Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrad a zámek Frýdlant má svou vlastní poštovní známku

 
středa, 3. května 2017, 11:01

Hrad a zámek Frýdlant má ode dneška svou poštovní známku. Je to poprvé v jeho staleté historii, co se na poštovní známce objevil. Česká pošta ji vydala v nákladu 120 tisíc kusů. Vzhledem k tomu, že byla vydána jako příležitostná poštovní známka EUROPA, není možný její dotisk, řekl dnes mluvčí České Pošty Matyáš Vitík. Známka má nominální hodnotu 32 korun, což odpovídá ceně za poštovné obyčejného psaní do 50 gramů do evropských zemí.

S tématikou hradů a zámků vydává podle Vitíka Česká pošta od roku 1993 každoročně jednu až dvě známky v edici Krásy naší vlasti. V minulosti tak na známkách byly třeba sochy Hospitalu Kuks nebo hrad Buchlov. Podobu známky s Frýdlantem navrhnul výtvarník Jan Kavan, samotná rytina je dílem Václava Fajta. "Na známce je vyobrazen pohled, který zahrnuje celý komplex objektu, hrad i zámek Frýdlant. Pro ozvláštnění je obloha na pozadí tvarována do ornamentu, který je odvozen ze sgrafitové výzdoby zámeckých fasád," doplnil Vitík.

Dnes od 18:00 hodin bude v prostorách zámku probíhat slavnostní křest známky, zároveň bude vydán pamětní list se známkou. Vstup na akci je volný.

Hrad a zámek Frýdlant patří k nejrozsáhlejším památkovým celkům v severních Čechách. Spojuje středověký hrad a renesanční zámek. O původně gotickém hradu se historické prameny zmiňují už v první polovině 13. století. O věži na ostrohu nad řekou Smědou jsou však písemné zmínky ještě starší - už z roku 1014. Prvními majiteli Frýdlantu byli páni z Dubé, později ho získali Redernové. Po bitvě na Bílé hoře přešly zámek i panství do vlastnictví Albrechta z Valdštejna, který je koupil za 150 tisíc zlatých. Po jeho smrti Frýdlant v roce 1634 získali od císaře Gallasové.

Frýdlantský zámek je nejdéle přístupnou památkou bývalého Rakousko-Uherska. Veřejnosti ho otevřeli už v roce 1801 poslední vlastníci, jimiž byli Clam-Gallasové. "Bylo to tři roky po zpřístupnění Versailles," řekla kastelánka Jana Pavlíková. Loni Frýdlantem prošlo přes 53 tisíc návštěvníků. Památka nabízí čtyři prohlídkové okruhy a speciální prohlídky pro děti. Na sobotu 6. května je pro návštěvníky připravena oblíbená audience u Albrechta z Valdštejna. Znovu se s ním návštěvníci hradu potkají o Valdštejnských slavnostech, které se na hradě a ve městě uskuteční od 19. do 21. května.

 


 

Kam dál?

Zájemců o bydlení v Turnově je více, než může město uspokojit

úterý, 2. května 2017, 16:18

Zájemců o pozemky k bydlení v Turnově je výrazně více, než může patnáctitisícové město v Českém ráji uspokojit. Vliv to má i na...

Pálení čarodějnic se na Liberecku obešlo bez komplikací, hasiči...

úterý, 2. května 2017, 11:15

Pálení čarodějnic v Libereckém kraji se obešlo bez větších komplikací. Uplynulý prodloužený víkend se příliš nelišil od běžných...

Jarní úklid Jizerských hor bude v polovině května

neděle, 30. dubna 2017, 23:28

Jarní úklid Jizerských hor se letos uskuteční v polovině května. Pomůcky na úklid si už nyní mohou zájemci vyzvednout v...

FOTO: Na okraji Mníšku finišuje výstavba pětadvaceti podzemních domků

neděle, 30. dubna 2017, 01:44

Na okraji Mníšku, zhruba patnáct minut autem od centra Liberce, pomalu finišuje stavba tuzemského unikátu. V osadě Amerika...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • Do centra Liberce se vrací McDonald's. Novou...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

  • FOTO, VIDEO: Na výpadovce u Makra hořel...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Před rozjezdem Tří sester jsem prodával desky v metru, vzpomíná Lou Fanánek Hagen

Když si do vyhledavače na Google zadáte slovo „tři“, tak vám mezi prvními odkazy vyjede název kapely „Tři sestry.“ A právě její frontman a zakladatel Lou Fanánek Hagen je hostem dalšího dílu pořadu Drbárna.

Babiš navrhne vládní kandidáty ke jmenování v pondělí, i Pocheho

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi kandidáty na jmenování do nové menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD v pondělí. Novinářům dnes řekl, že mezi nimi bude i nominant sociální demokracie do funkce ministra zahraničí Miroslav Poche. Zeman ho odmítá zejména kvůli jeho postojům i migraci.

Demokracie jako produkt s mizejícími zákazníky. Češi patří mezi ty nejméně spokojené

Osamělá čísla z výzkumů většinou nic neříkají. Vztah Čechů k demokracii lépe pochopíme v kontextu jiných zemí a obecného měření spokojenosti a loajality. Marketéři pro její měření používají ukazatel NPS – net promoter score. Na škále 0-10 se ptají zaměstnanců či klientů – v tomto případě občanů – na spokojenost. Češi z toho nevyšli vůbec dobře.