Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lanovka na Ještěd se na dva týdny zastaví. Bude se měnit jedno z lan

 
neděle, 1. dubna 2018, 21:23

Po Velikonocích se skoro na dva týdny zastaví provoz na visuté lanové dráze na Ještědu v Liberci. Dvoukabinovou lanovku čeká po zimní sezoně pravidelná revize, navíc se bude měnit jedno z lan. Odstávka začne 3. dubna a pokud nenastanou komplikace, lanovka se znovu rozjede v pondělí 16. dubna.

„Je to trochu loterie. Když jsme měnili lano naposledy, tak u jedné velké kladky, tomu se říká lanáč, jsme museli měnit ložiska a o týden se to protáhlo," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Při odstávce proto podle něj budou kontrolovat i lanáče. K nim se mohou dostat právě jen, když je lano sejmuté. Po 12 letech se podle Štěpána bude měnit přítažné lano. „Na něm je dole závaží a na tom se přitěžuje tažné lano, aby byl dostatečný přítlak na poháněcím kotouči," řekl přednosta.

Výměna lana bude stát zhruba 400.000 korun. Na délku má zhruba 1400 metrů a váží kolem tří tun. „Zjednodušeně řečeno se dole lano zapřáhne za kabinu a vyveze za ní nahoru. Původní staré se pak stáhne dolů," nastínil přednosta.

Lanovka na Ještěd jede čtyři minuty, délka trati je 1188 metrů. V nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Loni přepravila 287 500 cestujících, využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska.

Zájem o přepravu v letošním roce je zatím podle Štěpána obdobný jako loni, i když počasí není moc příznivé. „Je takové prazvláštní, moc výletní ne," poznamenal. Někteří ale podle něj nahoru vyrazí i za hodně drsných podmínek. „Třeba, když bylo minus 16 stupňů a kvůli větru byla pocitová teplota kolem minus 40, tak někteří vyjeli i s kočárky," dodal.

Dvoukabinou lanovku vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována. Opravy a revize se na lanovce dělají dvakrát do roka, vždy před začátkem letní a zimní sezony.

Napsal(a) ČTK | Foto rozhlednajested.cz
 


 

Kam dál?

Liberec bude letos pokračovat ve výměně oken historické radnice

neděle, 1. dubna 2018, 14:14

Liberec bude druhou etapou pokračovat ve výměně dožilých oken historické radnice, která letos oslaví 125 let od svého dokončení....

ZOO přišla o mláďata lvíčat. Radost ale dělá takiní školka

neděle, 1. dubna 2018, 08:25

Malá lví koťata uhynula asi před třemi týdny v liberecké ZOO, jejich matka je nedokázala nakrmit. Jde o smutnou událost, zahrada...

POČASÍ: Na Liberec se žene silný vítr. Objevit se mohou i bouřky

sobota, 31. března 2018, 14:26

Nedělní počasí přinese výraznou změnu. Do Česka totiž míří tlaková níže, bude tedy pršet a objevit se může dokonce i bouřka....

Záchranářské kříže dostala učitelka i zachránci psa. Jedním z nich je...

pátek, 30. března 2018, 10:13

Prezident Miloš Zeman rozdal na Pražském hradě Zlaté záchranářské kříže za často velmi dramatickou záchranu lidských životů. Mezi...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalý moderátor Slávek Boura může skončit ve vězení. Jeho jméno figuruje v drogové kauze

Českým showbyznysem hýbe kauza, která nemá obdoby. V obří drogové aféře, která se má týkat pašování stovek kilogramů narkotik mezi Českou republikou, Austrálií a Novým Zélandem, má figurovat také bývalá televizní hvězda Slávek Boura. Celou kauzu podle policie dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Gazdík chce v dubnu skončit v čele Starostů

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj potřebuje nový impulz. Příští týden navrhne širšímu vedení STAN, aby zkrátil funkční období předsednictva a v dubnu se uskutečnil volební sjezd. Sám se chce více věnovat školství a podílet se na přípravě jeho reformy. Gazdík tak potvrdil informaci serveru Aktuálně.cz o svém připravovaném odchodu.

Jaromír Soukup opět neudržel jazyk za zuby. Česká televize na něj podává trestní oznámení

Vyhrocená atmosféra mezi veřejnoprávní Českou televizí a soukromou televizí Barrandov opět graduje. Postaral se o to majitel Barrandova Jaromír Soukup, který ve svém pořadu hrubě urážel jednoho z redaktorů ČT. Reakce veřejnoprávní televize na sebe nenechala dlouho čekat.