Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

České radiokomunikace spouštějí vysílání DVB-T2 z Ještědu a Krašova

 
úterý, 27. června 2017, 08:16

České Radiokomunikace (CRA) spustí od úterý vysílání přechodové sítě DVB-T2 z libereckého Ještědu a plzeňského Krašova. Vysílání v přechodové DVB-T2 síti pro nový standard pozemního vysílání si tak už nyní může zdarma naladit více než 69 procent diváků, v prvním čtvrtletí příštího roku už má být dostupný pro 99 procent domácností.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je přechod na nový standard nutný, přestože podle odhadu má stát diváky asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů.

Česko musí podle Havlíčka uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní datové sítě 5G. Ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021. Novelu zákona, která také zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, na konci května schválila Poslanecká sněmovna. Senát ji bude projednávat na schůzi od 19. července, pak ji ještě musí podepsat prezident.

"Postupujeme dle vytyčeného plánu, tedy snažíme se pokrývat republiku vysílací sítí pro novou generaci televizního vysílání, aby diváci měli přechod na nový televizní standard co nejhladší a měli na něj dostatek času. Snažíme se o všem také dostatečně informovat a spolupracujeme na tom i se zástupci měst a obcí a ministerstvem průmyslu a obchodu," řekl generální ředitel CRA Martin Gebauer. V přechodové síti podle něj nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibývat.

Souběžné vysílání, které spustily CRA, umožní podle Gebauera domácnostem se na nový vysílací standard připravit. Nynější DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače. Pokud si domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by už podporovat nový standard vysílání DVB-T2/HEVC. CRA už loni zahájily certifikaci přijímačů, což by mělo divákům výběr nové televize usnadnit. Logem "DVB-T2 ověřeno" už označily více než 950 televizorů, které prošly testováním. Seznam přijímačů najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.

Napsal(a) ČTK | Foto jested.cz

Kam dál?

Strážníci budou mít lepší dohled nad děním v ulicích. Nové vybavení...

pondělí, 26. června 2017, 09:08

Operační středisko libereckých strážníků čeká významná modernizace. V ulicích sice má 40 kamer, některé i s vysokým rozlišením,...

Skládka u lomu je plná odpadu i nebezpečných látek. Na odstranění je...

neděle, 25. června 2017, 19:17

Liberec se chystá společně s firmou Ligranit rekultivovat starou skládku v kamenolomu v Ruprechticích. Odhadem na to bude potřeba...

Z havarovaného letadla zbyla jen ohořelá kostra, dvoučlenná posádka...

neděle, 25. června 2017, 14:24

Dvě vážně poraněné osoby si vyžádala havárie historického letadla Piper J-4 na hodkovickém letišti. Zřejmě při přistávacím...

Ve Frýdlantě vzniká bikrossové hřiště. Město získalo peníze na jeho...

neděle, 25. června 2017, 11:21

Už na jaře příštího roku se ve Frýdlantě otevře bikrossové hřiště v areálu bývalého koupaliště ve Strmé ulici. A bude to s plnou...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragické úmrtí muže, kterého zasypala siláž,...

  • Vyšetřování tragické nehody ve...

  • Nová silnice z Liberce do Jablonce nad Nisou...

  • Strážníky přivolal zoufalý řidič, odjezd z...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...