Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Kličkování mezi kužely s jedním a půl promile? Součást osvětové akce jménem Na kole bezpečně

 
čtvrtek, 31. května 2018, 11:45

Brýle, které simulují jedno a půl promile v krvi, cenné rady a informace nebo cyklolékárnička zdarma? To všechno čekalo na cyklisty 30. května u stánku v rámci dopravně preventivní akce, kterou připravil Liberecký kraj ve spolupráci s policií a Týmem silniční bezpečnosti.

Na cyklisty, kteří se včera zastavili od tří do pěti na cyklostezce U Nisy, konkrétně kousek za křižovatkou s Londýnskou ulicí nedaleko stadionu, čekalo překvapení v podobě dobře viditelného stánku, který měl na dvě hodiny sloužit nejen jako informační středisko ale cyklisté si odtud mohli odnést i nejrůznější předměty. Z nepovinné výbavy se jednalo o reflexní pásky či cyklolékárničku. Propisky, kšiltovky či bonbóny zase byly zástupci upomínkových předmětů. 

První ročník tohoto projektu byl komplexně zaměřen na cyklisty v silničním provozu, a to z důvodu že se jedná o jednu z nejohroženějších skupin. „Na této akci se dozvědí jakou cyklistickou přilbu si vybrat a jak ji správně používat, v jakém technickém stavu mají mít jízdní kolo a jakým způsobem ho udržovat nebo jaká je povinná výbava jízdního kola,“ sdělila mluvčí policie Vlasta Suchánková.

U stánku se tak rozdávaly zdarma zejména cyklolékárničky, které jsou součástí nepovinné výbavy, a to z důvodu zvýšení pocitu bezpečnosti. „Žijeme v horách, v nádherné přírodě. V té když už se něco stane je mnohdy nemožné si okamžitě přivolat první pomoc. Taková praktická lékárnička pak může zachránit lidský život,“ konstatoval náměstek hejtmana Marek Pieter, který společně se svou rodinou jezdí na kole do Jizerských hor. Skladná lékárnička, kterou cyklista pomocí suchých zipů připevní na rám kola, je běžně dostupná například v e-shopech.

Cyklisté měli dokonce možnost si v rámci akce, která se připravovala rok, vyzkoušet chůzi mezi kužely s brýlemi. Ty navozovaly pocit stavu, ve kterém se nachází člověk po naměření jednoho a půl promile. Poučnou vsuvku každý zúčastněný cyklista kvitoval a díky brýlím nebyla nouze o zábavné momenty.

Jeden z návštěvníků, pan Milan, který by prý jedno naměřené pivo cyklistům klidně povolil, závěrem dodal: „Akce byla určitě poučná. Dozvěděl jsem se, že je cyklistická přilba do 18 let povinná. O tom jsou neměl nejmenší tušení.“

Statistiky

V rámci celé České republiky zemřelo na silnicích v loňském roce 44 cyklistů. Na Liberecký kraj pak připadl jeden z nich, dalších 18 cyklistů bylo zraněno těžce a 147 lehce.

Vizitka autora

 

Šárka Steinová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: steinova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz

 
Foto Tým silniční bezpečnosti; Šárka Steinová
 


 

Kam dál?

FOTO: Obličej z hlíny nebo křídla z listů? Festival Proměny nadchnul...

středa, 30. května 2018, 13:58

Festival s názvem Proměny probral v sobotu 26. května k životu zaniklou obec Jabloneček, která se nachází na území Geoparku...

FOTO: Dvojboj svatého Floriana aneb jak děti končily v kádi s vodou

středa, 30. května 2018, 07:01

Minulý víkend patřil mladým hasičům. Sedmadvacátý ročník dětské soutěže s názvem Dvojboj svatého Floriana se uskutečnil v...

Děti se učí, rodiče nakupují - Dopravní hrátky v OC NISA

úterý, 29. května 2018, 10:12

Obchodní centrum Nisa, jenž je součástí největší české realitní skupiny CPI Property Group, ve spolupráci s Týmem silniční...

Liberecká iQLANDIA také myslí na děti. Den plný zábavy je pro ně...

úterý, 29. května 2018, 07:45

Nabitý program v zábavním a poznávacím libereckém centru iQLANDIA je připraven na 2. června. Ve venkovních prostorách tohoto...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.