Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

O pronájmu Ještědu TMR rozhodne příští týden zastupitelstvo. Najde se dost hlasů?

 
čtvrtek, 23. listopadu 2017, 11:35

Liberec by měl za pronajmutí lyžařského areálu na Ještědu získat od firmy miliardáře Igora Rattaje milion korun v hotovosti a 4,2 milionu v benefitech pro sportovní kluby. Firma Tatry Mountain Resorts (TMR) navíc uhradí patnáctimilionový dluh městské společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), jež nyní areál provozuje.

Vyplývá to ze smluvní dokumentace, kterou v úterý těsnou většinou schválili radní města. O pronájmu skiareálu bude za týden rozhodovat zastupitelstvo města. Zatím ale není jisté, zda se pro vstup investora najde dostatek hlasů.

Dojednané podmínky se nelíbí koaliční Změně pro Liberec, která je nejsilnější stranou v zastupitelstvu. Má 12 z 39 mandátů. Její zástupci v radě města hlasovali v úterý proti schválení smluvní dokumentace. „Dojednaná výše nájmu mohla být vyšší. Není možno jednostranně odstoupit od smlouvy. Není tam ani přesný rozpis investic, ta ustanovení jsou příliš vágní," uvedl hlavní důvody nesouhlasu s dohodnutými podmínkami ekonomický náměstek primátora Jan Korytář (Změna).

Podle pirmátora lepší podmínky vyjednat nelze

Částku, kterou by město mohlo podle jeho názoru na nájemném získat, neuvedl. Už dříve si ale město nechalo nabídku od TMR posoudit od dvou auditorských firem. Auditoři jedné z nich uvedli, že považují za reálné, aby město žádalo ročně alespoň 4,4 milionu korun.

Primátor Tibor Batthyány (býv. ANO) je ale přesvědčen o tom, že se podařilo dojednat nejlepší možné podmínky. „Spolupráce s TMR znamená ekonomický přínos 5,2 milionu ročně pro městskou pokladnu namísto opakované ztráty 12 až 15 milionů ročně. Navíc TMR uhradí dluh SAJ ve výši 15 milionů," uvedl primátor.

Město hledá strategického partnera pro Ještěd, protože nemá na investice, navíc je areál za současného stavu prodělečný. Město uvádí, že za předchozích šest sezon celková ztráta dosáhla 81 milionů Kč. TMR ve své nabídce uvedlo, že v první fázi investuje 169 milionů korun.

Investice záleží na změnách územního plánu

Další investice ve výši půl miliardy korun závisí na změnách v územním plánu. Ještěd by měla firma provozovat 25 let. „Naším společným cílem je moderní středisko pro občany s celoročním provozem, na což město nemá a nebude mít prostředky," dodal primátor.

Do budoucna by se navíc nájemné pro město mělo zvýšit z jednoho na tři miliony korun. Zvýšit by mělo po realizaci plánovaných investic. Kromě nájemného by mělo město od TMR získat skipasy pro sportovní oddíly v hodnotě 1,4 milionu korun. Sportovní oddíly také dostanou padesátiprocentní slevu na využití areálu pro tréninky a závody. Ušetří tak 2,8 milionu korun. Pokud zastupitelé vstup investora schválí, TMR skiareál převezme letos k 15. prosinci.

Napsal(a) ČTK | Foto MML
 


 

Kam dál?

Stovky lidí se v Albrechticích rozloučily s veteránem Mevaldem

středa, 22. listopadu 2017, 16:05

S českým válečným veteránem Jaroslavem Mevaldem se dnes přišly rozloučit stovky lidí. Kostel v Albrechticích v Jizerských horách...

Ruské kolo nakonec před libereckou radnicí nebude, porouchalo se

středa, 22. listopadu 2017, 15:51

Avizované ruské kolo, které plánovalo vedení města jako zpestření vánočních trhů před radnicí, nakonec Liberečané budou hledat...

FOTO: Vánoční strom dorazil na náměstí. Zítra se začne s jeho zdobením

úterý, 21. listopadu 2017, 13:58

Advent může začít! Na liberecké náměstí Dr. E. Beneše dorazil dnes kolem poledne vánoční strom. Zítra se začne s jeho zdobením a...

Česká republika na mistrovství světa Firefighter Combat Challenge v...

úterý, 21. listopadu 2017, 10:25

Koncem října probíhalo ve státě Kentucky mistrovství světa Firefighter Combat Challenge. Českou republiku reprezentoval tým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Aktualizováno před 36 minutami

Na Příbramsku havaroval vrtulník záchranářů, nikdo se nezranil

Ve Staré Huti nedaleko Dobříše na Příbramsku dnes před 5:00 ráno havaroval vrtulník záchranářů. Nikdo se nezranil. Stroj je značně poškozen. Nehoda se stala při přistání na místním fotbalovém hřišti, vrtulník letěl k vážně zraněnému pacientovi, na palubě byla v době nehody pouze posádka.

Bývalý moderátor Slávek Boura může skončit ve vězení. Jeho jméno figuruje v drogové kauze

Českým showbyznysem hýbe kauza, která nemá obdoby. V obří drogové aféře, která se má týkat pašování stovek kilogramů narkotik mezi Českou republikou, Austrálií a Novým Zélandem, má figurovat také bývalá televizní hvězda Slávek Boura. Celou kauzu podle policie dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Gazdík chce v dubnu skončit v čele Starostů

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj potřebuje nový impulz. Příští týden navrhne širšímu vedení STAN, aby zkrátil funkční období předsednictva a v dubnu se uskutečnil volební sjezd. Sám se chce více věnovat školství a podílet se na přípravě jeho reformy. Gazdík tak potvrdil informaci serveru Aktuálně.cz o svém připravovaném odchodu.