Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec dokončil první etapu obnovy Liebiegovy hrobky

 
pátek, 24. listopadu 2017, 07:44

V Liberci skončila první etapa obnovy zanedbané Liebiegovy hrobky, která je v Zahradě vzpomínek v Budyšínské ulici. Restaurátoři opravili její vnější část. Potřeba na to bylo kolem 850 tisíc korun, část nákladů zaplatilo město z dotace ministerstva kultury. Práce na obnově hrobky budou příští rok pokračovat.

Rodinná hrobka Franze Liebiega se nachází na bývalém městském hřbitově, který byl upraven na park s lapidáriem náhrobků. Patří mezi dominantní prvky tohoto místa, dlouhodobě je ale ve velmi špatném stavu. Letos se podařilo dokončit obnovu takřka celého exteriéru. Opravit je ještě třeba štítovou nástavbu, takzvaný tympanon. "Je v horším stavu, než jsme předpokládali," uvedla náměstkyně primátora Karolína Hrbková (Změna pro Liberec). Obnovu hrobky chce radnice dokončit v příštím roce. "To znamená budeme dělat opravu tympanonu a interiéru. Pokusíme se na to získat dotaci z krajského úřadu," dodala.

Rodina textilních průmyslníků Liebiegů na přelomu 19. a 20. století významně ovlivnila město a jeho tvář, řada budov dodnes nese jejich jméno. Po městě je turistický okruh se 17 zastaveními na místech, jež jsou s nimi spjatá. Kdo jejich hrobku navrhl, ani to, kdy se stavěla, se dnes už neví. K realizaci krypty ale došlo nejpozději roku 1870. Stavba se skládá z nadzemní části - kaple ve tvaru půlkruhové apsidy a vlastní hrobky, která je situována pod rozměrnou podestou s žulovou dlažbou. Hrobku kdysi po stranách doplňovali dva andělé a uvnitř na konzolách byly umístěny busty zemřelých.

Obdobnou opravu s dotací z ministerstva kultury uskutečnila radnice v roce 2013 u hrobky rodiny Hübnerů, i ta patří mezi dominanty v Zahradě vzpomínek. Rekonstrukce střechy, krovů a úprava odvodnění stála tehdy 350 tisíc korun. Hrobku v podobě kaple nechal postavit na začátku 20. století význačný liberecký stavitel Adolf Hübner, který je podepsán i pod výstavbou kostela U Obrázku v Ruprechticích či kostela sv. Máří Magdalény.

Zahrada vzpomínek se nachází na místě více než půl století nevyužívaného hřbitova. Zchátralý a zanedbaný areál prodělal částečnou obnovu před šesti lety. Revitalizace stála přes pět milionů korun. Opravy byly tehdy naplánované ještě do dalších etap, které se ale nerealizovaly. Nutnou opravu potřebuje například soubor soch a náhrobků, mezi nejcennější patří pozdně barokní sochy sv. Petra a Pavla z roku 1761. Loni radnice alespoň opravila vstupy do Zahrady vzpomínek i přilehlého parku v Ruprechtické ulici, který patří mezi největší ve městě.

Napsal(a) ČTK | Foto MML
 


 

Kam dál?

O pronájmu Ještědu TMR rozhodne příští týden zastupitelstvo. Najde se...

čtvrtek, 23. listopadu 2017, 11:35

Liberec by měl za pronajmutí lyžařského areálu na Ještědu získat od firmy miliardáře Igora Rattaje milion korun v hotovosti a 4,2...

Strom splněných přání pro klienty Jedličkova ústavu Liberec

středa, 22. listopadu 2017, 17:51

Stejně jako předchozích šest let, i letos budou mít návštěvníci obchodního centra Nisa Liberec možnost splnit vánoční přání...

Stovky lidí se v Albrechticích rozloučily s veteránem Mevaldem

středa, 22. listopadu 2017, 16:05

S českým válečným veteránem Jaroslavem Mevaldem se dnes přišly rozloučit stovky lidí. Kostel v Albrechticích v Jizerských horách...

Ruské kolo nakonec před libereckou radnicí nebude, porouchalo se

středa, 22. listopadu 2017, 15:51

Avizované ruské kolo, které plánovalo vedení města jako zpestření vánočních trhů před radnicí, nakonec Liberečané budou hledat...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lví král v tuzemských kinech porazil Spider-Mana

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král od studia Disney. Předělávka slavného animovaného snímku s hudbou Eltona Johna při svém vstupu do tuzemských kinosálů přilákala bezmála 88 tisíc diváků a na tržbách získala prvních téměř 14 milionů korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Unie filmových distributorů na svém webu.

Na Slovensku začal soud s Ruskem a Kočnerem za padělání směnek

Kočner, kterého policie letos v březnu obvinila také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka, je v kauze směnek už déle než rok ve vazbě a zahájení líčení se na vlastní žádost nezúčastnil. Rusko zase v jiném případu čelí obžalobě, že si v roce 1997 objednal v podsvětí vraždu své společnice z Markízy Silvie Volzové.

Rapper Leo Beránek částečně popřel obžalobu, která ho viní ze dvou napadení

Soud dnes začal projednávat případ amatérského thaiboxera a rappera Lea Beránka, kterému hrozí až 12 let vězení za dvojí napadení. Beránek, jenž už byl za obdobnou trestnou činnost ve vězení, jednu část obžaloby popřel. Označil ji za past, kterou na něj nachystali uživatelé drog z pražské Lhotky. Druhý útok přiznal, avšak uvedl, že při něm bránil dívku před agresivním zfetovaným dealerem.