Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Hrad a zámek Frýdlant má svou vlastní poštovní známku

 
středa, 3. května 2017, 11:01

Hrad a zámek Frýdlant má ode dneška svou poštovní známku. Je to poprvé v jeho staleté historii, co se na poštovní známce objevil. Česká pošta ji vydala v nákladu 120 tisíc kusů. Vzhledem k tomu, že byla vydána jako příležitostná poštovní známka EUROPA, není možný její dotisk, řekl dnes mluvčí České Pošty Matyáš Vitík. Známka má nominální hodnotu 32 korun, což odpovídá ceně za poštovné obyčejného psaní do 50 gramů do evropských zemí.

S tématikou hradů a zámků vydává podle Vitíka Česká pošta od roku 1993 každoročně jednu až dvě známky v edici Krásy naší vlasti. V minulosti tak na známkách byly třeba sochy Hospitalu Kuks nebo hrad Buchlov. Podobu známky s Frýdlantem navrhnul výtvarník Jan Kavan, samotná rytina je dílem Václava Fajta. "Na známce je vyobrazen pohled, který zahrnuje celý komplex objektu, hrad i zámek Frýdlant. Pro ozvláštnění je obloha na pozadí tvarována do ornamentu, který je odvozen ze sgrafitové výzdoby zámeckých fasád," doplnil Vitík.

Dnes od 18:00 hodin bude v prostorách zámku probíhat slavnostní křest známky, zároveň bude vydán pamětní list se známkou. Vstup na akci je volný.

Hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje středověký hrad a renesanční zámek. O původně gotickém hradu se historické prameny zmiňují už v první polovině 13. století. O věži na ostrohu nad řekou Smědou jsou však písemné zmínky ještě starší - už z roku 1014. Prvními majiteli Frýdlantu byli páni z Dubé, později ho získali Redernové. Po bitvě na Bílé hoře přešly zámek i panství do vlastnictví Albrechta z Valdštejna, který je koupil za 150 tisíc zlatých. Po jeho smrti Frýdlant v roce 1634 získali od císaře Gallasové.

Frýdlantský zámek je nejdéle přístupnou památkou bývalého Rakousko-Uherska. Veřejnosti ho otevřeli už v roce 1801 poslední vlastníci, jimiž byli Clam-Gallasové. "Bylo to tři roky po zpřístupnění Versailles," řekla kastelánka Jana Pavlíková. Loni Frýdlantem prošlo přes 53 tisíc návštěvníků. Památka nabízí čtyři prohlídkové okruhy a speciální prohlídky pro děti. Na sobotu 6. května je pro návštěvníky připravena oblíbená audience u Albrechta z Valdštejna. Znovu se s ním návštěvníci hradu potkají o Valdštejnských slavnostech, které se na hradě a ve městě uskuteční od 19. do 21. května.

Kam dál?

Zájemců o bydlení v Turnově je více, než může město uspokojit

úterý, 2. května 2017, 16:18

Zájemců o pozemky k bydlení v Turnově je výrazně více, než může patnáctitisícové město v Českém ráji uspokojit. Vliv to má i na...

Pálení čarodějnic se na Liberecku obešlo bez komplikací, hasiči...

úterý, 2. května 2017, 11:15

Pálení čarodějnic v Libereckém kraji se obešlo bez větších komplikací. Uplynulý prodloužený víkend se příliš nelišil od běžných...

Jarní úklid Jizerských hor bude v polovině května

neděle, 30. dubna 2017, 23:28

Jarní úklid Jizerských hor se letos uskuteční v polovině května. Pomůcky na úklid si už nyní mohou zájemci vyzvednout v...

Buďte opatrní, nabádají hasiči před pálením čarodějnic

neděle, 30. dubna 2017, 10:04

Pro jedny radost, pro druhé starost. Nadšení z pálení čarodějnic nesdílí většinou hasiči, kteří mívají poslední dubnový den více...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Poznáváte muže z fotografie? Policisté by si...

  • Tragická nehoda u Hrubé Skály. Motorka...

  • Policie hledá podvodníka Jiřího Uxu. Z...

  • V Liberci si můžete od středy půjčit...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut...

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za...

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená...

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....