Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Po čtyřiceti letech práce na poště skončila na ulici. Nechtěla jsem se s tím smířit, říká paní Věra

 
středa, 21. února 2018, 13:37

Jak jednoduché je dostat se ze dne na den na ulici? O tom by mohla vyprávět jednašedesátiletá Věra K. z Liberce. Na ulici skončila shodou nešťastných náhod v říjnu 2016 poté, co po téměř čtyřiceti letech přišla o práci. Její životní příběh zaujal redakci natolik, že se spojila se společností Magna a díky ochotě vedení společnosti se paní Věře podařilo najít pracovní pozici, která ji s ohledem na její věk vyhovuje. Společně s prací získala také střechu nad hlavou.

 „Nechci pracovat. Takhle jsem spokojen. Nic mi nechybí.“ To jsou slova, se kterými jsme se během dobročinného rozvozu oblečení a jídla během minulé zimy často setkávali. Řada lidí na ulici rezignovala na běžný život a nehodlají na tom nic měnit. Paní Věra, která v té době ale v obrovských mrazech přebývala ve vybydleném domku na Perštýně, už od první chvíle stála o návrat do běžného života. V domě bez oken a dveří přebývala se svým psem. V té době byla na ulici zhruba čtyři měsíce.

„Jak jsem se na ulici dostala? Hodně rychle. Čtyřicet let jsem dělala na poště, na pobočce u nádraží, kterou ale zrušili a přesunuli do Prahy. Skoro stovku zaměstnanců tehdy propustili a já jsem si musela hledat něco nového. Nastoupila jsem do společnosti Liplastec, kde jsem ale dlouho nevydržela. Během zkušebky jsem doma spadla na vanu, zlomila si žebra a smlouva mi nebyla prodloužena. Navíc mi v té době končila také nájemní smlouva v bytě, která mi taky nebyla prodloužena,“ shrnula rychlou cestu na ulici paní Věra, jejíž příjmení záměrně nezveřejňujeme.

Tím, že jste minulou zimu přispěli do dobročinné sbírky oblečením, botami nebo spacáky, jste pomohli zvládnout zimu i paní Věře. Přečkání těch největších mrazů v azylovém domě v té době bránil pes, kterého se nechtěla vzdát. „Nikdy bych ho nedala pryč. Dožil se mnou. Během léta už na tom byl tak špatně, že jsem ho musela nechat utratit,“ dodala.

PSALI JSME: Těším se z každého dne, říká Václav Klukan. Bývalý osvětlovač žije osmým rokem v jeskyni

V té době jsme už jednali se společnostní Magna o možném uplatnění paní Věry. „Její přijetí jsme nejprve dost zvažovali, se zaměstnáváním lidí bez domova jsme měli bohužel negativní zkušenost z minulosti. Nakonec jsem se rozhodl, že do toho půjdeme, že jí šanci dáme a dnes jsem za to rád,“ shrnul Miroslav Frontz, ředitel výrobního závodu Liberec.

Dobrá věc se nakonec podařila. Paní Věra prošla zkušebním obdobím bez jakéhokoliv problému, mezi kolegy se stala oblíbenou a díky Magně má i střechu nad hlavou, když získala byt na firemní ubytovně. „Bydlí se mi teď skvěle, mám tam svatý klid. Koupila jsem si televizi a rybičky. V Magně jsem moc spokojená. Jsou tam fajn lidi,“ shrnula po čtyřech měsících v nové práci paní Věra. Jak sama přiznává, práce se nebojí. „Na ulici jsem sice strávila „jen“ rok, ale musím říct, že bohužel většině bezdomovců jejich život vyhovuje. O práci nestojí. Okrádají se mezi sebou a velkým problémem je alkohol,“ doplnila. Na ulici podle ní může skončit během jediného dne kdokoliv. „Znala jsem doktorku, co skončila taky takhle. Člověk si nesmí zvyknout na to, že je na ulici. Pořád musí stát o návrat do normálního života,“ uzavřela.

Shodou náhod je také to, že v bývalém Plastimatu, dnes v Magně, strávil velkou část svého života i její bratr. „Paní K. je velice milá, spíše tichá paní. V kolektivu je oblíbená. Pracuje na pracovišti, které vyhovuje jejímu tempu. Jsme také velice rádi, že si zvykla i na naší ubytovně, pokoj si moc hezky zabydlela a zútulnila. Takže za Magnu jsme spokojeni – máme stálého, spolehlivého pracovníka a pomohli jsme dobré věci,“ řekla závěrem tisková mluvčí Magny Liberec Lucie Mazáčová.

Vizitka autora

 

Michael Daněk

šéfredaktor projektu Drbna
kontakt: sefredaktor@drbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Jiří Částka
 


 

Kam dál?

V Hrádku začala revitalizace Kristýny. Vzniknou nové cesty i pláž

sobota, 17. února 2018, 14:52

Je teprve únor, ale v hrádeckém rekreačním areálu Kristýny je živo. Bagry už tam pracují na prvních metrech nových mlatových...

VIDEO: Vyrazte na Ještěd, podmínky na lyžovačku jsou ideální

sobota, 17. února 2018, 06:01

Ski ombudsman Jan Lesák před víkendem projel areál na Ještědu, aby se přesvědčil, jaké jsou podmínky na sobotní a nedělní...

Mokřady Jablonné budou mezinárodní

středa, 14. února 2018, 09:51

Severočeské městečko Jablonné v Podještědí hostí unikátní lokalitu pro vzdělání i rekreaci. Příměstský mokřadní areál s tůněmi,...

Na Jizerce bylo k ránu minus 22 stupňů. V Libereckém kraji silně...

středa, 14. února 2018, 08:45

V Libereckém kraji dnes ráno mrzne, na některých místech klesly teploty až k minus deseti stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.