Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Starají se o Osečnou a teď mají lidé z veřejně prospěšných prací nové zázemí. Na jeho stavbě se sami podíleli

 
úterý, 25. července 2017, 13:18

Od roku 2005 využívá Osečná pracovníky veřejně prospěšných prací. A na Osečné je to rozhodně vidět, starají se totiž o údržbu obce, uklízí, sází stromky. A ta jim za to nyní vybudovala důstojné zázemí. Za zmínku stojí, že se právě tito lidé na výstavbě podíleli a i proto jsou náklady poměrně nízké, vyšly na 2,1 milionu korun.

„Jsme jednou z prvních obcí, která začala zaměstnávat prostřednictvím Úřadu práce lidi, kteří dlouhodobě nemohli najít práci. To už v roce 2005. Nyní jich u nás pracuje dvanáct,“ říká starosta Osečné Jiří Hauzer.

A podle něj je to výhodná spolupráce. „Mzdu jim platí Úřad práce, my k tomu z rozpočtu města přidáváme jen odměny,“ dodal s tím, že i z veřejných prací si mohou lidé polepšit. „Měli jsme u nás člověka, který se vyšvihl na pozici informatika a v IT oddělení jedné soukromé firmy pracuje dodnes.“

Sází stromky, sekají trávu

Lidé z veřejně prospěšných prací se starají o drobnou údržbu obce. Sází stromky, sekají trávu, upravují cesty a pomáhají nám například také při rekonstrukci bytů. „Máme s nimi jen tu nejlepší zkušenost, bez nich bychom se neobešli. Zaslouží si důstojné zázemí,“ řekl starosta.

Ze staré stodoly tak vyrostl nový objekt. Zaměstnanci v něm najdou šatny, dále toalety, sprchu i sklad pro nářadí. Pokud bude venku panovat nevlídné počasí, bude jim zde k dispozici místnost, kde se budou moci schovat.

Obec celá akce přišla na 2,1 milionu korun a celý rozpočet významně snížila právě spolupráce s pracovníky z veřejných prací. „Třeba i tyto nové prostory přispějí k tomu, že si lidé z veřejně prospěšných prací uvědomí, jak jsou pro Osečnou potřební. A třeba je to posune dál, k hledání profese, které by se chtěli věnovat celý život a která by jim umožnila žít život podobný většinové společnosti,“ myslí si náměstek hejtmana Pavel Svoboda.

Ze sociálně vyloučených lokalit

Lidé, které umisťuje Úřad práce do obcí na veřejně prospěšné práce, většinou pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit. Často jde o bývalé alkoholiky nebo narkomany. „Jsou mezi nimi ale také uchazeči o práci, kterým je přes 50 let, a kteří kvůli svému věku nemohou dlouhodobě sehnat zaměstnání,“ doplnila mluvčí krajského úřadu Marie Šimice.

Město Osečná představilo vedle nového objektu návštěvníkům také nový traktor. Ten pořídila obec, aby pomáhal hlavně v lesích.

Vizitka autora

 

Luboš Vrabec

redaktor portálu Liberecká Drbna
kontakt: redakce@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz.

 
Foto Krajský úřad

Kam dál?

Rekonstrukce školky Beruška začne se zpožděním

čtvrtek, 20. července 2017, 14:26

Kompletní rekonstrukce mateřské školy Beruška v Liberci za 51 milionů korun začne o několik měsíců později, zřejmě v září. Za...

Libereckým pejskařům přibude více než desítka míst, kde můžou venčit...

čtvrtek, 20. července 2017, 03:35

Také venčíte svého čtyřnohého miláčka „na volno“? Pokud ano, tak by vás mohla tahle zpráva potěšit. Seznam míst na mapě Liberce,...

Neuvěřitelné se stalo skutečností. Border teriér Bárt se po šestnácti...

středa, 19. července 2017, 17:21

O tom, že se zázraky dějí, se dnes přesvědčila majitelka Bárta, asi nejsledovanějšího pejska posledních měsíců v Libereckém...

O kotlíkovou dotaci můžou obyvatelé Libereckého kraje poprvé požádat...

středa, 19. července 2017, 13:56

Nervozita, hádky a drobné konflikty. To všechno doprovázelo dubnové odevzdávání žádostí o kotlíkové dotace. A právě tomu chce v...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Poznáváte muže z fotografie? Policisté by si...

  • Tragická nehoda u Hrubé Skály. Motorka...

  • Policie hledá podvodníka Jiřího Uxu. Z...

  • V Liberci si můžete od středy půjčit...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 si lidé musejí posunout hodinky o 60 minut...

Zemřel zraněný četník, který se vyměnil ve Francii za...

Ve Francii dnes podlehl těžkým zraněním četník, který se v pátek vyměnil za rukojmí držená...

Bohuslav Sobotka končí v politice. Rezignuje na post...

Bývalý premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka skončí s vysokou politikou. K 1....