Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Na lanovce kroužily stovky pivních sudů. Technici testovali před zimní sezonou funkčnost brzd

 
pátek, 10. listopadu 2017, 16:03

Hurikán Herwart, který se koncem října prohnal přes Českou republiku, způsobil mnohamilionové škody. Poškodil také lanovky, které se už brzy rozjedou. Bezpečnost lanovky na Ještědu kontrolovali během čtvrtka pomocí stovek pivních sudů, které posloužily k zátěžovému testu brzdného systému.

Svým očím během čtvrteční návštěvy areálu na Ještědu nejspíš nevěřili turisté, kteří vzhlíželi k plně naložené lanovce. Na ní místo lyžařů kroužily stovky pivních sudů. Dvaadvacet tisíc piv v sudech nahradilo patnáctitunovou zátěž lanovky, což představuje zhruba 200 lyžařů.

„Testujeme tím reakční dobu, za kterou dokážeme naloženou lanovku z plné rychlosti zastavit do nuly,“ řekl televizi Nova ředitel areálu na Ještědu Jan Svatoš. Lanovka na Ještědu je podle něho schopná urazit pět metrů za vteřinu a reakční doba by měla být zhruba do dvou vteřin.

Celkem bylo během čtvrtka odzkoušeno třiadvacet druhů brždění, která se dají mezi sebou kombinovat. Podle obsluhy vše dopadlo na jedničku a test proběhl bez jakýchkoliv komplikací. „V tento moment víme, že se zkoušky povedly a lanovka je připravená na zimu,“ dodal náčelník lanové dráhy Martin Svoboda.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Zámecký park na Sychrově je kvůli pracím i údržbě uzavřen

pondělí, 6. listopadu 2017, 07:41

Zámecký park na Sychhově nedaleko Turnova je kvůli stavebním pracím a údržbě až do poloviny listopadu uzavřen. Poté bude až do...

Záchranná služba postupně modernizuje své základny v celém kraji

neděle, 5. listopadu 2017, 17:02

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje postupně modernizuje své výjezdové základny. Před několika dny začaly...

Druhá půlka listopadu přinese do Česka noční mrazíky

neděle, 5. listopadu 2017, 06:57

Průměrné denní teploty se budou příští týden pohybovat kolem osmi stupňů Celsia. Následovat bude mírné ochlazení a ve třetí...

Liberec přikoupil novou vánoční výzdobu za milion pro centrum města

sobota, 4. listopadu 2017, 11:08

Za předvánoční výzdobu vydají letos velká města v Libereckém kraji stovky tisíc až milion korun. Novou si přikoupí Liberec a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Předsednictví ČR Radě EU může vést k vytvoření 570 nových míst

Předsednictví České republiky Radě EU ve druhé polovině roku 2022 si vyžádá podle aktuálních požadavků zhruba 570 nových pracovních míst na dobu určitou. Vyplývá to z materiálu, který dostane vláda v pondělí pro informaci. Dokument je úvodní informací o nárocích na předsednictví. Podrobný návrh rozpočtu by měla vláda dostat do konce dubna a každý rok jej aktualizovat.

Ministr Vojtěch odhaduje, že letos bude až tisíc případů spalniček

Počet případů onemocnění spalničkami může letos v České republice vzrůst až na tisícovku. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle ČT onemocnělo v tuzemsku jen za letošní rok k pátku 21. března spalničkami již 366 lidí a jen za poslední týden přibylo šest desítek případů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok.

GLOSA: Získají fake news volnou cestu k šíření do společnosti?

Překvapuje mě, jak málo prostoru ve veřejné debatě získávají některá témata. Aktuálně se třeba jedná o směrnici o autorských právech na sociálních sítích, o které bude v příštím týdnu hlasovat Evropský parlament. Ta přináší zásadní otázku: Jsou racionálně neznalí voliči připraveni na důkladné ověřování informací, které budou nalézat na internetu?