Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Kličkování mezi kužely s jedním a půl promile? Součást osvětové akce jménem Na kole bezpečně

 
čtvrtek, 31. května 2018, 11:45

Brýle, které simulují jedno a půl promile v krvi, cenné rady a informace nebo cyklolékárnička zdarma? To všechno čekalo na cyklisty 30. května u stánku v rámci dopravně preventivní akce, kterou připravil Liberecký kraj ve spolupráci s policií a Týmem silniční bezpečnosti.

Na cyklisty, kteří se včera zastavili od tří do pěti na cyklostezce U Nisy, konkrétně kousek za křižovatkou s Londýnskou ulicí nedaleko stadionu, čekalo překvapení v podobě dobře viditelného stánku, který měl na dvě hodiny sloužit nejen jako informační středisko ale cyklisté si odtud mohli odnést i nejrůznější předměty. Z nepovinné výbavy se jednalo o reflexní pásky či cyklolékárničku. Propisky, kšiltovky či bonbóny zase byly zástupci upomínkových předmětů. 

První ročník tohoto projektu byl komplexně zaměřen na cyklisty v silničním provozu, a to z důvodu že se jedná o jednu z nejohroženějších skupin. „Na této akci se dozvědí jakou cyklistickou přilbu si vybrat a jak ji správně používat, v jakém technickém stavu mají mít jízdní kolo a jakým způsobem ho udržovat nebo jaká je povinná výbava jízdního kola,“ sdělila mluvčí policie Vlasta Suchánková.

U stánku se tak rozdávaly zdarma zejména cyklolékárničky, které jsou součástí nepovinné výbavy, a to z důvodu zvýšení pocitu bezpečnosti. „Žijeme v horách, v nádherné přírodě. V té když už se něco stane je mnohdy nemožné si okamžitě přivolat první pomoc. Taková praktická lékárnička pak může zachránit lidský život,“ konstatoval náměstek hejtmana Marek Pieter, který společně se svou rodinou jezdí na kole do Jizerských hor. Skladná lékárnička, kterou cyklista pomocí suchých zipů připevní na rám kola, je běžně dostupná například v e-shopech.

Cyklisté měli dokonce možnost si v rámci akce, která se připravovala rok, vyzkoušet chůzi mezi kužely s brýlemi. Ty navozovaly pocit stavu, ve kterém se nachází člověk po naměření jednoho a půl promile. Poučnou vsuvku každý zúčastněný cyklista kvitoval a díky brýlím nebyla nouze o zábavné momenty.

Jeden z návštěvníků, pan Milan, který by prý jedno naměřené pivo cyklistům klidně povolil, závěrem dodal: „Akce byla určitě poučná. Dozvěděl jsem se, že je cyklistická přilba do 18 let povinná. O tom jsou neměl nejmenší tušení.“

Statistiky

V rámci celé České republiky zemřelo na silnicích v loňském roce 44 cyklistů. Na Liberecký kraj pak připadl jeden z nich, dalších 18 cyklistů bylo zraněno těžce a 147 lehce.

Vizitka autora

 

Šárka Steinová

redaktorka portálu Liberecká Drbna

kontakt: steinova@libereckadrbna.cz

Liberecká Drbna je v pořadí třetím z regionálních zpravodajských webů projektu ČeskáDrbna.cz

 
Foto Tým silniční bezpečnosti; Šárka Steinová
 


 

Kam dál?

Pod pařezem Stromu republiky u Zlatého Lva našli schránku. Byla tam...

pondělí, 28. května 2018, 14:14

Bylo jí třináct, když Jaroslava Chotěnovská sledovala představitele města, jak 28. října 1946 sází Strom republiky. Po...

Tropické teploty a bouřky. Do Liberce tento týden dorazí léto

pondělí, 28. května 2018, 09:13

Těšili jste se na závěr května s příjemnými jarními teplotami a vlahým deštíkem? Zapomeňte, tento týden bude vedro, které jen...

Kraj chce přiblížit menšiny většině. Dá na to milion korun

pondělí, 28. května 2018, 07:41

Několik národnostních menšin žije na území Libereckého kraje. Ty se potýkají s nejrůznějšími problémy, často jsou od české...

Kvůli agresivnímu řidiči musel prudce brzdit a havaroval. Viník ujel,...

pátek, 25. května 2018, 18:30

K dopravní nehodě se zraněním došlo ve středu ráno na silnici 13 u Bílého Kostela. Agresivní řidič tam nebezpečně předjížděl,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Realitní makléři zřejmě budou muset mít potřebnou kvalifikaci

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda schválila návrh novely zákona, která mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Realitní kanceláře vesměs vítají, že se podle nich tolik potřebná regulace vůbec přichystala. Mají však řadu výhrad.

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Informovala o tom agentura Reuters. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad. V roce 2017 činil růst čínského HDP 6,8 procenta.