Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrad a zámek Frýdlant má svou vlastní poštovní známku

 
středa, 3. května 2017, 11:01

Hrad a zámek Frýdlant má ode dneška svou poštovní známku. Je to poprvé v jeho staleté historii, co se na poštovní známce objevil. Česká pošta ji vydala v nákladu 120 tisíc kusů. Vzhledem k tomu, že byla vydána jako příležitostná poštovní známka EUROPA, není možný její dotisk, řekl dnes mluvčí České Pošty Matyáš Vitík. Známka má nominální hodnotu 32 korun, což odpovídá ceně za poštovné obyčejného psaní do 50 gramů do evropských zemí.

S tématikou hradů a zámků vydává podle Vitíka Česká pošta od roku 1993 každoročně jednu až dvě známky v edici Krásy naší vlasti. V minulosti tak na známkách byly třeba sochy Hospitalu Kuks nebo hrad Buchlov. Podobu známky s Frýdlantem navrhnul výtvarník Jan Kavan, samotná rytina je dílem Václava Fajta. "Na známce je vyobrazen pohled, který zahrnuje celý komplex objektu, hrad i zámek Frýdlant. Pro ozvláštnění je obloha na pozadí tvarována do ornamentu, který je odvozen ze sgrafitové výzdoby zámeckých fasád," doplnil Vitík.

Dnes od 18:00 hodin bude v prostorách zámku probíhat slavnostní křest známky, zároveň bude vydán pamětní list se známkou. Vstup na akci je volný.

Hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje středověký hrad a renesanční zámek. O původně gotickém hradu se historické prameny zmiňují už v první polovině 13. století. O věži na ostrohu nad řekou Smědou jsou však písemné zmínky ještě starší - už z roku 1014. Prvními majiteli Frýdlantu byli páni z Dubé, později ho získali Redernové. Po bitvě na Bílé hoře přešly zámek i panství do vlastnictví Albrechta z Valdštejna, který je koupil za 150 tisíc zlatých. Po jeho smrti Frýdlant v roce 1634 získali od císaře Gallasové.

Frýdlantský zámek je nejdéle přístupnou památkou bývalého Rakousko-Uherska. Veřejnosti ho otevřeli už v roce 1801 poslední vlastníci, jimiž byli Clam-Gallasové. "Bylo to tři roky po zpřístupnění Versailles," řekla kastelánka Jana Pavlíková. Loni Frýdlantem prošlo přes 53 tisíc návštěvníků. Památka nabízí čtyři prohlídkové okruhy a speciální prohlídky pro děti. Na sobotu 6. května je pro návštěvníky připravena oblíbená audience u Albrechta z Valdštejna. Znovu se s ním návštěvníci hradu potkají o Valdštejnských slavnostech, které se na hradě a ve městě uskuteční od 19. do 21. května.

 


 

Kam dál?

Zájemců o bydlení v Turnově je více, než může město uspokojit

úterý, 2. května 2017, 16:18

Zájemců o pozemky k bydlení v Turnově je výrazně více, než může patnáctitisícové město v Českém ráji uspokojit. Vliv to má i na...

Pálení čarodějnic se na Liberecku obešlo bez komplikací, hasiči...

úterý, 2. května 2017, 11:15

Pálení čarodějnic v Libereckém kraji se obešlo bez větších komplikací. Uplynulý prodloužený víkend se příliš nelišil od běžných...

Jarní úklid Jizerských hor bude v polovině května

neděle, 30. dubna 2017, 23:28

Jarní úklid Jizerských hor se letos uskuteční v polovině května. Pomůcky na úklid si už nyní mohou zájemci vyzvednout v...

FOTO: Na okraji Mníšku finišuje výstavba pětadvaceti podzemních domků

neděle, 30. dubna 2017, 01:44

Na okraji Mníšku, zhruba patnáct minut autem od centra Liberce, pomalu finišuje stavba tuzemského unikátu. V osadě Amerika...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Při tragické nehodě vrtulníku na Náchodsku zemřel člen Horské služby Jizerské hory Michal Beneš

Jednou z obětí pádu vrtulníku na Náchodsku je i dlouholetý člen Horské sužby Jizerské hory a instruktor Letecké záchranné služby Michal Beneš. Členové horské služby i liberecké záchranné služby na svého kolegu vzpomínají na sociálních sítích.

Salmonelózou se ve zlínské nemocnici nakazilo 67 lidí

Salmonelózou se ve zlínské krajské nemocnici nakazilo podle posledních údajů 67 lidí. Onemocnělo 38 pacientů a 29 zaměstnanců nemocnice. Ve zprávě na webu krajské hygienické stanice to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru Jana Hošková.

FOTO: U Slavoňova na Náchodsku spadl vrtulník. Dva lidé zemřeli

Při pádu malého vrtulníku u Slavoňova na Náchodsku dnes dopoledne zemřeli dva lidé. Po dopadu začal stroj, který provozovala společnost DSA, hořet. Helikoptéra podle starosty Slavoňova Michala Suchánka havarovala uprostřed pole přibližně 200 metrů od posledního obytného domu v obci.