Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec bude mít svou vlastní pohřební službu. Podle Likremu jde však o nekalou konkurenci

 
pondělí, 18. června 2018, 17:50

Liberec bude od července provozovat vlastní pohřební službu, která bude cílit hlavně na nejchudší obyvatele. Tento krok města se však nelíbí největší pohřební firmě zvané Likrem, která ho považuje za likvidační. Ta se v důsledku toho obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Místní největší pohřební firma Likrem počínání města kritizuje a označuje ho za nekalou konkurenci. Jednatel firmy Ladislav Kopal dnes řekl, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Právník nám doporučil, že podnět máme podat, až začne služba fungovat, zatím není co rozporovat,“ uvedl jednatel Likremu. Na úřad proto podá stížnost v srpnu. „Aby byl podnět kvalifikovaný, musíme vyjít minimálně z měsíční činnosti, abychom to dokázali popsat,“ dodal Kopal.

Liberec bude nabízet pohřby za ceny, které budou patřit mezi nejnižší v republice. Základní cena s obřadem se bude pohybovat kolem 17.000 korun. Pokud si pozůstalí neobjednají všechny služby, zaplatí méně.

Se svoji pohřební službou chce město cílit hlavně na nejchudší obyvatele, aby si mohli dovolit vypravit pohřeb pro své nejbližší, i napomoci tomu, aby přibylo pohřbů s obřadem. „My bychom chtěli motivovat občany morálně i ekonomicky, aby své zemřelé důstojně pohřbívali,“ uvedl již dříve náměstek pro sociální oblast Ivan Langr.

Ročně se v libereckém krematoriu uskuteční 2000 až 2500 kremací, pohřbů s obřadem je jen asi 230. Město by chtělo jejich počet alespoň zdvojnásobit. Podle Kopala bude město nabízet pohřby za ceny, jimž budou moci soukromé firmy jen těžko konkurovat. Už dříve spočítal, že takový pohřeb, jaký bude mít město v nabídce, by vyšel na 23.000 korun, aby soukromá firma mohla zaplatit zaměstnance a vydělala si na obnovu vybavení. „Budeme vypadat jako grázlové, protože my si na rozdíl od města musíme na všechno vydělat. Kdežto oni dají požadavek a najdou to v rozpočtu. To jsou podmínky naprosto neměřitelné,“ dodal Kopal.

Myslí si také, že služba bude pro město ztrátová. Vedoucí odboru správy veřejného majetku David Novotný to odmítá. „Doplácet na službu nebudeme, to by byla jinak nedovolená veřejná podpora,“ řekl dnes ČTK. Podle něj mají ceny spočítané tak, že si vydělají i na průběžné opravy krematoria. I to si bude město od července provozovat samo. Už dříve Novotný uvedl, že město soukromým firmám konkurovat nechce. „Nehrozí, že zkrachují. Budeme se specializovat na jeden druh pohřbu,“ řekl vedoucí odboru.

Foto Luboš Vrabec | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Frýdlant se baví. Kulturní akce proběhne na čtyřech místech ve městě

pátek, 15. června 2018, 18:30

Hlavní program na náměstí, ale dílčí akce v městském parku, v kostele Nalezení svatého Kříže a v areálu Střední školy hospodářské...

V Liberci se bude točit americký velkofilm. Produkce hledá stovky...

čtvrtek, 14. června 2018, 11:32

Velkým tajemstvím je prozatím obestřeno natáčení amerického velkofilmu, jehož některé scény budou vznikat už v září v Liberci....

V Rochlici našli mrtvolu muže. Pitva objasní příčinu a okolnosti smrti

čtvrtek, 14. června 2018, 09:10

Kriminalisté se od včerejšího odpoledne (13. června) zabývají nálezem těla mrtvého muže v ulici U Močálu v liberecké Rochlici....

Hledá se svědkyně nehody auta s cyklistou na Hodkovické. Zraněnému...

středa, 13. června 2018, 14:01

S otřesem mozku vyvázl cyklista po nehodě, ke které došlo v úterý 29. května zhruba v 17.15 na Hodkovické ulici v Doubí. Cyklista...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V objednané zásilce mu omylem dorazil také...

  • Další uzavírka v centru. Do konce prázdnin...

  • VIDEO: Policie pátrá po viníkovi nehody,...

  • FOTO: Zlomená vidlice, prasklá helma....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zajímá vás přítomnost úředníků na krajském úřadě? Teď už se ji na internetu nedozvíte

Telefonní seznam Krajského úřadu Kraje Vysočina už zhruba týden nenabízí aktuální přehled přítomností označených barevnými symboly u konkrétních jmen jednotlivých pracovníků. V praxi to znamená, že na internetu i nadále najdete u jmen kolegyň a kolegů jejich pracovní kontaktní informace, nikoli však aktuální informaci o jejich přítomnosti na pracovišti, popisuje změnu ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

Afričan, kterého v tramvaji zmlátili fanoušci Sigmy Olomouc, utrpěl trauma. Nepřijde k soudu

Sedmatřicetiletý Afričan, kterého v pražské MHD napadli fotbaloví chuligáni podporující tým SK Sigma Olomouc, trpí posttraumatickou stresovou poruchou, depresemi a komplikacemi v práci. Podle serveru Lidovky.cz to plyne z obžaloby. Tři agresoři předstoupí před soud počátkem září. Napadený se soudu pravděpodobně zúčastní přes video.

Potravinářská inspekce zjistila v obchodním řetězci Tesco čaj s nebezpečnými alkaloidy

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila v sítí obchodního řetězce Tesco nevyhovující bylinný čaj. Podle laboratorní analýzy obsahoval nebezpečný atropin a skopolamin, tropované alkaloidy, u kterých jsou prokázány negativní účinky na lidské zdraví.