Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Charitativní bazar nabídne stovky kabelek. Výtěžek podpoří děti bez obědů

 
čtvrtek, 8. listopadu 2018, 13:38

Stovky kabelek všech barev, velikostí i značek budou k mání na Kabelkovém bazaru. Pátý ročník charitativní akce se koná už tuto sobotu 10. listopadu 2018 v OC Forum Liberec.

Prodej vypukne úderem deváté, od 11.00 hodin se bude konat dražba těch nejlepších kousků. Dražit se bude například exkluzivní značka Furla. V roli modelek se představí herečky DFXŠ v Liberci – Jana Hejret Vojtková. Eliška Jansová, Michaela Fojtová a také jejich kolegyně z Ostravy, Lucie Žáčková, známá třeba ze seriálu Rapl.

Ceny od 25 korun

Kabelky v bazaru se budou prodávat od 25 korun. Právě tolik stojí jeden školní oběd. Ne každé dítě si ho však může dovolit. Nikoliv proto, že by se rodiče chovali asociálně, jak si řada lidí myslí. „Velmi často jde o samoživitele a samoživitelky, kteří po odchodu partnera zůstanou bez dalšího příjmu, mnohdy jen těžce vymáhají výživné a na státní příspěvky nedosáhnou, protože třeba jen o pár korun přesáhnou výdělkem hranici životního minima, které je nutné pro výpočet dávek,“ vysvětluje za organizátory novinářka Jana Švecová.

Výtěžek akce putuje právě na konto projektu Obědy pro děti, kde jsou peníze na základě žádosti ředitelů škol podle přísné metodiky přidělovány konkrétním dětem přímo do školních jídelen.

Učitelé a další odborníci dlouhodobě poukazují na fakt, že děti, které jsou bez obědů, bývají více unavené, vykazují horší výsledky a často jsou vyčleňovány z dětských kolektivů, což nepříznivě působ na jejich psychiku. Nejen to, navíc nemohou navštěvovat ani školní družinu, protože pobyt tam je vázán právě s obědy ve školní jídelně.

Tři tisíce dětí pod hranicí chudoby

Cílem akce je upozornit na fakt, že jen v Libereckém kraji žije podle údajů úřadu práce pod hranicí chudoby na tři tisíce dětí a zároveň informovat, že rodiče si mohou požádat o hrazení obědů prostřednictvím školy. Ta se pak může obrátit buď na projekt Obědy pro děti nadace Women for Women nebo na MPSV prostřednictvím Krajského úřadu v Liberci. Ten ostatně patřil mezi první v republice, které se do projektu zapojily.

O tom, že chudých dětí v kraji, navzdory prosperitě ČR přibývá, hovoří i poslední čísla. „Zatímco ve předloni žádalo 43 škol pro 976 žáků, loni už to bylo 62 škol pro 1226 dětí. Předpokládáme, že na letošek se počet žádostí ještě zvýší,“ dokládá Eva Martinková.

Sbírá celý Liberec

Jen loni se prodejem kabelek podařilo vydělat 50 tisíc korun. To je v přepočtu dva tisíce školních obědů. Kabelky do dražby nosí lidé z celého Liberce. Do akce se postupně zapojily i některé instituce. Kabelky do bazaru sbírají například zaměstnanci Krajské nemocnice v Liberci, Krajské a vědecké knihovny, Krajského úřadu, jabloneckého magistrátu nebo dokonce Policie ČR. „Letos se k nám připojili dokonce i zaměstnanci rýnovické věznice, je to pěkná akce, kterou chceme podpořit,“ říká mluvčí krajského ředitelství v Liberci Vladimíra Šrýtrová.

Tisková zpráva | Foto Kabelkový bazar
 


 

Kam dál?

Na Slovensku euro funguje, v Česku by mohlo také

středa, 7. listopadu 2018, 12:23

Studenti Technické univerzity v Liberci debatovali s odborníky na problematiku eura. Setkání na téma „Proč mají Slováci rádi euro...

Soud v Liberci zamítl stížnosti na výsledky voleb. Může proběhnout...

úterý, 6. listopadu 2018, 12:19

Soud v Liberci zamítl další čtyři stížnosti na výsledky komunálních voleb v obcích v Libereckém kraji, dvě se týkaly Jablonce a...

POCTY HEJTMANA 2018: Za celoživotní dílo byl oceněn autor ikonické...

úterý, 6. listopadu 2018, 10:44

Jednadvacátý srpen 1968 v Liberci asi nejlépe vystihuje dobová fotografie padajícího domu, do kterého najel tank sovětských...

Ve středu se slavnostně otevře nové centrum sociálních služeb ve...

pondělí, 5. listopadu 2018, 07:45

Bývalá galanterie v ulici Míru se po měsících prací proměnila v moderní a plně funkční Centrum 1407, které bude sídlem sociálních...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovu kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.