Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V tento den: Před 35 lety zněly Hrádkem sirény. Shořel národní výbor

 
středa, 3. května 2017, 12:34

Hodinu po půlnoci budí hrádecké obyvatele sirény. Je 3. května 1982 a hasiči vyráží do centra města. Z tehdejšího Městského národního výboru šlehají desetimetrové plameny. Velitel hrádeckých hasičů povolává jednotky z okolních obcí a přijíždí i vojáci z Grabštejna.

Poplach byl vyhlášen v 1:10. Za necelé čtyři minuty na místo přijíždí první jednotka. „V době jejího příjezdu již byla požárem zasažena celá střecha a plameny dosahovaly téměř desetimetrové výše. V tuto dobu již věděl pan Helmut Řeháček, tehdejší velitel hrádeckých hasičů, a zároveň velitel zásahu při zdolávání tohoto požáru, že vzhledem k rozsahu plamenů si musí povolat další jednotky,“ popisuje velitel hrádeckých hasičů Jaromír Mottl.

A tak se k národnímu výboru postupně sjíždí jednotky z Dolní Suché, Chotyně, Vulkánu a Pragovky, na cestě jsou i vojáci z Grabštejna.

Komín se řítí k zemi - hasiči jsou uvnitř

Po nějaké době přichází komplikace – jeden z komínů v domě se řítí k zemi a ničí přístupové schodiště do třetího patra. Několik hasičů, kteří právě v domě jsou, se znovu narodí a stihne se dostat ven. Právě včas, uvnitř zrovna vybuchuje propanbutanová láhev.

„Na místo si velitel zásahu proto povolal další jednotky, a to Okresní požární útvar v Liberci. Ten nejprve na místo vyslal dobrovolný požární sbor z Chrastavy a po opakované žádosti o výškovou techniku, vyjel na místo také,“ pokračuje Mottl.

Hasiči se z domu snaží zachránit co se dá. Vynáší i kroniky města. Z objektu také dostávají rodinu domovníka, celkem zachraňují čtyři lidi.

Na hašení už nestačí ani hydranty v okolí, hasiči tak vodu vozí z Kristýny.

Od začátku zásahu utekly dvě a půl hodiny. Je půl čtvrté ráno a hasiči dostávají oheň pod kontrolu. „I potom hasiči postupně likvidovali požár vyhledáváním skrytých ohnisek a jejich postupným hašením. Rozebírali jak stropní konstrukce, tak zbytky krovu a ostatních prostorů,“ říká Jaromír Mottl.

Tři vyšetřovací verze

V tu chvíli začíná také vyšetřování příčiny požáru. Vyšetřovací verze jsou tři – úmyslné zapálení, technická závada na elektroinstalaci nebo závada na komínu. První dvě příčiny byly postupně vyloučeny. „A právě na základě těchto zjištěných skutečností byla potvrzena technická závada na jednom z komínových těles objektu v podobě výrazných trhlin, kterými unikaly horké zplodiny hoření z kamen a kotle na tuhá paliva, který byl napojen na topný systém objektu,“ vysvětlil Mottl.

Požár způsobil škodu za 2,4 milionu tehdejších československých korun. „Velikým kladem byla i skutečnost, že se požár nerozšířil na okolní budovy, které se nacházely řádově několik metrů od hořícího národního výboru. A pozitivním výsledkem při takto náročném zásahu bylo i to, že došlo „pouze“ ke čtyřem zraněním,“ dodal.

Úřad se do budovy vrátil až v roce 1985, kdy skončila rekonstrukce a městský úřad je v něm dodnes.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto hradek.eu
 


 

Kam dál?

Hrad a zámek Frýdlant má svou vlastní poštovní známku

středa, 3. května 2017, 11:01

Hrad a zámek Frýdlant má ode dneška svou poštovní známku. Je to poprvé v jeho staleté historii, co se na poštovní známce objevil....

Zájemců o bydlení v Turnově je více, než může město uspokojit

úterý, 2. května 2017, 16:18

Zájemců o pozemky k bydlení v Turnově je výrazně více, než může patnáctitisícové město v Českém ráji uspokojit. Vliv to má i na...

Pálení čarodějnic se na Liberecku obešlo bez komplikací, hasiči...

úterý, 2. května 2017, 11:15

Pálení čarodějnic v Libereckém kraji se obešlo bez větších komplikací. Uplynulý prodloužený víkend se příliš nelišil od běžných...

Jarní úklid Jizerských hor bude v polovině května

neděle, 30. dubna 2017, 23:28

Jarní úklid Jizerských hor se letos uskuteční v polovině května. Pomůcky na úklid si už nyní mohou zájemci vyzvednout v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: Ještěd zahalil kouř. Na hřebeni...

  • Tragická nehoda uzavřela silnici u Doks. Na...

  • Bezmoc ve veseckém domě. Město tam dočasně...

  • V průmyslové zóně hoří odpad v potrubí

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci, šokoval svým vyjádřením komunista Filip

„Za invazi v srpnu 1968 mohou Ukrajinci.“ S takovýmto vyjádřením dnes rozčeřil vody předseda komunistické strany Vojtěch Filip. Ten nepřímo obvinil Ukrajince z ozbrojeného vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Ukrajinci podle něj byli hlavní silou invazních armád.

Aktualizováno před 3 hodinami

VIDEO: Pád mostu v Janově si vyžádal více než tři desítky obětí. Zřítil se i český kamion

Na části dálničního mostu, která se dnes před polednem zřítila v italském Janově, bylo v době neštěstí 35 osobních aut a tři kamiony. Uvedl to na tiskové konferenci mluvčí italské civilní obrany. Neštěstí si vyžádalo nejméně 30 obětí, podle italského ministerstva dopravy ale tento počet nejspíš nebude konečný. Televize Rai informuje také o 13 zraněných. Z mostu spadl i kamion pražské dopravní společnosti SPED-IT. Informaci České televize potvrdila firma. Řidič vozu neštěstí přežil. Česká diplomacie nemá zprávy o jiných českých zraněných či obětech.

Požár na Ještědu způsobila nedbalost, porost vzplanul možná nedopalkem nebo svíčkou

Příčinu včerejšího požáru v blízkosti hotelu a vysílače Ještěd řeší i nadále policie. Možných scénářů je hned několik.