Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Dolní Řasnici počtrnácté strašili zimu a vítali jaro

 
sobota, 15. dubna 2017, 21:14

Řehtačkami, bubnováním, výkřiky a všelijakým randálem v sobotu desítky lidí v Dolní Řasnici strašili zimu a vítali jaro. Tradiční průvod masek vedený kohoutem Jaro-slavem se v malé příhraniční obci uskutečnil počtrnácté. Prošel obcí a své hlučné putování zakončili všichni ve skanzenu Český svět, který postupně vzniká kolem někdejší rychty. Tam oslavu jara vždy zakončí zdobení stromu vajíčkovníku, který umí splnit tajná přání.

Strašení zimy a vítání jara je tisíciletou tradicí. "Z novodobější historie máme doklady 100 let staré i 50 let staré. Zrovna letos jsme objevili spisek, že v nedalekém Novém Městě pod Smrkem v roce 1923 na Bílou sobotu stříleli z hmoždířů, aby vyhnali zimu. To samé děláme my tady, máme řehtačky, klapačky, bubny a vyháníme zimu," řekl jeden z organizátorů akce, starosta spolku Český svět Milan Maršálek. V polovině dubna, kdy už se všechno zelená a kvete, by se sice mohlo zdát vyhánění zimy zbytečné, podle Maršálka ale člověk nikdy neví.

Součástí oslav bylo jako každý rok i zdobení stromu vajíčkovníku, obvykle břízy. Tento starý slovanský zvyk se zachoval u Lužických Srbů a v trochu pozměněné podobě také v Bavorsku. "Je to obětní strom. Věšely se na něj symboly, které měly hospodáři přinést užitek nebo měly zajistit dobré počasí, takže to bylo hliněné sluníčko, rybička a byly tam i vajíčka. My tam věšíme vajíčka, na kterých jsou přání," poznamenal Maršálek. Vajíčka dnes zdobily nápisy, v nichž si lidé přáli zdraví, štěstí, peníze, ale také novou televizi, dům pro syna nebo třeba rychlý rozvod a novou lásku.

Skanzen hospodářství Český svět vzniká v Dolní Řasnici v sousedství historické kovárny Ondřeje Stelziga, který proslul v 17. století jako iniciátor selských rebelií na Frýdlantsku. Starou kovárnu, o níž existují zápisy už z roku 1640, koupil Maršálek v roce 1979. Postupně ji zrekonstruoval a zasloužil se o to, že nebyla vyňata ze seznamu chráněných památek. V kovárně vzniklo i malé muzeum. V roce 2004 se podařilo obnovit také kapličku, která stála přes silnici u někdejší rychty. A postupně v areálu přibývají další historické stavby zachráněné před demolicí.

Napsal(a) ČTK | Foto Luboš Vrabec
 


 

Kam dál?

Výstavba mostu v Trojzemí je po 13 letech reálnější

sobota, 15. dubna 2017, 13:47

Výstavba česko-německo-polského mostu v Trojzemí nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku je po 13 letech reálnější. Zástupci všech...

Na Singltrek loni přijelo skoro 80 tisíc cyklistů. Necelá polovina...

sobota, 15. dubna 2017, 09:48

Stále vysoká čísla návštěvnosti si udržuje jedno z hlavních sportovních lákadel Frýdlantska Singltrek. Loni sem sice přijelo o...

Ovoce, zelenina i bylinky. Farmářské trhy u Fora zahájily sezonu

pátek, 14. dubna 2017, 08:32

Už tradičně zahájily farmářské trhy svou sezonu u obchodního centra Forum. Celotýdenní farmářské trhy s nabídkou produktů od...

Po Liberci vznikají venkovní posilovny. Nové jsou u přehrady nebo na...

čtvrtek, 13. dubna 2017, 10:37

Na několika místech po celém Liberci si mohou lidé zacvičit na venkovních fitness strojích. Ke stávajícím posilovnám v Rochlici...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kdosi vyhodil na ulici novopečenou psí...

  • VIDEO: U Raspenavy hoří několik hektarů...

  • Město zničilo bezdomovcům lesní ubytování,...

  • Zdrogovaný Polák ujížděl policistům. Luxusní...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček obdržel tento týden ocenění od Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Pamětní medaili s nápisem Za vlast a za svobodu mu předal předseda svazu Jaroslav Vodička. Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací.

Širší vedení ČSSD dalo předsedovi Hamáčkovi důvěru

Širší vedení ČSSD dalo na dnešním zasedání v Hradci Králové důvěru předsedovi a vicepremiérovi Janu Hamáčkovi, jak se předpokládalo. Členové ústředního výkonného výboru se na tom usnesli podle zdroje ČTK absolutní většinou.

Hamáček: O důvěře v další členy vedení ČSSD by se hlasovat nemělo

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček nechce, aby širší vedení sociální demokracie ČSSD hlasovalo o důvěrách v jednotlivé členy nejužšího stranického vedení. Sám ale členy ústředního výkonného výboru, kteří se dnes sešli v Hradci Králové, po neúspěchu v senátních a komunálních volbách o důvěru požádá. Předpokládá se, že ji dostane.