Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POCTY HEJTMANA 2018: Za celoživotní dílo byl oceněn autor ikonické fotografie Václav Toužimský

 
úterý, 6. listopadu 2018, 10:44

Jednadvacátý srpen 1968 v Liberci asi nejlépe vystihuje dobová fotografie padajícího domu, do kterého najel tank sovětských okupantů na místním náměstí. Jejím autorem je reportážní fotograf Václav Toužimský, který byl nominován na Poctu hejtmana nejen za tuto fotografii, ale i za celoživotní přínos v oblasti fotografické tvorby.

Ve svém vyprávění, jakým způsobem zachytil tento moment, zůstává i nadále skromný. Nikterak prý nepřemýšlel, že by mohl vyfotografovat jeden z nejdramatičtějších okamžiků, kdy sovětský tank najíždí do podloubí domu na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Václav Toužimský se dokonce zpočátku domníval, že jde o cvičení sovětské armády.

Fotografie zachycující první okamžiky okupace nejen v Liberci, ale i v celém Československu, vstoupila do dějin nejen Libereckého kraje. Toužimský vlastnil negativy fotografií do roku 1969, kdy mu byly zabaveny příslušníky StB. Do povědomí současné generace se dostaly až díky projektu Živá paměť, který připomíná osudové okamžiky minulého století v Liberci.

Václav Toužimský (8. 5. 1935, Liberec)

Pocta hejtmana udělena za celoživotní přínos v oblasti fotografické tvorby

  • Fotograf s důrazem na reportážní fotografii.
  • Autor dnes již legendární fotografie, která zachytila padající dům na libereckém náměstí v době okupace v srpnu 1968.
Napsal(a) Liberecký kraj | Foto Liberecký kraj
 


 

Kam dál?

Rodiny s dětmi bude Ralskem provádět ježek Emil

pondělí, 5. listopadu 2018, 19:22

Návštěvníky by do bývalého vojenského prostoru Ralsko mohla nalákat zcela nová aplikace, která je zároveň zábavnou hrou. Dospělým...

Připravte letos nezapomenutelný vánoční večírek

pondělí, 5. listopadu 2018, 15:45

Žádný Mikuláš, žádné strašení čertem. Liberecké firmy mohou dát letos přednost zcela jinému pojetí předvánoční setkání, takzvané...

Zemřel herec a fotbalový rozhodčí Zdeněk Nádeník, zkolaboval...

neděle, 4. listopadu 2018, 13:15

V tragickou událost se proměnil včerejší fotbalový zápas Železného Brodu s Českou Lípou. Během hry totiž zkolaboval teprve...

Začala sbírka ke Dni válečných veteránů, podpořit jí lze zakoupením...

sobota, 3. listopadu 2018, 11:13

Na mnoha místech lze od začátku listopadu koupit kvítek vlčího máku – symbol Dne válečných veteránů. Jeho pořízením kupující...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zemanův tým odmítl další bezzásahové zóny

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se dnes na zámku v Lánech zabýval kůrovcovou kalamitou i vodními stavbami na Labi. Kvůli napadení stromů kůrovcem odmítl snahy rozšiřovat takzvané bezzásahové zóny v národních parcích, což se týká především Šumavy. Kritizoval také odklad stavby plavebních stupňů Děčín a Přelouč, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Schůzky u prezidenta se zúčastnil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), jeho předchůdce ve funkci Tomáš Podivínský (KDU-ČSL) a jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Jak je to s osobními údaji na internetu?

Se svými osobními údaji nakládáme na internetu v podstatě denně. Internetové společnosti běžně využívají osobní údaje k cílenému marketingu. Díky tomu se Google dostal mezi tři nejvíce ceněné značky na světě. Loňská aféra s britskou konzultantskou společností Cambridge Analytica také ukázala, že osobní údaje zadané samotnými uživateli na sociální sítě mohou být zneužity dokonce k ovlivnění voleb. Co všechno se rozumí osobními údaji a jaká práva v souvislosti s nimi mají fyzické osoby?

Zhruba 190 tisíc seniorů v Česku nemá starobní penzi ani 10 tisíc korun

Zhruba 190 tisíc seniorek a seniorů musí měsíčně vystačit s důchodem pod 10 tisíc korun. Kolem 60 tisíc lidí pak nemá starobní penzi ani 8000 korun. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které sněmovnímu sociálnímu výboru poskytla zastupující náměstkyně ministerstva práce pro pojistné systémy a dávky Kateřina Jirková. Hranice příjmové chudoby pro samotného člověka loni v ČR činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.