Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jizerkách vysadí přes dvacet tisíc stromů, nahradí napadené smrky

 
sobota, 24. listopadu 2018, 12:06

Smrky pichlavé napadené kloubnatkou nahradí příští rok na náhorní plošině Jizerských hor jiné druhy dřevin. Lesy ČR tam vysadí 22 tisíc převážně listnatých stromů. Projekt za 1,6 milionu korun zaplatí z evropské dotace získané prostřednictvím ministerstva zemědělství.

Smrk pichlavý byl jednou z dřevin, které v Jizerských horách lesníci sázeli v 70. a 80. letech minulého století jako náhradu za stromy poškozené imisí. Patogenní houba kloubnatka smrková začala tento druh v Jizerských horách vážně ohrožovat v posledních pěti letech. Strom napadený kloubnatkou postupně odumírá zhruba sedm let.

„Napadené smrky pichlavé se nyní těží. V příštím roce je nahradí 22 tisíc nových dřevin, zejména buk lesní, smrk ztepilý a jeřáb ptačí," řekl krajský ředitel podniku Lesy ČR v Liberci Ludvík Řičář.

Napadené smrky většinou odstraňuje bagr se štěpkovací hlavicí, který pak dřevní štěpku rovnoměrně rozptýlí. „V nepřístupném terénu se stromy těží motorovou pilou. Z původních zhruba 3000 hektarů smrku pichlavého jich zbývá v Jizerských horách poslední čtvrtina," mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Trsek
 


 

Kam dál?

Tesco ve Foru zhashlo. Na vině je poškozený kabel

pátek, 23. listopadu 2018, 15:34

Supermarket Tesco v OC Forum je od pátečního poledne z technických důvodů mimo provoz. Na vině je výpadek elektřiny kvůli...

POCTY HEJTMANA 2018: Ocenění získala zakladatelka dětského sboru...

pátek, 23. listopadu 2018, 12:00

Před více než padesáti lety založila světově uznávaný Dětský pěvecký sbor Jizerka. Alena Brádlová se mu věnuje prakticky celý...

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoct ale...

pátek, 23. listopadu 2018, 07:33

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

Polsko zavádí na hranicích kontroly kvůli mezinárodní konferenci

pátek, 23. listopadu 2018, 05:59

Motoristé cestující do Polska se musí připravit na zdržení na hranicích. Náš severní soused totiž opět zavedl hraniční kontroly...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.