Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Poprvé při oslavách Ještědu vynesli se sudy na vrchol i pět dětí

 
sobota, 23. září 2017, 15:10

Při tradičních oslavách Ještědu otestovali dnes novou adrenalinovou disciplínu. Spolu s pivními sudy vynesli rodiče v krosnách na vrchol 1012 metrů vysoké hory také pět dětí. Ne všem se to ale líbilo. Nejhlasitěji protestoval dvouletý Ondra. Nelíbilo se mu, že ho nese táta. Je to hrozný mamánek, poznamenala jeho matka Romana Prošková. I když sama v minulosti na Ještěd několikrát vystoupala s 15litrovým sudem piva, na výstup s 15kilogramovou ratolestí si dnes netroufla.

„Už se na to vůbec necítím, nemám na to. S Ondrou jsem to ale dala, když mu byli asi dva měsíce, to jsem ho měla v šátku. V šestinedělí ve mě byla ještě plná síla a nějaký ten adrenalin a ty hormony, takže jsem to s ním vyšla. Od té doby jsem to ale nešla," poznamenala Romana Prošková.

Proto dnes na vrchol se vzpouzejícím se synkem na zádech vyrazil táta, který měl přeci jen víc síl. „Už nemám tu kondici, jako když jsem pravidelně sportovala," přiznala Prošková.

Netradiční soutěž ve výstupu na Ještěd se sudy piva se uskutečnila poprvé v roce 2003, a od té doby se koná každoročně s jedinou výjimkou. Při výstupu musí účastníci zdolat převýšení zhruba 400 metrů. V hlavní kategorii vynášejí muži plné padesátilitrové sudy, které váží zhruba 63 kilogramů.

Nejrychleji se z mužů nahoru dostal v roce 2013 Zdeněk Pácha, potřeboval k tomu 37 minut. „Jeho rekord nebyl ani dnes překonán," řekl Pavel Schneider z Jizersko-ještědského horského spolku, který tradičně výstupy organizuje.

„Rekord ale padl v 30litrových sudech, Milan Marhan ho nahoru donesl v čase 33:43. Většinou chodil 50litrové sudy, letos se ale nějak necítil, tak šel třicítku," poznamenal Schneider. Účast v letošním závodě byla podle něj nejvyšší v historii hlavně díky nové kategorii.

Celkem vyrazilo na vrchol 16 borců, z toho pět jich neslo děti, které byly lehčí než sudy. Dva muži s padesátilitrovými sudy cestu vzdali. „Přecenil jsem se, to bych nedal, ten sud váží skoro jako já," poznamenal Tomáš Kučera, který na Ještěd vyrazil se sudem poprvé. Po pár metrech pochopil, že do strmého kopce s takovou zátěží vyjít nedokáže.

Výstupy na Ještěd byly dnes jen jednou z celé řady akcí k oslavám, které připomínají 44. výročí otevření vysílače a horského hotelu na jeho vrcholu. Jedno z nejoriginálnějších architektonických děl v zemi slouží od roku 1973. Stavba je národní kulturní památkou a lidé ji v anketě zvolili českou stavbou 20. století. Na horu dnes pěšky i lanovkami vyrazily stovky lidí, aby využily možnosti prohlédnout si jindy nepřístupné prostory vysílače. Návštěvníkům se otevřely i renovované pokoje, bar a salonek hotelu nebo strojovna kabinkové lanovky.

Napsal(a) ČTK | Foto Liberec.cz
 


 

Kam dál?

Šéfa Krajské nemocnice v Liberci bude komise vybírat z osmi uchazečů

sobota, 23. září 2017, 11:07

Termín pro podání přihlášky do výběrového řízení na nového ředitele liberecké a českolipské nemocnice vypršel. V nejbližší době...

Astronomické léto vystřídá podzimní rovnodennost. I tak se ale vrátí...

pátek, 22. září 2017, 15:14

Přesně ve 22:02 středoevropského letního času začne astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah a nastane podzimní...

Liberec chce mít přehled o lidech ve vyloučených lokalitách a na...

čtvrtek, 21. září 2017, 09:48

Kolik lidí je v Liberci vlastně na ulici nebo ve vyloučených lokalitách? Trpí nemocemi a mají vůbec svého lékaře? Na to vše by...

SOUTĚŽ: Oktoberfest ve Šnytu se blíží. Zajděte si na tuplák na účet...

pondělí, 18. září 2017, 11:11

Už 20. září narazí v liberecké restauraci Šnyt sudy a tím odstartují letošní Oktoberfest ve Šnytu. Svátek všech milovníků piva...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • Do centra Liberce se vrací McDonald's. Novou...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policisté na víkend chystají rozsáhlé kontroly. Zaměří se na rychlost, pásy nebo telefonování

Dopravní policie startuje celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci, při níž se zaměří na bezpečnost provozu. A tak se bude měřit rychlost a kontrolovat používání pásů nebo telefonování za jízdy.

Licencování řidičů taxi: Figurant vyzkoušel na vlastní kůži byrokracii celého procesu

Problém s regulací v oblasti poskytování přepravních služeb je velice intenzivně diskutovaným tématem, obzvláště konflikt mezi tradiční taxislužbou a moderními platformami, který se ve značné míře odehrává především v Praze. To reflektují jednání na úrovni vlády, ministerstev nebo magistrátů o podobě regulace. Ta současná je nevyhovující, především kvůli nadbytečné byrokracii. O tom se přesvědčil figurant Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), který procesem získání všech nutných povolení pro výkon taxislužby osobně prošel.

Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar

Osm změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi by měla doznat druhá vládní sestava Andreje Babiše (ANO), pokud jeho hnutí vytvoří koalici s ČSSD. Babiš dnes oznámil, že kromě pěti postů uvolněných pro sociální demokraty obmění další tři místa ve vládě z devíti, která ANO zůstanou. Ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou (oba za ANO). Poslankyně Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO). Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera (za ANO).