Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jizerkách vysadí přes dvacet tisíc stromů, nahradí napadené smrky

 
sobota, 24. listopadu 2018, 12:06

Smrky pichlavé napadené kloubnatkou nahradí příští rok na náhorní plošině Jizerských hor jiné druhy dřevin. Lesy ČR tam vysadí 22 tisíc převážně listnatých stromů. Projekt za 1,6 milionu korun zaplatí z evropské dotace získané prostřednictvím ministerstva zemědělství.

Smrk pichlavý byl jednou z dřevin, které v Jizerských horách lesníci sázeli v 70. a 80. letech minulého století jako náhradu za stromy poškozené imisí. Patogenní houba kloubnatka smrková začala tento druh v Jizerských horách vážně ohrožovat v posledních pěti letech. Strom napadený kloubnatkou postupně odumírá zhruba sedm let.

„Napadené smrky pichlavé se nyní těží. V příštím roce je nahradí 22 tisíc nových dřevin, zejména buk lesní, smrk ztepilý a jeřáb ptačí," řekl krajský ředitel podniku Lesy ČR v Liberci Ludvík Řičář.

Napadené smrky většinou odstraňuje bagr se štěpkovací hlavicí, který pak dřevní štěpku rovnoměrně rozptýlí. „V nepřístupném terénu se stromy těží motorovou pilou. Z původních zhruba 3000 hektarů smrku pichlavého jich zbývá v Jizerských horách poslední čtvrtina," mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Trsek
 


 

Kam dál?

Tesco ve Foru zhashlo. Na vině je poškozený kabel

pátek, 23. listopadu 2018, 15:34

Supermarket Tesco v OC Forum je od pátečního poledne z technických důvodů mimo provoz. Na vině je výpadek elektřiny kvůli...

POCTY HEJTMANA 2018: Ocenění získala zakladatelka dětského sboru...

pátek, 23. listopadu 2018, 12:00

Před více než padesáti lety založila světově uznávaný Dětský pěvecký sbor Jizerka. Alena Brádlová se mu věnuje prakticky celý...

VIDEO: Kniha Příběhy statečných pomůže pejskům v útulcích. Pomoct ale...

pátek, 23. listopadu 2018, 07:33

Příběhy statečných. Tak se jmenuje kniha, kterou napsala Iva Volková, zakladatelka prvního dočasného domova pro týrané psy Rafael...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.