Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

LOL chce, aby radnice opravovala bazén postupně. Údajně město nemá dostatek peněz

 
čtvrtek, 1. srpna 2019, 07:32

Radnice plánuje kompletní rekonstrukci plaveckého bazénu. Podle názorů opozičního uskupení LOL na to nemá dostatek financí a měla by se pouštět do oprav postupně.

Liberec by měl podle LOL opravu městského bazénu udělat postupně. Argumentuje tím, že zadlužená radnice na celkovou opravu nemá peníze a navíc ohrozí jiné investice. Zástupci LOL to řekli novinářům. Náklady na opravu celého bazénu radnice odhaduje na 350 až 400 milionů. Náměstek primátora Jiří Němeček (ANO) dnes novinářům řekl, že si opravu po etapách nedovede představit.

Plavecký areál postavený v polovině 80. let minulého století na Tržním náměstí má ročně kolem 350.000 návštěvníků. Důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká, nevyhovuje zasklení budovy a vana hlavního bazénu prosakuje. Kompletní rekonstrukce začne nejdřív v lednu 2021, spíše ale později. Práce potrvají zhruba rok a půl a po dobu rekonstrukce by měl zůstat v provozu jen menší bazén v přístavbě. Podle opoziční zastupitelky Zuzany Kocumové (LOL) by si vedení radnice mělo přiznat, že na tento způsob opravy město nemá. „Město si nemůže dovolit všechno. Buď budeme dělat megaopravu bazénu, pak ale musíme ořezat všechno,“ řekla Zuzana Kocumová. Za vhodnější považuje opravy bazénu po etapách s letními odstávkami po několik let.

Náměstek primátora má opačný názor. „Dělat to po kouskách by byla katastrofa. My to vidíme na 5. květnu (rekonstrukce základní školy), jak se nám to vymstilo, že se to neudělalo najednou. Stejně se nakonec musí udělat vše,“ řekl Jiří Němeček.

Zástupci LOl se obávají, že rekonstrukce ještě více zadluží Liberec a nebude na další investice. Vycházejí z rozpočtového výhledu města, v němž se počítá v roce 2021 s úvěrem 340 milionů korun. „Rozpočtový výhled ale zároveň říká, že úvěr si město bude moci vzít až v roce 2023. A to jen ve výši 160 milionů korun, aby město neporušilo meze zadlužení dané zákonem o rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl lídr LOL Jaromír Baxa. Současné zadlužení Liberce je 1,65 miliardy korun, letos bude radnice hospodařit s 2,68 miliardy. Podle Němečka se zajištění financování na rekonstrukci bazénu teprve řeší a jedná se s bankami. „Je to samozřejmě velká zátěž. Kdyby se ale začalo investovat do bazénu dříve, tak jsme někde jinde a nemuselo to stát tolik peněz, kolik to bude pravděpodobně stát,“ dodal.

Baxa vývoj hospodaření Liberce kritizuje delší dobu, považuje ho za neudržitelný. Od roku 2017 běžné výdaje města stouply o 11 procent. Baxa se obává omezení některých důležitých výdajů. „Rozpočtový výhled naše slova potvrzuje. Do roku 2023 se rozpočet sice má dostat k vyrovnanějšímu hospodaření, ale jen za cenu úspor v zeleni, na úklid města, na školách a v kultuře, a na omezení investic a oprav. Na velké investice peníze nezbývají,“ dodal. Mezi ně patří výstavba tramvaje do Rochlice, výstavba silnice Nová Pastýřská či rekonstrukce budovy Uranu, v níž sídlí úředníci.

Napsal(a) ČTK | Foto Město Liberec
 


 

Kam dál?

POLITICKÁ KORIDA: Centrum Liberce přecpané auty. Jak řešit dopravu ve...

čtvrtek, 4. července 2019, 16:12

Na posledním zastupitelstvu se rozhořela debata ohledně nových parkovišť v centru města. Měla by radnice dalšími parkovacími...

Zeman: Nynější demonstrace proti vládě nemají smysl

pondělí, 10. června 2019, 10:51

Nynější demonstrace proti vládě Andreje Babiše (ANO) nemají podle prezidenta Miloše Zemana smysl. Smysl podle něj měla...

Oslavy třiceti let svobody nemůže organizovat politik ODS, vadí...

sobota, 1. června 2019, 08:56

Na čtvrtečním libereckém zastupitelstvu došlo k několika výměnám názorů mezi vedením města a opozicí. Té vadila například dotace...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.