Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Dolní Řasnici počtrnácté strašili zimu a vítali jaro

 
sobota, 15. dubna 2017, 21:14

Řehtačkami, bubnováním, výkřiky a všelijakým randálem v sobotu desítky lidí v Dolní Řasnici strašili zimu a vítali jaro. Tradiční průvod masek vedený kohoutem Jaro-slavem se v malé příhraniční obci uskutečnil počtrnácté. Prošel obcí a své hlučné putování zakončili všichni ve skanzenu Český svět, který postupně vzniká kolem někdejší rychty. Tam oslavu jara vždy zakončí zdobení stromu vajíčkovníku, který umí splnit tajná přání.

Strašení zimy a vítání jara je tisíciletou tradicí. "Z novodobější historie máme doklady 100 let staré i 50 let staré. Zrovna letos jsme objevili spisek, že v nedalekém Novém Městě pod Smrkem v roce 1923 na Bílou sobotu stříleli z hmoždířů, aby vyhnali zimu. To samé děláme my tady, máme řehtačky, klapačky, bubny a vyháníme zimu," řekl jeden z organizátorů akce, starosta spolku Český svět Milan Maršálek. V polovině dubna, kdy už se všechno zelená a kvete, by se sice mohlo zdát vyhánění zimy zbytečné, podle Maršálka ale člověk nikdy neví.

Součástí oslav bylo jako každý rok i zdobení stromu vajíčkovníku, obvykle břízy. Tento starý slovanský zvyk se zachoval u Lužických Srbů a v trochu pozměněné podobě také v Bavorsku. "Je to obětní strom. Věšely se na něj symboly, které měly hospodáři přinést užitek nebo měly zajistit dobré počasí, takže to bylo hliněné sluníčko, rybička a byly tam i vajíčka. My tam věšíme vajíčka, na kterých jsou přání," poznamenal Maršálek. Vajíčka dnes zdobily nápisy, v nichž si lidé přáli zdraví, štěstí, peníze, ale také novou televizi, dům pro syna nebo třeba rychlý rozvod a novou lásku.

Skanzen hospodářství Český svět vzniká v Dolní Řasnici v sousedství historické kovárny Ondřeje Stelziga, který proslul v 17. století jako iniciátor selských rebelií na Frýdlantsku. Starou kovárnu, o níž existují zápisy už z roku 1640, koupil Maršálek v roce 1979. Postupně ji zrekonstruoval a zasloužil se o to, že nebyla vyňata ze seznamu chráněných památek. V kovárně vzniklo i malé muzeum. V roce 2004 se podařilo obnovit také kapličku, která stála přes silnici u někdejší rychty. A postupně v areálu přibývají další historické stavby zachráněné před demolicí.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Výstavba mostu v Trojzemí je po 13 letech reálnější

sobota, 15. dubna 2017, 13:47

Výstavba česko-německo-polského mostu v Trojzemí nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku je po 13 letech reálnější. Zástupci všech...

Na Singltrek loni přijelo skoro 80 tisíc cyklistů. Necelá polovina...

sobota, 15. dubna 2017, 09:48

Stále vysoká čísla návštěvnosti si udržuje jedno z hlavních sportovních lákadel Frýdlantska Singltrek. Loni sem sice přijelo o...

Ovoce, zelenina i bylinky. Farmářské trhy u Fora zahájily sezonu

pátek, 14. dubna 2017, 08:32

Už tradičně zahájily farmářské trhy svou sezonu u obchodního centra Forum. Celotýdenní farmářské trhy s nabídkou produktů od...

Po Liberci vznikají venkovní posilovny. Nové jsou u přehrady nebo na...

čtvrtek, 13. dubna 2017, 10:37

Na několika místech po celém Liberci si mohou lidé zacvičit na venkovních fitness strojích. Ke stávajícím posilovnám v Rochlici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Ještěd zahalil kouř. Na hřebeni...

  • Bezmoc ve veseckém domě. Město tam dočasně...

  • Pět hasičských jednotek vyráží k požáru...

  • Auto se střetlo s motorkářem, ten v...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.