Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Dobrovolně se zavírají do hořícího kontejneru. Hasiči trénují na opravdové požáry

 
středa, 7. června 2017, 10:11

Přepravní kontejner v jedné části napěchují dřevěnými paletami, které zapálí. Postupně se přesunou do volné části kontejneru, který se už plní kouřem. Proč? Hasiči právě trénují, jaké to je pohybovat se při požáru v uzavřených objektech. Takzvaný ohňový polygon je od úterý v Raspenavě a hasiči si v něm prakticky nacvičují, jak při zásahu reagovat a vidí, jak se chová oheň a kouř.

Oheň se rychle rozhořívá. Asi desítka hasičů je uvnitř. Vnímají obrovskou tepelnou zátěž a akumulaci tepla. Vidí jen obrovský oheň a kouř. Postupně zkouší různé jevy, ke kterým při požáru dochází.

„V ohňových polygonech lze přímo pozorovat dynamické jevy u požáru jako rollover - žíhavé plameny, flashover - celkové vzplanutí v uzavřeném prostoru či backdraft - výbušné hoření,“ vysvětluje mluvčí krajských hasičů Zdenka Štrauchová.

Hasiči trénují také spolupráci a to, jak se při požáru chovat. „Nácvik bezpečného pohybu v zakouřeném prostředí a správné taktiky může v exponované chvíli hasiči zachránit život,“ dodává mluvčí.

V Česku jde teprve o třetí polygon, na kterém mohou hasiči trénovat. Není jednoduché najít správné místo a poměrně vysoká je i jeho cena.

„Museli jsme najít místo, které je vhodné pro výcvik, neobtěžuje okolí ani obyvatele. Ale zároveň to musí být v areálu nebo blízkosti požární stanice. Třeba v Turnově bychom mohli vykouřit autobusové nádraží,“ popisuje Josef Málek z hasičského sboru výběr lokality v Raspenavě.

Kontejnery se vyrábí v Česku a ten raspenavský se ještě bude rozšiřovat. Teď je hotová první etapa, která simuluje požár ve sklepech či garážích. Do budoucna by mělo přibýt ještě jedno patro.

Ročně by mělo výcvikem v Raspenavě projít 384 hasičů, což je minimálně 32 výcviků.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

šéfredaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: sefredaktor@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
 


 

Kam dál?

Život ve Cvikově zkomplikují opravy komunikací a rozvodů

středa, 7. června 2017, 09:57

Další rekonstrukce komunikací spojené s výměnou zastaralých kanalizačních a vodovodních rozvodů zkomplikují život ve Cvikově....

Areál na Ještědu chtějí dva zájemci. Favoritem je slovenská...

středa, 7. června 2017, 08:07

Liberec má dva zájemce o pronájem městského lyžařského areálu na Ještědu. Termín pro podání nabídek vypršel v pondělí. Jedním ze...

Severochema chce po požáru o víkendu znovu zahájit výrobu

úterý, 6. června 2017, 13:04

Všichni zaměstnanci Severochemy se dnes po požáru vrátili do práce. Firma chce už o víkendu obnovit výrobu v nepoškozené části...

Běh kolem přehrady vynesl 50 tisíc korun. Půjdou na léčbu nemocného...

úterý, 6. června 2017, 11:48

Už čtvrtý ročník charitativního běhu Běžím co můžu – pomůžu, se konal na liberecké přehradě. Zúčastnilo se ho na 120 běžců a jen...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pašeráci lidí dostali v Maďarsku za smrt 71 migrantů doživotí

Doživotním odnětím svobody potrestal v odvolacím řízení soud v maďarském Szegedu (Segedínu) čtyři hlavní obžalované v případu úmrtí 71 migrantů v chladicím voze před čtyřmi roky. Zpřísnil tak rozsudek prvoinstančního soudu, který čtveřici loni poslal do vězení na 25 let. Informují o tom tiskové agentury.

VW má majitelům aut v Dieselgate podle soudu zaplatit 636 milionů

Nárok na odškodnění 636 milionů korun pro majitele vozů koncernu Volkswagen v tzv. kauze Dieselgate uznal zatím nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8. Naftové vozy koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Volkswagen má jedné části majitelů aut podle březnového verdiktu zaplatit 533 milionů, oznámila firma Safe Diesel, která tyto poškozené zastupuje. Rozsudek má k dispozici. Dalších 103 milionů korun dostanou podle verdiktu poškození zastupovaní firmou DieselGate, uvedl server Lidovky.cz. Škody Auto, která v kauze také figuruje, se rozhodnutí netýká. Volkswagen se odvolá.

Fotokniha vytvořená v mobilu? S novou aplikací HappyFoto žádný problém. Dokonce ji můžete i sdílet

Opravdový unikát uvedla na trh v květnu letošního roku největší česká zásilková fotoslužba – HappyFoto. Představila novou aplikaci, ve které zákazník může své fotoprodukty nejenom tvořit, ale i sdílet. Například fotoknihu, které se už několik let těší obrovské oblibě, si může mezi svým chytrým telefonem, webovým prohlížečem či stolním počítačem libovolně přenášet a upravovat. HappyFoto je jedinou firmou, která tuto službu v České republice nabízí.