Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lanovka na Ještěd se na dva týdny zastaví. Bude se měnit jedno z lan

 
neděle, 1. dubna 2018, 21:23

Po Velikonocích se skoro na dva týdny zastaví provoz na visuté lanové dráze na Ještědu v Liberci. Dvoukabinovou lanovku čeká po zimní sezoně pravidelná revize, navíc se bude měnit jedno z lan. Odstávka začne 3. dubna a pokud nenastanou komplikace, lanovka se znovu rozjede v pondělí 16. dubna.

„Je to trochu loterie. Když jsme měnili lano naposledy, tak u jedné velké kladky, tomu se říká lanáč, jsme museli měnit ložiska a o týden se to protáhlo," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Při odstávce proto podle něj budou kontrolovat i lanáče. K nim se mohou dostat právě jen, když je lano sejmuté. Po 12 letech se podle Štěpána bude měnit přítažné lano. „Na něm je dole závaží a na tom se přitěžuje tažné lano, aby byl dostatečný přítlak na poháněcím kotouči," řekl přednosta.

Výměna lana bude stát zhruba 400.000 korun. Na délku má zhruba 1400 metrů a váží kolem tří tun. „Zjednodušeně řečeno se dole lano zapřáhne za kabinu a vyveze za ní nahoru. Původní staré se pak stáhne dolů," nastínil přednosta.

Lanovka na Ještěd jede čtyři minuty, délka trati je 1188 metrů. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Loni přepravila 287 500 cestujících, využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska.

Zájem o přepravu v letošním roce je zatím podle Štěpána obdobný jako loni, i když počasí není moc příznivé. „Je takové prazvláštní, moc výletní ne," poznamenal. Někteří ale podle něj nahoru vyrazí i za hodně drsných podmínek. „Třeba, když bylo minus 16 stupňů a kvůli větru byla pocitová teplota kolem minus 40, tak někteří vyjeli i s kočárky," dodal.

Dvoukabinou lanovku vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována. Opravy a revize se na lanovce dělají dvakrát do roka, vždy před začátkem letní a zimní sezony.

Napsal(a) ČTK | Foto rozhlednajested.cz
 


 

Kam dál?

Liberec bude letos pokračovat ve výměně oken historické radnice

neděle, 1. dubna 2018, 14:14

Liberec bude druhou etapou pokračovat ve výměně dožilých oken historické radnice, která letos oslaví 125 let od svého dokončení....

ZOO přišla o mláďata lvíčat. Radost ale dělá takiní školka

neděle, 1. dubna 2018, 08:25

Malá lví koťata uhynula asi před třemi týdny v liberecké ZOO, jejich matka je nedokázala nakrmit. Jde o smutnou událost, zahrada...

POČASÍ: Na Liberec se žene silný vítr. Objevit se mohou i bouřky

sobota, 31. března 2018, 14:26

Nedělní počasí přinese výraznou změnu. Do Česka totiž míří tlaková níže, bude tedy pršet a objevit se může dokonce i bouřka....

Záchranářské kříže dostala učitelka i zachránci psa. Jedním z nich je...

pátek, 30. března 2018, 10:13

Prezident Miloš Zeman rozdal na Pražském hradě Zlaté záchranářské kříže za často velmi dramatickou záchranu lidských životů. Mezi...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Havárie v liberecké spalovně. Těžce...

  • Na libereckém nádraží se chtěl oběsit muž,...

  • Čelní srážka u Globusu. Při nehodě se...

  • Přepadl několik heren, policie po něm pátrá,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vnitro poskytne součinnost při hledání syrských sirotků

Zástupci neziskových organizací spolu s europoslankyní Michaelou Šojdrovou (KDU-ČSL) dostali na dnešní schůzce od premiéra Andreje Babiše (ANO) za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka. Stát prostřednictvím ministerstva vnitra poskytne součinnost, následně by je byl ochoten přijmout. Po setkání s Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) to novinářům řekla Šojdrová.

Evropský týden mobility probíhá již po sedmnácté. Nechybí ani 29 měst z České republiky

Letos probíhá již 17. ročník Evropského týdne mobility. Tato dnes již celosvětová kampaň konající se pravidelně od 16. do 22. září si klade za cíl podporu trvale udržitelné mobility ve městech. Zkvalitnění dopravy po městech začíná být věnována pozornost po celém světě. Loni se do kampaně zapojilo 2 526 měst v 50 státech. A zdaleka se nejednalo jen o jednorázové krátké akce. Více než polovina zúčastněných měst přijala zhruba 8 000 trvalých opatření zaměřených na zkvalitnění dopravy.

Sněmovna rozhodne o vydání Ondráčka k stíhání na příští schůzi

Sněmovna rozhodne o vydání poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání na schůzi, která začne zhruba za měsíc. Dnes dolní komora projednávání policejní žádosti odročila. Poslanci ještě nemají stanovisko mandátového a imunitního výboru, který se k záležitosti opět sejde v úterý.