Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Demolice Kováku opět zrušena. Kauza se táhne už pět let

 
neděle, 26. srpna 2018, 10:31

Chrastava na Liberecku už pět let usiluje o demolici zchátralé ubytovny Kovák. Budova je více než osm let prázdná, chátrá a ohrožuje okolí. Místní stavební úřad opakovaně zbourání objektu vlastníkovi nařídil, Krajský úřad v Liberci ale vždy rozhodnutí zrušil a vrátil řízení na začátek. Radnice se kvůli tomu už loni obrátila na Nejvyšší správní soud. Dokud ale kraj řízení nezastaví, nemůže se soud věcí zabývat.

Poslední rozhodnutí krajského úřadu dostala radnice ve středu, už potřetí nařízenou demolici úředníci zrušili a řízení vrátili na začátek. „Ministerstvo pro místní rozvoj přitom ve svém rozhodnutí letos na jaře krajskému úřadu jasně nařídilo, aby v případě, že zjistí, že demolice podle stavebního zákona není možná, tak aby spolu se zrušením rozhodnutí o demolici řízení zastavil, aby se město mohlo bránit u soudu," řekl starosta Chrastavy Michael Canov.

Stavební úřad ale má o věci rozhodovat znovu, Canov proto znovu podal podnět na ministerstvo, aby ve věci rozhodlo. Ubytovna Kovák byla postavena v 70. letech minulého století pro učně tehdejšího chrastavského závodu Elitex. V polovině 90. let získal objekt pražský podnikatel Radim Urban a proměnil ho v ubytovnu. Přespávalo tam i 200 lidí, i když kapacita nebyla ani poloviční.

Kvůli nevyhovujícím podmínkám musel být objekt na začátku roku 2010 vyklizen. Majitel se ho pak pokoušel prodat, ale neúspěšně. Před dvěma lety přišel s projektem přestavět zchátralý dům na malometrážní byty. Projekt za 27 milionů korun ale zastupitelé odmítli. Nevěřili, že by tam znovu nevznikla ubytovna.

Radnice chce, aby zchátralý objekt zmizel, obává se, že by rozpadající se stavba mohla někoho vážně zranit, nebo i zabít. Podle posledního rozhodnutí krajských úředníků ale stačí vybourat závadné části, jako je výplňové zdivo, a nechat základní skelet, který bude možné využít. „To by ovšem vedlo k ještě větší nebezpečnosti stavby. U obnaženého železobetonového skeletu by se bezpochyby snížila jeho celková tuhost a statická odolnost a zrychlila jeho koroze," řekl starosta, který se obává, že by skelet lákal především děti k horolezeckým kouskům. „Bylo by jen otázkou času, kdy se tam někdo zabije pádem z výšky," dodal.

Napsal(a) ČTK | Foto Chrastava
 


 

Kam dál?

Přišel déšť, zákaz rozdělávání ohňů byl zrušen

pátek, 24. srpna 2018, 14:39

Hejtman Martin Půta zrušil nařízení, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku...

V bahně zámeckého rybníka ve Frýdlantu našli zlatý poklad

pátek, 24. srpna 2018, 08:29

Při odtěžování usazenin v zámeckém rybníku ve Frýdlantu na Liberecku se našlo 42 převážně zlatých mincí z 16. a 17. století....

Zákaz koupání v jablonecké přehradě, je plná sinic. Voda není dobrá...

čtvrtek, 23. srpna 2018, 10:11

Hygienici zakázali koupání v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Důvodem jsou sinice. Zákaz koupání platí v Libereckém kraji...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.