Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Liberec bude mít svou vlastní pohřební službu. Podle Likremu jde však o nekalou konkurenci

 
pondělí, 18. června 2018, 17:50

Liberec bude od července provozovat vlastní pohřební službu, která bude cílit hlavně na nejchudší obyvatele. Tento krok města se však nelíbí největší pohřební firmě zvané Likrem, která ho považuje za likvidační. Ta se v důsledku toho obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Místní největší pohřební firma Likrem počínání města kritizuje a označuje ho za nekalou konkurenci. Jednatel firmy Ladislav Kopal dnes řekl, že se kvůli tomu obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Právník nám doporučil, že podnět máme podat, až začne služba fungovat, zatím není co rozporovat,“ uvedl jednatel Likremu. Na úřad proto podá stížnost v srpnu. „Aby byl podnět kvalifikovaný, musíme vyjít minimálně z měsíční činnosti, abychom to dokázali popsat,“ dodal Kopal.

Liberec bude nabízet pohřby za ceny, které budou patřit mezi nejnižší v republice. Základní cena s obřadem se bude pohybovat kolem 17.000 korun. Pokud si pozůstalí neobjednají všechny služby, zaplatí méně.

Se svoji pohřební službou chce město cílit hlavně na nejchudší obyvatele, aby si mohli dovolit vypravit pohřeb pro své nejbližší, i napomoci tomu, aby přibylo pohřbů s obřadem. „My bychom chtěli motivovat občany morálně i ekonomicky, aby své zemřelé důstojně pohřbívali,“ uvedl již dříve náměstek pro sociální oblast Ivan Langr.

Ročně se v libereckém krematoriu uskuteční 2000 až 2500 kremací, pohřbů s obřadem je jen asi 230. Město by chtělo jejich počet alespoň zdvojnásobit. Podle Kopala bude město nabízet pohřby za ceny, jimž budou moci soukromé firmy jen těžko konkurovat. Už dříve spočítal, že takový pohřeb, jaký bude mít město v nabídce, by vyšel na 23.000 korun, aby soukromá firma mohla zaplatit zaměstnance a vydělala si na obnovu vybavení. „Budeme vypadat jako grázlové, protože my si na rozdíl od města musíme na všechno vydělat. Kdežto oni dají požadavek a najdou to v rozpočtu. To jsou podmínky naprosto neměřitelné,“ dodal Kopal.

Myslí si také, že služba bude pro město ztrátová. Vedoucí odboru správy veřejného majetku David Novotný to odmítá. „Doplácet na službu nebudeme, to by byla jinak nedovolená veřejná podpora,“ řekl dnes ČTK. Podle něj mají ceny spočítané tak, že si vydělají i na průběžné opravy krematoria. I to si bude město od července provozovat samo. Už dříve Novotný uvedl, že město soukromým firmám konkurovat nechce. „Nehrozí, že zkrachují. Budeme se specializovat na jeden druh pohřbu,“ řekl vedoucí odboru.

Foto Luboš Vrabec | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Frýdlant se baví. Kulturní akce proběhne na čtyřech místech ve městě

pátek, 15. června 2018, 18:30

Hlavní program na náměstí, ale dílčí akce v městském parku, v kostele Nalezení svatého Kříže a v areálu Střední školy hospodářské...

V Liberci se bude točit americký velkofilm. Produkce hledá stovky...

čtvrtek, 14. června 2018, 11:32

Velkým tajemstvím je prozatím obestřeno natáčení amerického velkofilmu, jehož některé scény budou vznikat už v září v Liberci....

V Rochlici našli mrtvolu muže. Pitva objasní příčinu a okolnosti smrti

čtvrtek, 14. června 2018, 09:10

Kriminalisté se od včerejšího odpoledne (13. června) zabývají nálezem těla mrtvého muže v ulici U Močálu v liberecké Rochlici....

Hledá se svědkyně nehody auta s cyklistou na Hodkovické. Zraněnému...

středa, 13. června 2018, 14:01

S otřesem mozku vyvázl cyklista po nehodě, ke které došlo v úterý 29. května zhruba v 17.15 na Hodkovické ulici v Doubí. Cyklista...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Podle Babiše není výrok Novákové důvodem k zásadním krokům

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům, řekl novinářům v Jeruzalémě premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz, zda Novákovou odvolá. Vyjádření ministryně v nedělním pořadu 168 hodin České televize, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí a Češi spíš hledají připojení k wi-fi sítím, považuje za nešťastné.

VIDEO: Legendární Čtyřlístek letos slaví 50 let. K narozeninám vychází celovečerní film

Legendární český komiks Čtyřlístek letos oslaví 50 let! U příležitosti kulatého výročí vstoupí 4. dubna do kin celovečerní film s názvem Velké dobrodružství Čtyřlístku.

Ozzy Osbourne ruší ze zdravotních důvodů další koncerty

Legendární Ozzy Osbourne byl nucen odložit další část svého rozlučkového turné No More Tours 2. Zpěvákův management oznámil, že se ruší koncerty v Austrálii, Novém Zélandu a Japonsku. Děje se tak ze zdravotních důvodů. Už dříve byla zrušena i evropská část šňůry.