Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Návrat do ANO? Takovou nabídku považujeme za urážlivou a nevkusnou, říká primátor

 
úterý, 10. ledna 2017, 13:46

Liberečtí zastupitelé, kteří byli zvolení za ANO do městského zastupitelstva, se do hnutí nevrátí. Informovali o tom dnes ve společném prohlášení na dnešní tiskové konferenci. Podle primátora města Tibora Batthyányho (dříve ANO) se na chodu zastupitelského klubu nic nezmění a všichni vyloučení členové budou pokračovat v prosazování programového prohlášení.

„Všichni členové zastupitelského klubu, zvolení za hnutí ANO, společně prohlašujeme, že ačkoli bez stranické příslušnosti, jsme nadále jednotný celek devítičlenného klubu zastupitelů a hlásíme se ke společným hodnotám,“ říká primátor. Prioritami pro něj zůstává územní plán, areál na Ještědu, řešení městského dluhu, rekonstrukce bazénu, revitalizace přehrady a v neposlední řadě parkování v Liberci.

Bez stranické příslušnosti skončilo kvůli zrušení místních buněk v Liberci a Frýdlantu jednatřicet členů. O opětovné přijetí požádalo deset lidí. „Nikdo z nás nebude reflektovat na nabídku k opětovnému podání přihlášky do hnutí ANO. Takovou nabídku považujeme za urážlivou a nevkusnou,“ doplnil za zastupitele zvolené za ANO v Liberci Batthyány.

Zrušení místních organizací, jak upozornil primátor Liberce, navrhla místopředsedkyně pověřená řízením krajské organizace v Libereckém kraji Jana Pastuchová. "Jedná se o krajní řešení, které je ale bohužel nevyhnutelné. Už květnu, kdy z místní organizace Liberec chtělo vystoupit osm jejích členů, kteří upozorňovali na opakované nedodržování stanov, nám bylo jasné, že po volbách budeme muset situaci řešit. Vedení krajské organizace se ještě snažilo vše urovnat, bohužel to k ničemu nevedlo," zdůvodnil rozhodnutí předsednictva první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.

Vyloučení členové strany ale s jeho tvrzením nesouhlasí. „Nikdo z nás stanovy hnutí neporušil a neporušoval, ani se nedopustil ničeho, co by mohlo hnutí ANO poškozovat. Nikdo z nás také nebyl na něco podobného ze strany vedení hnutí upozorněn,“ řekl primátor a dodal: „Před tímto rozhodnutím Předsednictva nebyla s nikým z nás takto závažná věc projednána, a to ani s předsedy dotčených místních organizací, nebo předsedou oblasti. Neměli jsme jediný signál nebo varování, že by v našich organizacích docházelo k jakýmkoli nepravostem v rozpor se stanovami nebo vnitřními předpisy hnutí.“

Zrušení místních organizací vedením ANO není něčím novým. Už v minulosti zrušilo například oblastní a místní organizace v Karlových Varech, a to necelé dva měsíce po komunálních volbách na podzim 2014. Obě organizace potýkaly s vnitřními problémy a spory. Potíže na Karlovarsku ale pokračovaly i později, letos v březnu odešlo z ANO všech pět zastupitelů krajského města, kteří za ně byli zvoleni.

Předloni v červnu pak předsednictvo ANO zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem. Část zastupitelů se totiž podílela na odvolání vedení města složeného ze zástupců ANO a hnutí PRO!Ústí. V listopadu 2015 pak byla zrušena místní organizace v Opavě, kde hnutí také získalo křesla v čele města, později se ale místní organizace rozdělila na dvě znesvářená křídla.

V Liberci ANO vytvořilo na podzim 2014 koalici se Změnou pro Liberec. V 39členném zastupitelstvu má koalice 21 zastupitelů, z toho devět jich bylo zvoleno za ANO. Mezi nimi jsou dva nestraníci, Martin Čulík a Eva Karhanová Horynová, jež nahradila Radku Kotasovou Loučkovou. Ta na zastupitelský post rezignovala v prosinci kvůli velké vytíženosti na Libereckém kraji. Loučková se do hnutí chce vrátit. Další fungování koalice je přesto ohrožené, a to kvůli vzájemným sporům. Rozpad hrozí zejména kvůli odvolání náměstkyně pro územní plánování Karolíny Hrbkové (Změna pro Liberec). Za pomoci opozice to prosadil v prosinci primátor. Změna to vnímá jako porušení koaliční dohody. Primátor dnes uvedl, že nemá indicie o tom, že by měla být vypovězena koaliční smlouva. Zda koalice funguje či bude mít jiné složení se zřejmě ukáže už na lednovém zastupitelstvu, kde by se měl schvalovat rozpočet.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz

 
Zdroj ČTK

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Koňské potahy ve městě, stará chata...

  • Kavárna Organza mění koncept. Liberečany...

  • FOTO: Na Nové Louce hořela sauna v Šámalově...

  • Domácí násilí: Po útoku má zlomenou čelist,...

 
 

Kam dál?

Deset členů ze zrušených organizací ANO na Liberecku chce zpět

pátek, 30. prosince 2016, 09:38

Deset členů místních organizací ANO v Liberci a Frýdlantu, o jejichž zrušení rozhodlo před Vánoci předsednictvo hnutí,...

Stranický život mi chybět nebude, říká Tibor Batthyány. O obnovu členství v ANO usilovat nebude

středa, 21. prosince 2016, 14:14

Primátor Liberce Tibor Batthyány nebude usilovat o obnovu členství v hnutí ANO. Přišel o něj v úterý v důsledku zrušení...

Hnutí ANO zrušilo místní organizace v Liberci a Frýdlantu, primátorovi a dalším členům zanikne členství

úterý, 20. prosince 2016, 23:25

Politické hnutí ANO má na Liberecku velký problém. Předsednictvo hnutí v úterý zrušilo místní organizace v Liberci a...