Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Referendum se podle soudu nemělo vůbec konat. Radnice bude chtít peníze po státu

 
úterý, 12. března 2019, 07:01

Liberec uspěl u Nejvyššího správního soudu (NSS) s kasační stížnosti proti rozhodnutí krajského soudu v souvislosti s místním referendem. V Liberci se konalo loni na podzim. Podle vedení radnice podmínky k jeho uspořádání splněné nebyly. Liberec tak zřejmě bude vymáhat škodu po státu, zhruba dva miliony korun.

„Bylo to marně vynaloženo. A je to škoda, která vznikla městu Liberci," řekl novinářům primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Návrh na vymáhání škody hodlá předložit radě města.

Místní referendum v Liberci s pěti otázkami k investicím města, regulaci hazardu a bezplatné městské dopravě pro děti a seniory nad 65 let se uskutečnilo loni souběžně s komunálními volbami. Výsledky nebyly platné, neboť v něm hlasovalo jen 14,85 procenta oprávněných voličů. K platnosti byla ale zapotřebí účast minimálně 35 procent.

Vyškrtané podpisy

Spor byl o tom, zda návrh předložený přípravným výborem referenda byl v pořádku. Pod petici za vypsání referenda bylo 8652 podpisů, potřeba jich bylo 7977. Úředníci města ale při kontrole vyškrtli 3183 podpisů kvůli duplicitě, chybně uvedeným jménům i datům narození, nečitelnosti či mimolibereckému trvalému pobytu. Organizátoři s postupem města nesouhlasili a obrátili se na krajský soud, který jim dal za pravdu. Nejprve návrh označil za formálně bezvadný a následně sám vyhlásil referendum v termínu komunálních voleb. „Spatřovali jsme v tom procesní chyby," řekl tajemník libereckého magistrátu Martin Čech. Liberec proto podal proti oběma rozhodnutím krajského soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. To však nemělo odkladný účinek, referendum se tak konalo.

Zrušené rozhodnutí

NSS zatím vyhověl městu ve stížnosti proti usnesení krajského soudu, ve kterém návrh pro konání referenda označil za formálně bezvadný. Toto rozhodnutí zrušil NSS bez možnosti odvolání. Zrušující verdikt zdůvodnil NSS zejména tím, že návrh měl krajský soud odmítnut s tím, že byl podán předčasně. Město svým rozhodnutím připravil o možnost posoudit opravený návrh pro konání referenda. „Nejvyšší správní soud potvrdil naší domněnku, že statutární město bylo kráceno na svých právech," uvedl tajemník.

Čech je přesvědčený, že NSS dá městu za pravdu i u druhé stížnosti, a to vyhlášení termínu referenda. „I tam jsme byli kráceni na svých právech, neboť o tom, kdy se mělo konat referendum, mělo rozhodnout zastupitelstvo," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Korytář
 


 

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Měl se před deseti lety zbourat Obchodní dům Ještěd?

středa, 27. února 2019, 18:30

Před deseti lety začala demolice Obchodního domu Ještěd od architektů Masáka a Hubáčka. Ceněná stavba sedmdesátých let ale musela...

Prouza: Z EU směrem k Británii cítím „raději už běžte“ než „prosím...

úterý, 26. února 2019, 16:28

Téma ochodu Spojeného království je téměř každý den v tuzemských médiích. Vyjadřují se k němu politici, podnikatelé a nezřídka...

POLITICKÁ KORIDA: Jak funguje liberecký stavební úřad?

úterý, 29. ledna 2019, 17:00

Často se o něm mluví na libereckých zastupitelstvech, do styku s ním přijde každý, kdo chce stavět. Stavební úřad v Liberci nemá...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.