Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Charitativní bazar nabídne stovky kabelek. Výtěžek podpoří děti bez obědů

 
čtvrtek, 8. listopadu 2018, 13:38

Stovky kabelek všech barev, velikostí i značek budou k mání na Kabelkovém bazaru. Pátý ročník charitativní akce se koná už tuto sobotu 10. listopadu 2018 v OC Forum Liberec.

Prodej vypukne úderem deváté, od 11.00 hodin se bude konat dražba těch nejlepších kousků. Dražit se bude například exkluzivní značka Furla. V roli modelek se představí herečky DFXŠ v Liberci – Jana Hejret Vojtková. Eliška Jansová, Michaela Fojtová a také jejich kolegyně z Ostravy, Lucie Žáčková, známá třeba ze seriálu Rapl.

Ceny od 25 korun

Kabelky v bazaru se budou prodávat od 25 korun. Právě tolik stojí jeden školní oběd. Ne každé dítě si ho však může dovolit. Nikoliv proto, že by se rodiče chovali asociálně, jak si řada lidí myslí. „Velmi často jde o samoživitele a samoživitelky, kteří po odchodu partnera zůstanou bez dalšího příjmu, mnohdy jen těžce vymáhají výživné a na státní příspěvky nedosáhnou, protože třeba jen o pár korun přesáhnou výdělkem hranici životního minima, které je nutné pro výpočet dávek,“ vysvětluje za organizátory novinářka Jana Švecová.

Výtěžek akce putuje právě na konto projektu Obědy pro děti, kde jsou peníze na základě žádosti ředitelů škol podle přísné metodiky přidělovány konkrétním dětem přímo do školních jídelen.

Učitelé a další odborníci dlouhodobě poukazují na fakt, že děti, které jsou bez obědů, bývají více unavené, vykazují horší výsledky a často jsou vyčleňovány z dětských kolektivů, což nepříznivě působ na jejich psychiku. Nejen to, navíc nemohou navštěvovat ani školní družinu, protože pobyt tam je vázán právě s obědy ve školní jídelně.

Tři tisíce dětí pod hranicí chudoby

Cílem akce je upozornit na fakt, že jen v Libereckém kraji žije podle údajů úřadu práce pod hranicí chudoby na tři tisíce dětí a zároveň informovat, že rodiče si mohou požádat o hrazení obědů prostřednictvím školy. Ta se pak může obrátit buď na projekt Obědy pro děti nadace Women for Women nebo na MPSV prostřednictvím Krajského úřadu v Liberci. Ten ostatně patřil mezi první v republice, které se do projektu zapojily.

O tom, že chudých dětí v kraji, navzdory prosperitě ČR přibývá, hovoří i poslední čísla. „Zatímco ve předloni žádalo 43 škol pro 976 žáků, loni už to bylo 62 škol pro 1226 dětí. Předpokládáme, že na letošek se počet žádostí ještě zvýší,“ dokládá Eva Martinková.

Sbírá celý Liberec

Jen loni se prodejem kabelek podařilo vydělat 50 tisíc korun. To je v přepočtu dva tisíce školních obědů. Kabelky do dražby nosí lidé z celého Liberce. Do akce se postupně zapojily i některé instituce. Kabelky do bazaru sbírají například zaměstnanci Krajské nemocnice v Liberci, Krajské a vědecké knihovny, Krajského úřadu, jabloneckého magistrátu nebo dokonce Policie ČR. „Letos se k nám připojili dokonce i zaměstnanci rýnovické věznice, je to pěkná akce, kterou chceme podpořit,“ říká mluvčí krajského ředitelství v Liberci Vladimíra Šrýtrová.

Tisková zpráva | Foto Kabelkový bazar
 


 

Kam dál?

Na Slovensku euro funguje, v Česku by mohlo také

středa, 7. listopadu 2018, 12:23

Studenti Technické univerzity v Liberci debatovali s odborníky na problematiku eura. Setkání na téma „Proč mají Slováci rádi euro...

Soud v Liberci zamítl stížnosti na výsledky voleb. Může proběhnout...

úterý, 6. listopadu 2018, 12:19

Soud v Liberci zamítl další čtyři stížnosti na výsledky komunálních voleb v obcích v Libereckém kraji, dvě se týkaly Jablonce a...

POCTY HEJTMANA 2018: Za celoživotní dílo byl oceněn autor ikonické...

úterý, 6. listopadu 2018, 10:44

Jednadvacátý srpen 1968 v Liberci asi nejlépe vystihuje dobová fotografie padajícího domu, do kterého najel tank sovětských...

Ve středu se slavnostně otevře nové centrum sociálních služeb ve...

pondělí, 5. listopadu 2018, 07:45

Bývalá galanterie v ulici Míru se po měsících prací proměnila v moderní a plně funkční Centrum 1407, které bude sídlem sociálních...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.