Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec bude mít svou vlastní pohřební službu. Podle Likremu jde však o nekalou konkurenci

 
pondělí, 18. června 2018, 17:50

Liberec bude od července provozovat vlastní pohřební službu, která bude cílit hlavně na nejchudší obyvatele. Tento krok města se však nelíbí největší pohřební firmě zvané Likrem, která ho považuje za likvidační. Ta se v důsledku toho obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Místní největší pohřební firma Likrem počínání města kritizuje a označuje ho za nekalou konkurenci. Jednatel firmy Ladislav Kopal dnes řekl, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Právník nám doporučil, že podnět máme podat, až začne služba fungovat, zatím není co rozporovat,“ uvedl jednatel Likremu. Na úřad proto podá stížnost v srpnu. „Aby byl podnět kvalifikovaný, musíme vyjít minimálně z měsíční činnosti, abychom to dokázali popsat,“ dodal Kopal.

Liberec bude nabízet pohřby za ceny, které budou patřit mezi nejnižší v republice. Základní cena s obřadem se bude pohybovat kolem 17.000 korun. Pokud si pozůstalí neobjednají všechny služby, zaplatí méně.

Se svoji pohřební službou chce město cílit hlavně na nejchudší obyvatele, aby si mohli dovolit vypravit pohřeb pro své nejbližší, i napomoci tomu, aby přibylo pohřbů s obřadem. „My bychom chtěli motivovat občany morálně i ekonomicky, aby své zemřelé důstojně pohřbívali,“ uvedl již dříve náměstek pro sociální oblast Ivan Langr.

Ročně se v libereckém krematoriu uskuteční 2000 až 2500 kremací, pohřbů s obřadem je jen asi 230. Město by chtělo jejich počet alespoň zdvojnásobit. Podle Kopala bude město nabízet pohřby za ceny, jimž budou moci soukromé firmy jen těžko konkurovat. Už dříve spočítal, že takový pohřeb, jaký bude mít město v nabídce, by vyšel na 23.000 korun, aby soukromá firma mohla zaplatit zaměstnance a vydělala si na obnovu vybavení. „Budeme vypadat jako grázlové, protože my si na rozdíl od města musíme na všechno vydělat. Kdežto oni dají požadavek a najdou to v rozpočtu. To jsou podmínky naprosto neměřitelné,“ dodal Kopal.

Myslí si také, že služba bude pro město ztrátová. Vedoucí odboru správy veřejného majetku David Novotný to odmítá. „Doplácet na službu nebudeme, to by byla jinak nedovolená veřejná podpora,“ řekl dnes ČTK. Podle něj mají ceny spočítané tak, že si vydělají i na průběžné opravy krematoria. I to si bude město od července provozovat samo. Už dříve Novotný uvedl, že město soukromým firmám konkurovat nechce. „Nehrozí, že zkrachují. Budeme se specializovat na jeden druh pohřbu,“ řekl vedoucí odboru.

Foto Luboš Vrabec | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Frýdlant se baví. Kulturní akce proběhne na čtyřech místech ve městě

pátek, 15. června 2018, 18:30

Hlavní program na náměstí, ale dílčí akce v městském parku, v kostele Nalezení svatého Kříže a v areálu Střední školy hospodářské...

V Liberci se bude točit americký velkofilm. Produkce hledá stovky...

čtvrtek, 14. června 2018, 11:32

Velkým tajemstvím je prozatím obestřeno natáčení amerického velkofilmu, jehož některé scény budou vznikat už v září v Liberci....

V Rochlici našli mrtvolu muže. Pitva objasní příčinu a okolnosti smrti

čtvrtek, 14. června 2018, 09:10

Kriminalisté se od včerejšího odpoledne (13. června) zabývají nálezem těla mrtvého muže v ulici U Močálu v liberecké Rochlici....

Hledá se svědkyně nehody auta s cyklistou na Hodkovické. Zraněnému...

středa, 13. června 2018, 14:01

S otřesem mozku vyvázl cyklista po nehodě, ke které došlo v úterý 29. května zhruba v 17.15 na Hodkovické ulici v Doubí. Cyklista...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • FOTO: V Nise nedaleko Babylonu leželo mrtvé...

  • Policisté pátrají po náramku z Pandory....

  • Čelní srážku aut nepřežil čtyřiadvacetiletý...

  • Na Šalďáku srazila tramvaj mladou dívku,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rádio Svoboda: Babišovi mladšímu hrozí postih ukrajinských úřadů

Andreji Babišovi mladšímu hrozí za pobyt na Krymu zákaz vjezdu na Ukrajinu a pokuta za nezákonné překročení hranic. V rozhovoru pro ukrajinskou službu Rádia Svoboda to dnes oznámil Oleh Sloboďan z kanceláře šéfa ukrajinské pohraniční služby. Babiš mladší tvrdí, že byl na Krym unesen a dopraven tranzitem přes Moskvu. Jeho otec únos popírá. Podle dostupných informací z českých médií ale Babiš mladší z Krymu cestoval i dál na jih Ukrajiny.

Studenti na libereckých kolejích se opět nesmějí sprchovat, na vině je bakterie legionella

Před dvěma lety se na kolejích Technické univerzity v Liberci potýkali s bakterií legionellou, kvůli které nemohli studenti do sprch. Nyní se problém vrací.

Policie se zatím bez odezvy pokouší kontaktovat Babiše mladšího

Policie se pokouší o navázání přímého kontaktu s Andrejem Babišem mladším poté, co napsal e-mail serveru Seznam Zprávy, kde žádal o kontakt s vyšetřovateli svého údajného únosu. Snaha je zatím bez odezvy, uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel pražské policie Jan Ptáček. Když se letos dříve policie zabývala údajným únosem syna premiéra Andreje Babiše (ANO), nezjistila skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, dodal.