Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Semilech vymění více než čtvrtinu lamp veřejného osvětlení

 
pondělí, 12. února 2018, 12:31

Semily vymění ještě letos 274 lamp veřejného osvětlení za úsporná svítidla. Obnoví tak více než čtvrtinu z tisícovky lamp ve městě. Náklady na energie by to mělo snížit na polovinu. Na projekt za tři miliony korun získalo město polovinu z programu na podporu úspor energie ministerstva průmyslu a obchodu. Nového osvětlení se lidé ve vybraných lokalitách dočkají do konce května.

Výměnu osvětlení za úspornější plánuje město v lokalitách Řeky - včetně Kolonky, okolí Komenského náměstí včetně Benešovské, Cihlářské a Vysocké ulice a také v lokalitě Nad Špejcharem. "V rámci projektu dojde nejen k výměně samotných svítidel, ale také k rekonstrukci tří rozvaděčů a osazení tří stabilizačně regulačních jednotek, které zajišťují další navýšení úspor energie," dodala semilská starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Už v roce 2010 plánovala semilská radnice kompletní obnovu veřejného osvětlení v rámci takzvaného EPC projektu, v němž se počítá s postupným splácením nákladů z úspor. Z projektu ale sešlo kvůli vysokým nákladům. Výměna osvětlení by tehdy město přišla na více než devět milionů korun, projekt ale počítal s dalšími úspornými opatřeními v příspěvkových organizacích města, a náklady by se tak podle starostky vyšplhaly k 20 milionům korun. "Zastupitelé nechtěli město na dlouhou dobu tak zatížit," vysvětlila důvody zastavení projektu starostka.

I bez toho ale podle Mlejnkové město postupně veřejné osvětlení obnovuje. "Projekt jsme rozdělili a obnovu děláme postupně," řekla Mlejnková. Řadu lamp nechalo město vyměnit také v rámci obnovy komunikací. "Za poslední roky už jsme tak vyměnili už zhruba třetinu veřejného osvětlení, když opravujeme silnice, vyměňujeme i lampy. V minulosti jsme tak dělali třeba Kozákovskou nebo Bořkovskou ulici," dodala starostka.

Napsal(a) ČTK

Štítky Semily, osvětlení, lampa,

 


 

Kam dál?

Na obnovu hospodářského dvora v Zákupech půjde přes 95 milionů korun

sobota, 10. února 2018, 17:16

Na záchranu barokního hospodářského dvora u zámku v Zákupech na Českolipsku půjde přes 95 milionů korun z evropských dotací. Jde...

Rekonstrukce přehrady začne příští rok na jaře, potrvá dva roky

čtvrtek, 8. února 2018, 13:36

Liberecká přehrada se v příštích letech dočká rekonstrukce. Práce začnou příští jaro a potrvají dva roky. Z plánovaných 190...

Skiareál Ještěd bude hostit závod veřejnosti se známými osobnostmi

středa, 7. února 2018, 14:08

Mráz opanoval ještědské svahy a v noci se opět zasněžuje, aby sjezdovky byly dobře připravené nejen na jarní prázdniny, ale i na...

Kraj chystá další demolice v bývalém vojenském prostoru Ralsko

neděle, 4. února 2018, 18:53

Z bývalého vojenského prostoru Ralsko jsou odváženy sutiny někdejšího generálního štábu a Liberecký kraj už chystá další...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jedineční Agnus Dei nabízí záznam ze svého comebackového koncertu. Zdarma

Před rokem se v plzeňském Divadle Pod Lampou uskutečnila památná událost. Na scénu se po dlouhých sedmnácti letech vrátila kultovní kapela Agnus Dei. Kapela, která psala dějiny tuzemského symfonického metalu. Kdo se tehdy do klubu nedostal, nemusí již slzet, Agnus Dei v těchto dnech zveřejnili profesionální záznam celého koncertu.

Bezpečnost na silnicích? Nejen v autoškole, ale i tématem pro studenty vysokých škol

Statistiky hovoří jasně. Mladí řidiči jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. Může za to nedostatečný systém vzdělávání v oblasti bezpečnosti silničního provozu v ČR? Jak to změnit? Například intenzivnější výukou dopravní bezpečnosti na základních, ale třeba i středních a vysokých školách. Nezkušenost, a především nevědomost mladých řidičů totiž mají velmi často fatální následky.

Film Narušitel se chystá do kin, na premiéru přišly největší hvězdy českého hereckého nebe

Pražské Kino Lucerna se v úterý večer zahalilo do slavnostního hávu. V honosných prostorách se poprvé promítal dlouho očekávaný snímek Narušitel od teprve osmnáctiletého režiséra z Hradce Králové Davida Baldy. Na první projekci zavítala i řada hvězd českého filmového nebe.