Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O pronájmu Ještědu TMR rozhodne příští týden zastupitelstvo. Najde se dost hlasů?

 
čtvrtek, 23. listopadu 2017, 11:35

Liberec by měl za pronajmutí lyžařského areálu na Ještědu získat od firmy miliardáře Igora Rattaje milion korun v hotovosti a 4,2 milionu v benefitech pro sportovní kluby. Firma Tatry Mountain Resorts (TMR) navíc uhradí patnáctimilionový dluh městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), jež nyní areál provozuje.

Vyplývá to ze smluvní dokumentace, kterou v úterý těsnou většinou schválili radní města. O pronájmu skiareálu bude za týden rozhodovat zastupitelstvo města. Zatím ale není jisté, zda se pro vstup investora najde dostatek hlasů.

Dojednané podmínky se nelíbí koaliční Změně pro Liberec, která je nejsilnější stranou v zastupitelstvu. Má 12 z 39 mandátů. Její zástupci v radě města hlasovali v úterý proti schválení smluvní dokumentace. „Dojednaná výše nájmu mohla být vyšší. Není možno jednostranně odstoupit od smlouvy. Není tam ani přesný rozpis investic, ta ustanovení jsou příliš vágní," uvedl hlavní důvody nesouhlasu s dohodnutými podmínkami ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna).

Podle pirmátora lepší podmínky vyjednat nelze

Částku, kterou by město mohlo podle jeho názoru na nájemném získat, neuvedl. Už dříve si ale město nechalo nabídku od TMR posoudit od dvou auditorských firem. Auditoři jedné z nich uvedli, že považují za reálné, aby město žádalo ročně alespoň 4,4 milionu korun.

Primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) je ale přesvědčen o tom, že se podařilo dojednat nejlepší možné podmínky. „Spolupráce s TMR znamená ekonomický přínos 5,2 milionu ročně pro městskou pokladnu namísto opakované ztráty 12 až 15 milionů ročně. Navíc TMR uhradí dluh SAJ ve výši 15 milionů," uvedl primátor.

Město hledá strategického partnera pro Ještěd, protože nemá na investice, navíc je areál za současného stavu prodělečný. Město uvádí, že za předchozích šest sezon celková ztráta dosáhla 81 milionů Kč. TMR ve své nabídce uvedlo, že v první fázi investuje 169 milionů korun.

Investice záleží na změnách územního plánu

Další investice ve výši půl miliardy korun závisí na změnách v územním plánu. Ještěd by měla firma provozovat 25 let. „Naším společným cílem je moderní středisko pro občany s celoročním provozem, na což město nemá a nebude mít prostředky," dodal primátor.

Do budoucna by se navíc nájemné pro město mělo zvýšit z jednoho na tři miliony korun. Zvýšit by mělo po realizaci plánovaných investic. Kromě nájemného by mělo město od TMR získat skipasy pro sportovní oddíly v hodnotě 1,4 milionu korun. Sportovní oddíly také dostanou padesátiprocentní slevu na využití areálu pro tréninky a závody. Ušetří tak 2,8 milionu korun. Pokud zastupitelé vstup investora schválí, TMR skiareál převezme letos k 15. prosinci.

Napsal(a) ČTK | Foto MML
 


 

Kam dál?

Stovky lidí se v Albrechticích rozloučily s veteránem Mevaldem

středa, 22. listopadu 2017, 16:05

S českým válečným veteránem Jaroslavem Mevaldem se dnes přišly rozloučit stovky lidí. Kostel v Albrechticích v Jizerských horách...

Ruské kolo nakonec před libereckou radnicí nebude, porouchalo se

středa, 22. listopadu 2017, 15:51

Avizované ruské kolo, které plánovalo vedení města jako zpestření vánočních trhů před radnicí, nakonec Liberečané budou hledat...

FOTO: Vánoční strom dorazil na náměstí. Zítra se začne s jeho zdobením

úterý, 21. listopadu 2017, 13:58

Advent může začít! Na liberecké náměstí Dr. E. Beneše dorazil dnes kolem poledne vánoční strom. Zítra se začne s jeho zdobením a...

Česká republika na mistrovství světa Firefighter Combat Challenge v...

úterý, 21. listopadu 2017, 10:25

Koncem října probíhalo ve státě Kentucky mistrovství světa Firefighter Combat Challenge. Českou republiku reprezentoval tým...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policie pátrá po uprchlém vězni. Pomoci může...

  • Na Liberec míří další bouřky a silný vítr....

  • FOTO: Jeřábu za jízdy explodovala...

  • Liberec bude mít svou vlastní pohřební...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČRo chce navýšení koncesionářského poplatku o desetikorunu

Vedení Českého rozhlasu (ČRo) bude usilovat o navýšení koncesionářského poplatku zhruba o deset korun ze stávajících 45 Kč měsíčně. Rozhlasový poplatek se naposledy zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Vláda údajně schválila odchod policejního prezidenta Tuhého

Vláda schválila odchod Tomáše Tuhého z funkce policejního prezidenta na post velvyslance v Bratislavě. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Vláda ani Tuhý se k tomu podle serveru nevyjádřili. O změně na pozici policejního prezidenta média již dříve spekulovala. Sám Tuhý ale koncem května řekl deníku Právo, že o odchodu z funkce neuvažuje.

Lidl se po drsné reportáži České televize rozhodl skoncovat s prodejem vajec z klecových chovů

Řetězec supermarketů Lidl ve středu ohlásil postupné opuštění prodeje vajec z klecových chovů. Stalo se tak pouhých pár dní po odvysílání reportáže České televize z pořadu 168 hodin, která ukazuje, v jak brutálních podmínkách slepice v klecových chovech žijí. Z prodejen Lidlu by měla klecová vejce kompletně zmizet do roku 2025.