ucuklo a chtělo vypsat nové výběrové řízení. Přihlásil se totiž investor, který chtěl z kina vytvořit muzeum Vlasty Buriana a městu nabízel víc peněz. Zvedla se vlna nesouhlasu a rada města nakonec své rozhodnutí opět změnila a kino tak nakonec snad opravdu dostane sdružení Zachraňme kino Varšava.

O ročním pronájmu Varšavy mladým nadšencům rozhodla úterní rada města jednomyslně. „Bylo třeba postupovat v této věci zcela transparentně a to především s ohledem na to, aby v budoucnu nemohl být celý postup jakkoli zpochybněn. Již od počátku jsme ale plánům občanského sdružení Zachraňme kino Varšava vyjadřovali podporu a spolupracovali na naplňování společných cílů,“ řekla primátorka města Martina Rosenbergová.

Osud kina je teď plně v rukou členů sdružení. Mladí nadšenci nejsou v jednoduché pozici. Prostory kina jsou v nevyhovujícím stavu. „Zrovna nejlépe na tom není elektřina ani toalety. V budově navíc nefunguje topení, takže v zimě by to bylo promítání pod dekou,“ popsal hlavní problémy Jiří Žid. Sám přiznává, že by chtěl prostory zpřístupnit veřejnosti ještě letos na podzim.

Projekt na záchranu zchátralého kina připravuje sdružení už bezmála rok. Chce z Varšavy vybudovat s pomocí evropských dotací multikulturní centrum, v němž by se vedle filmových představení odehrávalo i divadlo nebo tanec. Zázemí pro svůj dramatický kroužek by zde měla najít také Základní umělecká škola Liberec.

Podle projektu přijde rekonstrukce Varšavy na zhruba 20 milionů korun. Z toho 17 milionů by sdružení chtělo získat z evropských dotací. Část povinné spoluúčasti jim přislíbil Liberecký kraj. „Nějaké peníze bychom popřípadě mohli získat i prodejem Maškovky,“ vysvětlil Jiří Žid.

Napsal Michael Daněk a malý Ptica

 
 

Štítky liberec, varšava

 


 

Kam dál?

Obrazem: Liberec se bavil skvělým jazzem

úterý, 16. července 2013, 21:51

Bohemia Jazz fest 2013 se v úterý 16. července zastavil v Liberci. Nebylo nás málo, kdo jsme si přišli zpříjemnit odpoledne a...

Poslouchat, tančit a jazzovat přijďte v úterý před radnici

pondělí, 15. července 2013, 18:40

Mimořádný hudební zážitek. Takový jistě bude Bohemia Jazz fest, který už v úterý 16. července na jediný den zastaví v Liberci. Od...

Do hospody na pivo a na umění

sobota, 13. července 2013, 15:04

Poskytnout prostor mladým umělcům a obohatit tak Libereckou výstavní činnost, která mladé a ne zcela známé umělce přehlíží. To je...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.