Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mamut, na kterém padla magická dvoustovka, chátrá. Potřeba je rekonstrukce i nový profil

 
středa, 29. března 2017, 09:55

Jedním z pěti mamutích můstků na světě je ten harrachovský. Jenže je také jediný, na kterém se nelétá. Zatímco ostatní mamutí můstky prošly rekonstrukcí, v Harrachově se poslední velké závody konaly právě před třemi lety, kdy areál hostil Mistrovství světa v letech na lyžích. Od té doby nic. Celý můstek musí projít významnou modernizací, na tu však zatím nejsou peníze.

Tedy alespoň město a kraj nemají peníze. Podle hejtmana Libereckého kraje je nutné do projektu zapojit i stát. „Ne zcela standardní jsou majetkové vztahy kolem můstků, proto kraj iniciuje společnou schůzku města Harrachov, Libereckého kraje, Českého olympijského výboru a Svazu lyžařů ČR, na které by se všichni zmínění u jednoho stolu mohli domluvit na dalším postupu při obnově harrachovského skokanského areálu,“ nastínil Martin Půta nejbližší postup.

Harrachovský mamut má přitom slavnou historii. Na světovém šampionátu v roce 1983 tu Pavel Ploc překonal světový rekord, když dolétl na značku 181 metrů. A právě v Harrachově padla magická dvoustovka, kterou překonal Rakušan Goldberger v roce 1996 letem dlouhým 204 metrů.

Jenže sláva mamutu je minulostí, aktuálně můstek moc ve formě nevypadá. Zatímco ostatní mamuty do modernizace nalily miliony eur, vylepšily profil a nyní se na nich létá ke 250 metrům, v Harrachově je konstrukční bod 185 metrů a hill size 205. Rekord můstku pak drží Rakušan Morgenstern letem dlouhým 214,5 metru.

V Harrachově došlo k úpravě profilu v roce 2000 a provedl ji Josef Slavík. Ten má připravenou i novou úpravu. „Náš mamutí můstek a vůbec celý harrachovský areál je absolutně zásadní pro skok a severskou kombinaci v republice, bez tohoto areálu skoky v České republice zaniknou,“ řekl. „Liberecké můstky nevyhovují parametry pro republikové i mezinárodní závody, proto se sto procent závodů odskáče v Harrachově,“ vysvětluje nutnost obnovy můstků Slavík, jinak také mezinárodní rozhodčí skoků na lyžích.

Mamut by také město mohlo ještě více využít jako turistickou atrakci. Už teď je cílem turistů, kteří se snaží zdolat obří buben můstku, Harrachov by ale chtěl mamut propojit s lanovkami či rozhlednou. To je ale ve stadiu nápadu.

Je jasné, že celý areál, a nejenom mamutí můstek, bude potřebovat významnou investici. „Skokanské můstky jsou neodmyslitelně spjaté s městem a vedle Mumlavských vodopádů jsou druhým hlavním lákadlem pro turisty. Boj o ně rozhodně nevzdáme a vítáme snahu kraje situaci sportovního areálu řešit,“ řekla starostka Harrachova Eva Zbrojová.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Dvoulitrová lahev Coca-Coly zmizí z pultů v Česku, nahradí ji jiné...

středa, 29. března 2017, 09:09

Dvoulitrová láhev Coca-coly je minulostí. Společnost Coca-cola ji před týdnem začala nahrazovat jinými baleními s odlišným...

Chrastava se kvůli demolici zchátralého Kováku obrátila na soud

úterý, 28. března 2017, 21:47

Město Chrastava se kvůli demolici zchátralé ubytovny Kovák obrátilo na Nejvyšší správní soud. Radnice už pět let o zbourání...

Na úpravnu vody v Bílém Potoku dá kraj 30 milionů korun

úterý, 28. března 2017, 16:41

Liberecký kraj přispěje 30 miliony korun na rekonstrukci úpravny pitné vody v Bílém Potoku. Rozhodli o tom dnes krajští...

Ve Frýdlantě brzy začne obnova zámeckého rybníku a parku

úterý, 28. března 2017, 08:56

Během jara zahájí Frýdlant obnovu zámeckého rybníku a nedalekého parku. Právě připravovaná revitalizace vzbudila před dvěma lety,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Požár na Vysoké po dvou týdnech: Odklízení škod a nesmírná solidarita

Jsou to dva týdny, kdy na farmě Vysoká došlo k ničivému požáru. Shořela část jižního křídla s hotelem a bytovými jednotkami. Dvě rodiny, které farmu provozují, museli své domovy opustit. Už nyní ale pracují na tom, aby se mohli vrátit a farma mohla opět začít fungovat jako před požárem.

Aktualizováno před hodinou

Na Příbramsku havaroval vrtulník záchranářů, nikdo se nezranil

Ve Staré Huti nedaleko Dobříše na Příbramsku dnes před 5:00 ráno havaroval vrtulník záchranářů. Nikdo se nezranil. Stroj je značně poškozen. Nehoda se stala při přistání na místním fotbalovém hřišti, vrtulník letěl k vážně zraněnému pacientovi, na palubě byla v době nehody pouze posádka.

Bývalý moderátor Slávek Boura může skončit ve vězení. Jeho jméno figuruje v drogové kauze

Českým showbyznysem hýbe kauza, která nemá obdoby. V obří drogové aféře, která se má týkat pašování stovek kilogramů narkotik mezi Českou republikou, Austrálií a Novým Zélandem, má figurovat také bývalá televizní hvězda Slávek Boura. Celou kauzu podle policie dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.