Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

České radiokomunikace spouštějí vysílání DVB-T2 z Ještědu a Krašova

 
úterý, 27. června 2017, 08:16

České Radiokomunikace (CRA) spustí od úterý vysílání přechodové sítě DVB-T2 z libereckého Ještědu a plzeňského Krašova. Vysílání v přechodové DVB-T2 síti pro nový standard pozemního vysílání si tak už nyní může zdarma naladit více než 69 procent diváků, v prvním čtvrtletí příštího roku už má být dostupný pro 99 procent domácností.

Standard DVB-T2 umožňuje vysílat více programů ve vyšší kvalitě na nižším množství frekvencí. DVB-T2 umožní vysílání šesti celoplošných multiplexů místo dosavadních čtyř. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) je přechod na nový standard nutný, přestože podle odhadu má stát diváky asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů.

Česko musí podle Havlíčka uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní datové sítě 5G. Ukončení vysílání v dosavadním formátu DVB-T může vláda stanovit nejpozději na 1. únor 2021. Novelu zákona, která také zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, na konci května schválila Poslanecká sněmovna. Senát ji bude projednávat na schůzi od 19. července, pak ji ještě musí podepsat prezident.

"Postupujeme dle vytyčeného plánu, tedy snažíme se pokrývat republiku vysílací sítí pro novou generaci televizního vysílání, aby diváci měli přechod na nový televizní standard co nejhladší a měli na něj dostatek času. Snažíme se o všem také dostatečně informovat a spolupracujeme na tom i se zástupci měst a obcí a ministerstvem průmyslu a obchodu," řekl generální ředitel CRA Martin Gebauer. V přechodové síti podle něj nyní diváci naladí 14 programů a další by měly postupně přibývat.

Souběžné vysílání, které spustily CRA, umožní podle Gebauera domácnostem se na nový vysílací standard připravit. Nynější DVB-T vysílání bude dostupné do roku 2020. Diváci tak mají čas na nákup nového přijímače. Pokud si domácnosti budou pořizovat nový televizní přijímač nyní, měl by už podporovat nový standard vysílání DVB-T2/HEVC. CRA už loni zahájily certifikaci přijímačů, což by mělo divákům výběr nové televize usnadnit. Logem "DVB-T2 ověřeno" už označily více než 950 televizorů, které prošly testováním. Seznam přijímačů najdou diváci na www.dvbt2overeno.cz.

Napsal(a) ČTK | Foto jested.cz
 


 

Kam dál?

Strážníci budou mít lepší dohled nad děním v ulicích. Nové vybavení...

pondělí, 26. června 2017, 09:08

Operační středisko libereckých strážníků čeká významná modernizace. V ulicích sice má 40 kamer, některé i s vysokým rozlišením,...

Skládka u lomu je plná odpadu i nebezpečných látek. Na odstranění je...

neděle, 25. června 2017, 19:17

Liberec se chystá společně s firmou Ligranit rekultivovat starou skládku v kamenolomu v Ruprechticích. Odhadem na to bude potřeba...

Z havarovaného letadla zbyla jen ohořelá kostra, dvoučlenná posádka...

neděle, 25. června 2017, 14:24

Dvě vážně poraněné osoby si vyžádala havárie historického letadla Piper J-4 na hodkovickém letišti. Zřejmě při přistávacím...

Ve Frýdlantě vzniká bikrossové hřiště. Město získalo peníze na jeho...

neděle, 25. června 2017, 11:21

Už na jaře příštího roku se ve Frýdlantě otevře bikrossové hřiště v areálu bývalého koupaliště ve Strmé ulici. A bude to s plnou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.